The Capitals: Sankce vůči Polsku a Maďarsku neprojdou, státy EU se na nich neshodnou

© EPA/EFE-JOHN THYS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

LISABON / BRUSEL

Sankce vůči Polsku a Maďarsku neprojdou. Portugalské předsednictví chce v květnu diskutovat se zeměmi EU o porušování právního státu v Polsku a Maďarsku. Článek 7 Smlouvy o EU sice umožňuje uvalit vůči nim sankce, na jejich prosazení je ale zapotřebí jednomyslná shoda. „Jednomyslného uvalení sankcí rozhodně nedosáhneme, to se nestane, protože Polsko podporuje Maďarsko a Maďarsko podporuje Polsko,“ zdůraznila portugalská tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. (Lusa.pt)


NOVINKY Z BRUSELU

Portugalsko chce dostat Bidena do Evropy. Summit Evropské unie a Spojených států amerických by se mohl odehrát v první polovině roku 2021. „Spolu s Evropskou službou pro vnější činnost pracujeme tvrdě na tom, abychom během našeho šestiměsíčního období mohli uspořádat schůzku s prezidentem Bidem,“ uvedla portugalská tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. (Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

Nové předsedkyně strany Die Linke. Německá levicová strana Die Linke si na víkendové stranické online konferenci zvolila nové vedení. Do zářijových voleb tak stranu povede předsedkyně strany v Durynsku Susanne Hennig-Wellsowová a předsedkyně parlamentní frakce v Hesensku Janine Wisslerová. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakousko hledá cestu ven z lockdownu. Pondělní jednání rakouských ministrů a expertů mělo přinést jasný harmonogram pro uvolňování restriktivních opatření. V posledních týdnech ale počet nových případů covid-19 opět vzrostl, vláda proto musí rozhodnout, zda své původní plány nepřehodnotit. Ministři čelí tlaku od podnikatelů, kteří prosazují rozvolnění alespoň některých opatření již od 15. března. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Občanská klimatická iniciativa zkritizovala Macronovu vládu. Francouzská vláda nebyla úspěšná ani v jednom ze šesti hlavních témat (bydlení, doprava, potraviny, spotřeba přírodních zdrojů, produkce, práce), na kterých pracovala tzv. občanská klimatická konvence. Vládu takto „oznámkovalo“ 150 náhodně vybraných členů z řad veřejnosti. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Nedostavíte se na očkování? Můžete to zkusit ještě jednou. Pouze polovina lidí v Lucembursku se přišla nechat naočkovat proti covid-19, jak minulý týden uvedly Luxembourg Times. Země je tak v očkování v rámci EU pozadu a doufá, že očkovací kampaň nastartuje nový přístup. Občané, kteří se na svůj termín v očkovacím centru nedostavili, dostanou druhou šanci a budou nově moci přijít ještě jednou. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Ambiciózní cíl. Irská vláda by měla zajistit, že každý den přibyde už jen 10 nových případů nákazy covid-19. Takový cíl by zemi pomohl vyhnout se další uzávěře v blízké budoucnosti. Domnívá se tak spolupředsedkyně sociálních demokratů Róisín Shortallová. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Třítýdenní lockdown. Finská vláda rozhodla o částečné uzávěře země, která by měla trvat od 8. března do začátku dubna. Důvodem je zhoršující se situace kolem koronaviru, která trvá od Vánoc. Dosavadní snahy o omezení britské mutace viru, která už nyní ve Finsku zapříčiňuje až 30 % nových případů, jsou neúspěšné. Míra nákazy, zvláště mezi pracovníky ve stavebnictví, je alarmující. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Národní plán obnovy je na světě. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek představil národní plán obnovy. Spolu s tím byla zahájena veřejná konzultace k plánu, která má trvat do 2. dubna. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Evropské peníze pro slovenské silnice. Ministerstvo dopravy věří, že Evropská komise umožní Slovensku využít fondy EU na budování silniční infrastruktury i v novém programovém období. Pro samosprávné regiony představují evropské peníze klíčový nástroj pro financování udržitelnosti silnic nižších tříd, které využívá každý den téměř polovina populace. Zhruba polovina z těchto komunikací však není v dobrém stavu. Pro Komisi je nicméně spíše než silniční doprava prioritou ta železniční. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Orbán vyhrožuje, že opustí evropské lidovce. Pokud Evropská lidová strana schválí úpravu svých stanov a bude pak mít možnost suspendovat celou skupinu europoslanců, strana Fidesz z lidovecké frakce odejde. Maďarský premiér Viktor Orbán to napsal v dopise lídrovi frakce Manfredu Weberovi. Korespondenci zveřejnila maďarská ministryně pro rodinu Katalin Nováková. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

MADRID

Očkovací pasy mohou prohloubit sociální nerovnosti. Předseda Španělské vakcinologické asociace Amos Garcia zásadně nesouhlasí s evropskými „očkovacími pasy“, které by umožňovaly cestování. Podle něj by takové dokumenty vedly k prohloubení „sociální propasti“ mezi bohatými a chudými zeměmi. Španělská vláda přesto návrh zavedení očkovacích pasů podpořila na summitu EU. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Sardinii čeká rozvolňování. Sardinie je prvním italským regionem, který je od pondělí tzv. „bílou zónou“ na italském koronavirovém semaforu. Region v posledních týdnech eviduje pouze 29 nakažených na 100 000 obyvatel, a může tak uvolnit řadu opatření. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Turecký ministr se pustil do Řecka. Podle tureckého ministra obrany Hulusi Akara to bude Řecko, které kvůli vzájemnému napětí mezi zeměmi a snahám o posílení řecké armády „utrpí největší škody“. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Opožděné zapojení do námořního cvičení NATO. Bulharsko se nebude schopné připojit k začátku prvního multilaterálního námořního cvičení NATO s názvem Poseidon 21. Řada námořních důstojníků se totiž potýká s nákazou covid-19. Cvičení proběhne v Černém moři a v jeho čele stanou Rumunské námořní síly. Kromě nich a jejich bulharských protějšků jsou do akce zapojeny i jednotky z Francie, Řecka, Španělska, USA a Turecka. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Slovinsko potvrdilo výskyt jihoafrické mutace v zemi. Slovinsko má první potvrzený případ jihoafrické mutace covid-19. Uvedl to ministr zdravotnictví Janez Poklukar. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Více než 800 obchodníků přicestovalo do Srbska bez PCR testu. 830 obchodníků a téměř 550 lokálních a mezinárodních společností využilo srbského zjednodušeného postupu, který jim umožňuje dostat se do země bez PCR testu. V sobotu to oznámila srbská obchodní komora. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

PRIŠTINA / BĚLEHRAD

Kosovo: Rusko se snaží zabránit dohodě mezi Bělehradem a Prištinou. Rusko se angažuje v regionu se zlými úmysly a od samého začátku dialogu mezi Bělehradem a Prištinou se snaží dohodě zabránit, uvedlo v neděli kosovské ministerstvo zahraničí. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

SARAJEVO

Do Republiky srbské dorazí 20 000 ruských vakcín. Republika srbská, jedna ze dvou entit, které tvoří stát Bosna a Hercegovina, v pondělí obdrží 20 000 ruských vakcín Sputnik V. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.