The Capitals: Šéf Konfuciova institutu v Bratislavě vyhrožuje slovenskému expertovi na Čínu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRATISLAVA

Čínská hrozba. „Spíte dobře? Když jdete po ulici, měl byste se mít na pozoru.“ Právě takový vzkaz obdržel Matěj Šimalčík, odborník na Čínu a ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS), od Ľuboslava Štory, ředitele Konfuciova institutu v Bratislavě a bývalého šéfa místní pobočky ZTE. Výhrůžka mu přišla krátce po zveřejnění studie CEIAS na téma čínské přítomnosti na slovenských univerzitách. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


NOVINKY Z BRUSELU

Europoslanci hlasují o obchodní dohodě s Británií. Poslanci Evropského parlamentu dnes konečně hlasují o obchodní a partnerské dohodě mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Dohoda by měla mít napříč politickými frakcemi silnou podporu. Co vlastně dohoda obsahuje? Dozvíte se v naší analýze.


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Návrhu podpory médií se dostalo vlažného přijetí. Francouzské ministerstvo kultury minulý týden představilo návrh, který upravuje přístup médií k dotacím. Současná kritéria nevyžadují pravidelnou přítomnost profesionálních novinářů v redakci, nově by však měla být dotace podmíněna přítomností alespoň jednoho profesionálního novináře. Dominique Pradaliéová, generální tajemnice Národního svazu novinářů (SNJ) označila podmínku za „groteskní“. (EURACTIV.fr)

BERLÍN

Německý optimismus. Německo dnes zveřejní ekonomickou předpověď pro rok 2021. Očekává se, že bude optimistická a ukáže zemi světlo na konci temného pandemického tunelu. Avizoval to ministr hospodářství Peter Altmaier. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Sankce za korupci. Spojené království v pondělí využilo svou verzi Magnitského zákona a uvalilo sankce na 22 osob zapojených do velkých případů korupce v Rusku, Jihoafrické republice, Jižním Súdánu a Jižní Americe.

Sankce zahrnují zmrazení majetku a zákaz cestování pro 14 Rusů zapletených do obřího daňového podvodu, který odhalil Sergej Magnitskij. Tento právník zemřel ve vazbě a inspiroval vznik speciální legislativy ve Spojených státech, Británii a potenciálně i v Evropě. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN / LONDÝN

Nenechte Severní Irsko na holičkách. Bývalí severoirští ministři a policejní prezident vyzývají v dopise britskému premiérovi Borisi Johnsonovi vládu Spojeného království, aby se „okamžitě začala zajímat“ o Severní Irsko, kde kvůli brexitu stále roste napětí. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finští kuřáci budou čelit přísnějším podmínkám. Finsko ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví chce zpřísnit regulaci kouření a učinit jej méně atraktivním. Těm, kteří jsou již závislí, ministerstvo tímto důrazně dává najevo, že je třeba cigaretu típnout. Nová legislativa by měla omezit kouření ve venkovních prostorech. Revidovaný tabákový zákon také upravuje pravidla pro označování obalů, ze kterých by měla zmizet loga výrobců. Všechny krabičky by tak měly identické označení. Pondělní návrh ministerstva také zakazuje příchutě, a to nejen u cigaret, ale celkově u všech tabákových výrobků. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

Orbán zablokoval přísnou deklaraci vůči Rusku. Země Visegrádské skupiny se postavily za Česko, které vede spor s Ruskou federací kvůli zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Maďarský premiér Viktor Orbán ale odmítl přijmout deklaraci z pera polské vlády, která volala po ukončení projektu Nord Stream 2 a silně podporovala Ukrajinu a Bělorusko. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Nezájem o očkování. Fakultní nemocnice svatého Jiřího v regionu Fejér obdržela v sobotu 7100 dávek vakcíny, počet registrovaných lidí je ale méně než 3000, uvedl ředitel nemocnice Bucsi László. Podle serveru fmc.hu dodal, že jeho nemocnice si musela pronajmout dvě chladící zařízení, protože mrtvá těla už se nikam jinam nevejdou. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

MADRID

Tlak na jednotky intenzivní péče zůstává vysoký. Španělsko zaznamenalo v posledních dnech méně případů onemocnění covid-19, tlak na zdravotnický systém a JIP však zůstává vysoký i přes viditelné zrychlení očkovacího tempa, varovalo španělské ministerstvo zdravotnictví. Minulý víkend zaznamenalo nárůst počtu hospitalizací a přijetí na JIP několik regionů včetně Baskicka, kde byl zaznamenán rekordní počet pacientů na JIP v roce 2020. (EuroEFE)

ŘÍM

Národní plán obnovy je hotový. Italský premiér Mario Draghi v pondělí poslancům předložil národní plán obnovy, který podle něj pokrývá vše podstatné a podporuje genderovou rovnost, mladé lidi a hospodářský růst jižní Itálie. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Opatrné rozvolnění. Pouze týden zbývá do chvíle, kdy se v Řecku po měsících přísného lockdownu znovu otevřou restaurace, bary a kavárny. Vláda nicméně chystá další opatření, která budou při rozvolňování platit. Stoly v restauračních zařízeních budou hostům k dispozici jen do 23. hodiny. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko nabídlo pomoc při vyšetřování exploze českých muničních skladů. Bulharská vláda oznámila „plnou podporu České republice při vyšetřování protizákonných akcí Ruské federace“. Česku také nabídla pomoc s vyšetřováním.

„Chtěla bych jménem předsedy vlády Bojka Borisova a bulharské vlády potvrdit, že Bulharsko plně vyjadřuje solidaritu s Českou republikou ohledně protiprávního jednání Ruské federace. Naše donucovací orgány jsou již v kontaktu s pražskými orgány a budou plně spolupracovat při vyšetřování,“ uvedla místopředsedkyně vlády Ekaterina Zaharievová. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Dejte nám víc času. Rumunsko požádá Evropskou komisi o odložení termínu odevzdání národního plánu obnovy o jeden měsíc, uvedl v pondělí ministr pro evropské investice Cristian Ghinea. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Chcete do EU? Máte co zlepšovat. Srbsko musí dosáhnout pokroku v oblasti právního státu, svobody sdělovacích prostředků a dialogu s Prištinou a sladit svou zahraniční politiku s tou evropskou. Jen tak může pokročit na své cestě směrem ke členství v EU, uvedl v pondělí šéf unijní diplomacie Josep Borrell na setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem v Bruselu. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.