The Capitals: Šéf německé zpravodajské služby končí kvůli pravicovému extremismu v policejních řadách

© EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BERLÍN

Šéf zpravodajské služby končí. Dosavadní šéf německé zpravodajské služby (MAD) Christian Gramm včera rezignoval. Tento krok není pro mnohé překvapením, rezignaci předcházela kritika za způsob, jakým služba vyšetřovala pravicový extremismus v elitní speciální jednotce (KSK).

Z pravicového extremismu v policejních službách je v Německu čím dál větší téma. Nedávno zveřejněný dokument uvádí, že od roku 2017 bylo jen v Severním Porýní-Vestfálsku vyšetřováno 104 policistů kvůli podezření z extremismu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Více peněz pro resort spravedlnosti. Francouzský premiér Jean Castex ve veřejnoprávní televizi France 2 oznámil, že rozpočet pro resort spravedlnosti bude navýšen o 8 %, jeho celková výše tak dosáhne 8,1 miliardy eur. Castex také slíbil, že nabere 900 nových zaměstnanců a vytvoří „tisíc trvalých pracovních míst“. Premiér dále podotkl, že Francie je v rámci Rady Evropy na 23. příčce, co se týče výše rozpočtu pro oblast spravedlnosti v přepočtu na jednoho obyvatele. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Vánoční trhy se uskuteční koronaviru navzdory. Rakouská vláda chce zachránit zimní turistickou sezónu, již nyní proto představila nová pravidla pro sektor zimní turistiky. Oblíbené vánoční trhy se budou konat koronaviru navzdory a povoleno bude také lyžování ve střediscích. Stopku však dostaly „après-ski“ večírky. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Imunita EIB v ohrožení. Bývalý zaměstnanec Evropské investiční banky (EIB), jež se soudí kvůli újmě, kterou měl utrpět, když byl svědkem sebevraždy stážistky EIB, nyní požaduje zpřístupnění zprávy o smrti 23leté Ofelie Blakeové. EIB argumentuje, že zveřejnění dokumentu není kvůli diplomatické imunitě možné. Soudce sice uvedl, že nemůže přikázat EIB, aby zprávu zveřejnila, požádal však státního zástupce, aby tak učinil. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

LONDÝN

Britský kurzarbeit. Britský premiér Boris Johnson se inspiroval německým kurzarbeitem a zveřejnil masivní plán na podporu podnikatelů a jejich zaměstnanců. Podpora přijde státní kasu na zhruba 300 milionů liber měsíčně. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Švédsko chce stimulovat ekonomiku snížením daní. Koalice sociální demokracie a zelených představila rozpočet pro rok 2021, který má nastartovat ekonomiku poznamenanou dopady koronavirové pandemie. Stimul v podobě snížení daní má dosáhnout 3 miliard eur. Podle odhadů se švédská ekonomika v důsledku krize letos propadne o 4,6 %, nezaměstnanost se pohybuje okolo 9 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

HELSINKY

Zpřísněná opatření pro cestování. Kvůli zhoršující se koronavirové situaci v Evropě včera finská vláda rozhodla, že opět zpřísní opatření týkající se cestování, které ani ne týden předtím rozvolnila. Od příštího pondělí (28. září) budou moci Finové odcestovat jen do šesti zemí Evropy, aniž by museli po návratu nastoupit do karantény. Cesty do jiných zemí jim vláda nedoporučuje. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM / LONDÝN

Italský prezident se vymezil proti výroku Borise Johnsona. Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Itálie a Německo mají nyní méně nakažených než Británie částečně kvůli tomu, že Britové mají silný vztah ke svobodě. „Británie je země, která miluje svobodu. Pokud se podíváte na naši historii, zjistíte, že veškerý pokrok v tomto směru vzešel právě ze Spojeného království, a to od svobody slova až po samotnou demokracii,“ uvedl Johnson.

Reakce italského prezidenta Sergia Mattarelly na sebe nenechala dlouho čekat. „Italové také milují svobodu, ale stejně tak ctí závažnost situace,“ reagoval prezident. Johnsonovy komentáře podnítily reakce i dalších významných italských osobností. Náměstek ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri uvedl, že slova britského premiéra mohla být vytržena z kontextu, ale v každém případě pokládá za příčinu relativního úspěchu Itálie dodržování základních pravidel. Ta podle něj umožnila italským občanům zachovat si svobodu a vést relativně normální život. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Stav pohotovosti. Portugalská vláda se rozhodla prodloužit stav pohotovosti, a to až do 14. října. Počty lidí nově nakažených koronavirem totiž v posledních pěti týdnech neustále rostou. Stav pohotovosti se bude vztahovat pouze na pevninu, portugalských ostrovů se jeho prodloužení netýká. (Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Koalice přečkala krizi. Mluvčí strany Právo a spravedlnost Anita Czerwińská uvedla, že vládní koaliční strany se dohodly na další spolupráci. Budoucnost polské vlády je tak zřejmě zachráněna. Na základě nové koaliční smlouvy však dojde ke změnám v kabinetě. Lídr Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński by se měl stát novým vicepremiérem. Informoval o tom předseda poslaneckého klubu strany Ryszard Terlecki. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Zelenskyj v Bratislavě. Prezidentka Zuzana Čaputová přivítala v Bratislavě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Společně podepsali dohodu, která dovoluje Ukrajině využívat slovenský vzdušný prostor pro lety do užhorodského letiště blízko slovenských hranic. Čaputová také znovu vyjádřila podporu ukrajinskému přibližování k EU. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

ECDC varuje. Vývoj epidemie koronaviru v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle něj v těchto zemích stoupá počet těžce nemocných nebo hospitalizovaných a úmrtnost buď narůstá, nebo její nárůst v blízké době hrozí. Do skupiny ECDC kromě Česka řadí také Španělsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Maďarsko. (ČTK)


BALKÁN

SOFIE

Policie obětí útoků. Bulharský ministr vnitra Hristo Terziiski zaslal bulharským europoslancům tři videa, která zachycují násilné protivládní demonstrace v Sofii. Na všech třech snímcích figurují policisté jako terč útoků, žádné video neukazuje, jak se k protestujícím chovala policie. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Státní zástupkyně končí. Vrchní státní zástupkyně pro boj proti organizovanému zločinu Giorgiana Hosuová rezignovala. Její manžel byl totiž odsouzen za korupci a dostal tříletou podmínku. Vůči rozhodnutí soudu se ještě může odvolat. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Pompeo míří do Chorvatska. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo příští týden navštíví Chorvatsko. Tématem budou podmínky pro vydávání víz, dvojí danění nebo situace na západním Balkáně. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

LUBLAŇ

Lepší, než jsme doufali. Slovinský úřad pro makroekonomické prognózy uvedl, že národní ekonomika se letos propadne o 6,7 %. Původní odhady přitom počítaly s 7,6% propadem. Úřad však varoval, že pokud by se koronavirus vymknul kontrole, mělo by to vážné dopady jak na sektor služeb, tak i na průmysl. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Zatýkání za válečné zločiny. Soud pro válečné zločiny Kosovské osvobozenecké armády zatkl včera (24. září) Saliha Mustafu. Mustafa je první veřejně obžalovanou a zatčenou osobou od založení soudu v roce 2015. Mustafa je nyní převážen do vazebního zařízení v Haagu, kde bude bezodkladně uspořádán jeho první soudní proces.

SOFIE / SKOPJE

Nevhodný čas pro jednání EU a Skopje. Bulharský vicepremiér Krasimir Karakačanov informoval o tom, že Bulharsko nepodpoří svolání prvního mezivládního setkání pro zahájení přístupových jednání mezi EU a Severní Makedonií. Podle makedonských médií Karakačanov v rozhovoru pro bulharskou Evropu TV obvinil Severní Makedonii, že neudělala nic pro realizaci dohody o sousedských vztazích s Bulharskem a že „je všechno jen předstírá“. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.