The Capitals: Sami se neubráníme, myslí si Finové

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


HELSINKY

Sami se neubráníme, myslí si Finové. Finsko disponuje značnou vojenskou silou, přesto si méně než polovina obyvatel myslí, že by se země dokázala ubránit velkému vojenskému útoku. Ukázal to nový průzkum think-tanku Finské fórum pro podnikání a politiku (EVA).

Podle respondentů se od začátku války na Ukrajině pravděpodobnost ruského útoku na Finsko letos téměř ztrojnásobila, odhadují ji na 19 %.

Průzkum dále ukázal, že 76 % dotázaných souhlasí se žádostí Finska o členství v NATO. Domnívají se, že pravděpodobnost ruské vojenské agrese vůči jejich zemi by se tímto krokem snížila na 14 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Poláci jsou připraveni na uzavření plynovodu Jamal. Polská vláda tvrdí, že je připravena zcela odpojit Polsko od ruského plynu a uzavření plynovodu Jamal zemi nezasáhne. Dodávky totiž přestaly de facto proudit již 27. dubna.

Plynovod Jamal vede plyn přes Polsko do Německa, které ale dříve prodávalo surovinu zpět Polákům.

Polské zásobníky plynu jsou dnes naplněny z 85 % a dodávky LNG do Polska jsou zajištěny do konce roku. Tvrdí to polská vláda, která chce zajistit dostatek plynu zejména díky plynovodu Baltic Pipe. Ten má ročně přivést do země 8 miliard metrů krychlových plynu ze Skandinávie. Projekt má být dokončen již letos v říjnu. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Slovensko se pouští do geotermální energetiky. Bratislava se chce vymanit ze závislosti na ruských zdrojích, urychlí proto stavbu již dříve plánovaných projektů v oblasti geotermální energie.

Pilotní projekt geotermální elektrárny ve městě Žiar nad Hronom nedávno získal investici od společnosti SSE Holding. Ta patří k významným distributorům elektřiny v zemi a jejím vlastníkem je stát spolu se skupinou EPH českého miliardáře Daniela Křetinského.

Geotermální energie je posledním z obnovitelných zdrojů energie, který není na Slovensku využíván k výrobě elektřiny. Potenciál tu přitom je, říkají experti. V současné době se geotermální energie využívá pouze v malé části východního Slovenska k vytápění. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


SOFIA

Bulharsko prošetří plynovod Turkish Stream. Bulharsko zahájí podrobné vyšetřování projektu Turkish Stream. Premiér Kiril Petkov je přesvědčen, že plynovod je ukázkou toho, jak Rusko využívá korupci jako nástroj své zahraniční politiky.

Úsek plynovodu, který prochází Bulharskem, byl vybudován narychlo vládou expremiéra Bojka Borisova a stál bulharské daňové poplatníky 1,5 miliardy eur. Bulharsku se podle Petkova nevyplatil, sloužil totiž k dosažení strategických cílů Ruska a obcházení ukrajinských plynových tras. Plynovod vede ruský plyn přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko.  (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


ZÁHŘEB

Chorvaté protestují proti omezenému přístupu k potratům. Tisíce Chorvatů ve čtvrtek demonstrovaly proti zanedbávání zdraví chorvatských žen. Protesty organizované několika nevládními organizacemi vyvolal skandál z minulého týdne, kdy nemocnice v Záhřebu odmítly provést potrat těhotné ženě, u jejíhož 24týdenního plodu byl diagnostikován zhoubný a smrtelný nádor na mozku.

Potrat je v Chorvatsku legální do konce desátého týdne těhotenství, ale stále více lékařů ve státních nemocnicích jej odmítá provést. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.