The Capitals: Salvini se opět staví do role architekta nové frakce v Evropském parlamentu

© EPA-EFE/SZILARD KOSZTICSAK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

ŘÍM / VARŠAVA

Nová středopravá frakce už se rýsuje. Předseda italské strany Liga Matteo Salvini navrhl vytvoření nové politické frakce v Evropském parlamentu (EP). Ta by se skládala ze zástupců frakce Identita a Demokracie, v níž je nyní jeho Liga, dále ze zástupců Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kde jsou zástupci polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a zástupců Evropské lidové strany. Informovala o tom agentura Ansa.

O vytvoření nové středopravé frakce diskutovali v pátek ve Varšavě šéfové největších národních stran frakce ECR – Jaroslaw Kaczynski, předseda strany Právo a spravedlnost, Giorgia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie (Fratelli d´Italia), a Santiago Abascal, předseda španělské strany Vox. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

Geotermální energie v nové evropské legislativě? Evropská komise by měla 14. července představit revidovanou směrnici o obnovitelných zdrojích energie. Podle informací serveru EURACTIV.com by měla obsahovat pasáže týkající se geotermální energie. Návrh sice stále není hotový, podle zástupců sektoru je ale zatím v tomto ohledu málo ambiciózní. S geotermální energií zatím nepočítá ani česká legislativa, přestože experti mapující její potenciál volají po změně. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Vláda neřeší falešné výsledky testovacích center. Německá vláda čelí kritice za to, že nedostatečně kontroluje soukromá testovací centra. Ty vykazují vládě vysoké počty provedených testů na covid-19, které jsou jim následně propláceny ze státního rozpočtu. Jak se však ukázalo, některá centra vykazují nereálné počty testů, čímž okrádají stát. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Očkování pro všechny dospělé. Od pondělí se ve Francii budou moci nechat naočkovat všichni dospělí. Rozšíření očkovací kampaně má zabránit případné další vlně nákazy za situace, kdy se postupně rozvolňují restriktivní opatření proti šíření viru. Lidé mezi 18 a 49 lety jsou poslední „očkovací kategorií“ kampaně, která odstartovala v prosinci. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Přestaňte útočit na justici, vyzvali Zelení svého koaličního partnera ÖVP. „Neustálé naznačování, že justice je zpolitizovaná, musíme odmítnout. ÖVP se opakovaně pokouší poškodit důvěryhodnost soudů, a tedy jednoho z hlavních pilířů naší demokracie,“ řekla šéfka parlamentního klubu Zelených Sigrid Maurerová.

Tato slova přichází poté, co její protějšek z ÖVP August Wöginger označil vyšetřování několika vedoucích politiků ÖVP včetně kancléře Sebastiana Kurze a ministra financí Gernota Blümela jako „politicky motivované“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Veřejná doprava zdarma nic moc nezměnila. Rok poté, co Lucembursko přistoupilo k veřejné dopravě zdarma, ji pro cestování do práce využívají jen dva z deseti lidí. Zatímco autem se jich do práce dopravuje stále více – šest z deseti Lucemburčanů. Vyplývá to z dat vládní statistické služby Statec.

„Tramvaj, auto nebo vlak problémy nevyřeší, ale mix různých druhů dopravy ano,“ řekl optimistický ministr pro zelenou mobilitu François Bausch v rozhovoru s Paperjam. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY / STOCKHOLM

Finsko-švédské lobby za lesnictví. Finská premiérka Sanna Marinová a její švédský protějšek Stefan Löfven čelí kritice za to, že se neřídí svými zelenými závazky a lobují proti nim v Bruselu. Jádrem sporu je obrana zájmů lesnického průmyslu, který je důležitý pro obě země, zvláště v době, kdy Evropská komise připravuje svou novou zelenou taxonomii. Politici ze stran zelených se však domnívají, že oba premiéři zašli v prosazování zájmů tohoto průmyslu už příliš daleko. Poslední kapkou byl jejich společný dopis zaslaný předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové z 15. dubna, v němž oba premiéři zdůrazňovali požadavky lesnického průmyslu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Jobbik podporuje levicové kandidáty na premiéra. Maďarská strana Jobbik, ještě do nedávna krajně pravicová, začala podporovat evropské federalistické sociálně demokratické kandidáty. Je to krok k dalšímu sjednocení opozice, jejímž cílem je v příštím roce porazit vládnoucí stranu Fidesz. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Česko, Maďarsko a Rakousko uzná slovenské očkovací pasy. Informoval o tom slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Rakousko však bude uznávat jen ty certifikáty, které dokládají očkování vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou (EMA). (Michal Hudec, EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Ministr zdravotnictví: Covidový pas i pro země mimo EU. „Navrhnu, aby zelený pas platil nejen pro evropské země, ale také pro ty mimo EU, jako je Japonsko, Spojené státy nebo Kanada,“ řekl italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza v nedělním televizním rozhovoru. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Milost pro katalánské separatisty? Španělský premiér Pedro Sánchéz zvažuje, že do konce června udělí milost skupině katalánských separatistů, kteří se v roce 2017 podíleli na pokusu o jednostranné odtržení Katalánska. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko nebude mít dostatek zástupců v EPPO. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), vedený Laurou Kövesiovou, začne fungovat již zítra. Ne všechny země ale zvládly naplnit své kvóty pro vyslání svých evropských prokurátorů do Lucemburku, sídla EPPO, či navrhnout své delegované prokurátory, kteří se mají zabývat vážnými případy zneužívání unijních financí přímo v jednotlivých státech. Příkladem prvního problému je Finsko či Slovinsko, příkladem druhého pak Bulharsko.

Bulharská nejvyšší soudní rada pro veřejné žalobce sice nominovala všech 10 kandidátů, které měla navrhnout, šest z nich však EPPO neschválilo, protože nesplňují veškeré požadavky pro delegované žalobce stanovené v nařízení EPPO. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Premiér Citsu chce být v čele strany PNL. Premiér Florin Citsu oznámil, že chce na srpnovém kongresu kandidovat na předsedu strany PNL. Soupeřem mu bude dosavadní šéf strany a bývalý premiér Ludovic Orban, který je nyní předsedou dolní komory parlamentu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Slovinský politický pat pokračuje. Slovinská vláda se nadále nedokáže dohodnout s opozicí na schvalování zákonů v parlamentu. Pokus opozice o vyslovení nedůvěry premiéru Janezi Janšovi minulý týden selhal. Podobně neúspěšná byla i koalice, která se na konci minulého týdne již po druhé pokusila sesadit předsedu parlamentu Igora Zorčiče. (STA)

BĚLEHRAD

Vučić neuzná nezávislost Kosova. Srbský prezident Aleksandar Vučić v neděli řekl, že nepodepíše žádný dokument uznávající nezávislosti Kosova, a to nehledě na tlak, který bude podle jeho očekávání velký. Největší nátlak očekává v půlce července, kdy má dojít k obnovení dialogu mezi Bělehradem a Prištinou. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.