The Capitals: Slováci důvěřují ruské vakcíně Sputnik více než Moderně nebo AstraZenece

© Shutterstock/LadyRhino]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRATISLAVA

Více než polovina Slováků by se nechala naočkovat ruskou vakcínou. Očkování ruskou vakcínou Sputnik V je přijatelné pro zhruba stejný počet Slováků jako očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury Focus. Vakcínou Pfizer/BioNTech by se nechalo očkovat 55 %, na druhé příčce je ruská vakcína Sputnik V, kterou by se nechalo naočkovat 53 % dotazovaných. Až poté následuje Moderna (47 %) a AstraZeneca (43 %). (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


NOVINKY Z BRUSELU

Napětí v liberální frakci. Třetí největší frakce Evropského parlamentu – Renew Europe (Obnova Evropy), jejímž členem je i české hnutí ANO – se otřásá v základech. Ve frakci roste napětí mezi některými národními delegacemi a předsedou frakce Dacianem Cioloșem, frakci se totiž nepodařilo stát se alternativou mezi evropskými lidovci (EPP) a socialisty (S&D), jak mnozí členové očekávali. Navíc, sám Cioloș není členem panevropské liberální strany ALDE, což je podle mnohých europoslanců problém. Serveru EURACTIV.com to potvrdili zdroj z liberální frakce.

V Evropském parlamentu se mezitím přeskupují síly. Může za to odchod maďarské strany Fidesz z frakce EPP. Fidesz nyní koketuje s reformisty a konzervativci (ECR). Pokud by se k ECR přidala také italská Liga Mattea Salviniho, ECR by v počtu mandátů přeskočila liberální frakci a stala se místo ní třetí nejsilnější stranou. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Skandál s nákupem respirátorů. Dva poslanci parlamentní frakce Křesťansko-demokratické unie (CDU) během víkendu rezignovali kvůli úplatkům za nákup respirátorů pro celou zemi. Skandál přichází jen dva týdny před regionálními volbami. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Prioritou musí být očkování zdravotníků. Sedm zdravotnických profesních asociací se spojilo, aby zdůraznily nutnost co nejdříve naočkovat veškerý lékařský a zdravotnický personál. Jen tak bude „šíření pandemie zastaveno“. Jejich výzvu zveřejnil nedělník Journal du Dimanche. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Lucembursko rozšíří protikoronavirová opatření do Velikonoc. V pondělí to oznámila ministryně zdravotnictví Paulette Lenertová a premiér Xavier Bettel. Podle Bettela by snad už příští měsíc mohly být restaurace a bary opětovně otevřené a další omezení ukončena. (Anne Damani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Brexit na pokračování. Britský ministr pro vztahy s EU David Frost ve včerejším nedělníku obvinil Unii, že významně narušila postbrexitová opatření v Severním Irsku, když hrozila zablokováním dodávek vakcíny proti covid-19 z EU na sever irského ostrova. Odkázal tím na přešlap Evropské komise z konce ledna, kdy unijní exekutiva chtěla uplatnit ochranná opatření.

Na tento krok nyní britská vláda podle Frosta reaguje jednostranným oddálením hraničních kontrol na dovoz výrobků z britského ostrova na sever ostrova irského. Komise upozornila, že rozhodnutí Londýna porušuje severoirský protokol, a hodlá proto zahájit právní proceduru. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN / BELFAST

Fosterová apeluje na Irsko i EU. První ministryně pro Severní Irsko a předsedkyně Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová žádá irskou vládu a EU, aby zareagovaly na nedávné napětí nad severoirským protokolem a převzaly odpovědnost za řešení situace. Unie se podle ní snaží ochránit svůj vnitřní trh, na druhou stranu ale poškozuje ten britský. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Volby se odkládají na červen. Po měsících spekulací se většina finských stran shodla na odložení komunálních voleb. Původně se měly konat v dubnu, nyní to vypadá, že proběhnou až v červnu. Důvodem je zhoršující se koronavirová situace v zemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Zelení, demokraté a liberálové bojují o politické přežití. Nový průzkum stranických preferencí ukázal, že Strana zelených, Křesťanští demokraté a Liberálové budou mít v nadcházejících parlamentních volbách velký problém dosáhnout 4% volební klauzule nezbytné pro vstup do parlamentu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

NE ruské a čínské vakcíně. Většina Poláků nechce, aby vláda přistoupila k očkování proti covidu-19 ruskou a čínskou vakcínou. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro bulvární noviny Super Express. Zatímco pro ruskou vakcínu je pouze 19 % respondentů, tu čínskou by měla vláda nakoupit podle 26 % dotázaných. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko je podle premiéra v cílové rovince. „Jsme v cílové rovince. Teď musíme zavírat, abychom mohli otevřít, co nejdříve to bude možné,“ uvedl premiér Viktor Orbán v sobotním facebookovém příspěvku k novým koronavirovým opatřením. Vláda ve čtvrtek ráno oznámila, že od pondělí do 7. dubna budou zavřené školy, školky a také služby. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

AstraZeneca bude i pro seniory. Vakcína od společnosti AstraZeneca bude moci být podávana i lidem nad 65 let. Potvrdil to ministr zdravotnictví Roberto Speranza. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

11 miliard pro španělské malé a střední podniky. Španělská vláda má během března schválit výjimečný záchranný balíček ve výši 11 miliard eur pro malé a střední podniky, na které výrazně dopadla koronavirová krize. (Euroefe)

ATÉNY

Ministr zamířil do Egypta a na Kypr. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v pondělí navštíví jak Káhiru, tak Nikósii. „Dvojitá“ návštěva by měla zabránit dalšímu nárůstu napětí v regionu západního Středomoří. Potvrdil to mluvčí resortu Alexandros Papaioannou. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Korupce poškozuje americko-bulharské vztahy, míní američtí senátoři. Korupce a nedostatečná svoboda médií v Bulharsku jsou „velkými výzvami pro americko-bulharské bilaterální vztahy,“ napsali ve společném prohlášení demokratický předseda výboru pro zahraniční vztahy amerického senátu Bob Menendez spolu s republikánem Jimem Richem.  (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Na věku už nezáleží. Rumunské úřady by podle koordinátora očkovací kampaně v pondělí mohly odvolat věkové omezení pro očkování vakcínou od firmy AstraZeneca, kterou se doposud mohli očkovat pouze lidé od 18 do 55 let. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Ženy předčily muže ve vzdělání. Téměř polovina zaměstnaných žen ve Slovinsku má vysokoškolské vzdělání, zatímco v případě zaměstnaných mužů je to o něco více než třetina. Ve Slovinsku je přitom podle dat národního statistického úřadu více mužů než žen. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.