The Capitals: Slováci a Chorvati zahajují „operaci Sputnik V“

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRATISLAVA / ZÁHŘEB

Slováci a Chorvati zahajují operaci Sputnik V. Chorvatská vláda plánuje nakoupit ruskou vakcínu Sputnik V. Informaci v úterý potvrdil ruský ambasador v Chorvatsku Andrej Nesterenko i zdroje blízké vládě premiéra Andreje Plenkoviće. „V této fázi potřebujeme získat ruskou vakcíny ještě před tím, než jí oficiálně schválí Evropská léková agentura (EMA). Díky tomu nebudeme závislí na distribuci v rámci EU. Je důležité zdůraznit, že tím neporušujeme žádná evropská pravidla,“ uvedl zdroj.

V podobném duchu se vyjádřil i slovenský premiér Igor Matovič. „Nevidím žádný důvod, proč bychom ji u nás neměli využít. Pokud bychom Sputnik už měli, mohli jsme jím naočkovat miliony lidí,“ uvedl Matovič. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr, Michal Hudec, EURACTIV.sk)


NOVINKY Z BRUSELU

Kam kráčíš, NATO? Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) měli včera první oficiální příležitost projednat navrženou reformu z pera generálního tajemníka Jense Stoltenberga. NATO se totiž musí vyrovnat s proměnou mezinárodního prostředí. Stoltenberg již dříve médiím naznačil, že se pokusí odbourat stávající kámen úrazu, který spočívá v časté blokaci rozhodnutí NATO některým z členských států. NATO totiž rozhoduje jednomyslně, což může být při řešení řady otázek problém. Další novinkou by mohlo být hrazení určitých výdajů ze společného rozpočtu. Francie se ale změně pravidel financování brání. Stoltenberga kritizovala také za to, že své návrhy nejprve pustil do médií, než aby je diskutoval s členskými státy. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Popeleční středa. Německo, stejně tak jako další křesťanské země, včera symbolicky zahájilo 40denní velikonoční půst. Při příležitosti popeleční středy vystoupili na veřejnosti lídři všech hlavních německých partají. Lídr bavorské CSU a jeden z potenciálních kandidátů na kancléře Markus Söder si neodpustil ostrá slova vůči federální vládě i EU. Kritika směřovala hlavně na problematickou a pomalou distribuci vakcín. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Zelení opět tlačí na transparentnost. Rakouští Zelení při vstupu do vlády slibovali prosazení větší transparentnosti v politice. Kvůli pandemii sice museli své plány odsunout na druhou kolej, nyní se k nim však vrací. Zelení mimo jiné navrhují, aby měli státní auditoři možnost nahlížet do účetnictví politických stran. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Elektronické volební hlasování ve vzduchu. Vláda předložila Národnímu shromáždění novelu volebního zákona, která by umožňovala „předčasné hlasování“ prostřednictvím online formuláře. Ústavní rada (nejvyšší soudní instituce ve Francii) však předtím několikrát upozornila veřejné orgány, že užívání podobných hlasovacích mechanismů zvyšuje riziko volebních podvodů. Zákon by měli dnes projednávat senátoři, jeho schválení ale není pravděpodobné. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Neposlušní Belgičané. Každý šedesátý Belgičan porušil opatření proti šíření covid-19. Informovalo o tom státní zastupitelství. Od března loňského roku se jednalo o 184 565 případů, necelé dvě třetiny z nich vyústily v pokutu 250 eur. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Frost ministrem pro brexit. Britský brexitový vyjednávač David Frost se stane členem vládního kabinetu premiéra Borise Johnsona. Na starosti bude mít vztahy s EU a prosazování obchodní dohody uzavřené mezi EU a Británií. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Švédsko-finský tandem. Kvůli ruské nepředvídatelnosti se Švédsko snaží zapracovat na komplexní vojenské spolupráci s Finskem. Podle švédského ministra obrany Petera Hultqvista už dnes existuje mnohem hlubší a širší obranná spolupráce s finským sousedem než kdy dřív. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litevská rezoluce o Ujgurech. Výbory litevského parlamentu pro zahraniční věci a národní bezpečnosti ve středu schválily návrh rezoluce, která se týká persekuce Ujgurů v Číně. Litevští poslanci v usnesení volají po vyšetřování OSN či „jiném nezávislém mezinárodním právním vyšetřování“ pokračujícího utlačování menšin v čínské provincii Sin-ťiang. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA / PRAHA / BUDAPEŠŤ / BRATISLAVA

Visegrád chce rychlé dodávky vakcín. Premiéři zemí Visegrádu se ve středu setkali v Krakově, kde oslavili 30. výročí založení skupiny. Čtveřice vyzvala k rychlejším dodávkám vakcíny proti covid-19 a urychlení očkování. Při nákupu vakcín by podle nich neměla hrát roli geopolitika, hledět by se mělo na bezpečnost a účinnosti. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

VARŠAVA

Polsko zaznamenalo vysoký narůst nakažených. Počet nakažených v Polsku ve středu dosáhl 8 700, což je o 1 700 více než před týdnem. Polské ministerstvo zdravotnictví proto začíná mít obavy ze zhoršení epidemiologické situace v zemi. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko prozatím nenakoupí další čínské ani ruské vakcíny. Do konce května by do Maďarska mělo dorazit celkem pět milionů dávek čínské vakcíny, které si objednala maďarská vláda. Během tiskové konference to uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó, který zároveň dodal, že vláda nyní další objednávky vakcín z východních zemí neplánuje. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

MADRID

Multimediální srdce Evropy. Španělsko se chce stát největším multimediálním centrem v Evropě. Díky němu by se zvýšila konkurenceschopnost země a Španělsko by se stalo celosvětovou platformou multimediálního sektoru. Uvedla to španělská ministryně hospodářství a digitální transformace Nadia Calviñová. Španělská vláda by v následujících týdnech měla představit detailní harmonogram konkrétních kroků, jak cíle dosáhnout. (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Italský Senát vyjádřil důvěru Draghimu. Vláda nového italského premiéra Maria Draghiho získala důvěru italského Senátu. „Podpora této vlády znamená jasnou podporu euru, perspektivu pokračující evropské integrace směřující ke společnému rozpočtu, který bude schopný pomoci zemím v časech recese,“ uvedl bývalý šéf Evropské centrální banky. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Řecko-turecké spory by se měly řešit v rámci NATO. Nevyřešené spory mezi Athénami a Ankarou by se měly diskutovat a řešit v rámci NATO. Uvedl to generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ke zlepšení vztahů ve východním Středomoří by mohla přispět i nová americká administrativa. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com, Alexandros Fotiadis, EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Vývoj HDP na konci koronavirového roku. Bulharský hrubý národní produkt se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl o 3,8 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019. V porovnání se třetím čtvrtletím roku 2020 se však HDP zvýšilo o 2,1 %. Vyplývá to z dat Národního statistického institutu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Kdy bude připraven plán obnovy? Rumunský národní plán obnovy by měl být hotov během dubna, uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis po jednání s některými ministry a premiérem Florinem Citu. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.