The Capitals: Ruskou ani čínskou vakcínu zatím doporučit nemůžeme, tvrdí maďarští lékaři

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BUDAPEŠT

Maďarští lékaři: Ruskou ani čínskou vakcínu zatím doporučit nemůžeme. Dokud nebudou dokumenty k autorizaci ruské vakcíny Sputnik-V a čínské vakcíny Sinopharm veřejné, vedení maďarské Lékařské komory nemůže svým kolegům s čistým svědomím doporučit jejich používání. Skupina lékařů to oznámila v dopise adresovaném maďarskému Národnímu institutu farmacie, potravin a zdraví. (OGYÉI). (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

„Grilování“ von der Leyenové. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera večer čelila otázkám europoslanců ze tří hlavních politických frakcí – EPP, S&D a Renew. Poslanci „grilovali“ von der Leyenovou nejen kvůli pomalému tempu očkování v EU, pobouřilo je také rozhodnutí Komise kontrolovat vývoz vakcíny ze zemí EU, které ve své původní podobě porušovalo irský protokol.

Předsedkyně čelila kritice mimo jiné za to, že se obklopuje pouze omezeným okruhem poradců. Poslanci jí vytkli také způsob komunikace, von der Leyenová totiž v posledních dnech poskytla rozhovor pouze německým médiím. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Saská AfD pod dohledem. Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) je vyšetřována saským Úřadem pro ochranu ústavy (LfV) kvůli podezření z extremismu. Informaci zveřejnilo několik médií včetně deníku Bild. Vláda spolkové země tak nyní může odposlouchávat telefonáty strany a nasadit na ni tajné informátory. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

BRUSEL

AstraZeneca jen pro mladší generaci. Belgické úřady nedoporučily podávat vakcínu od společnosti AstraZeneca lidem starším 55 let. (EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Rukou manželů a exmanželů umřelo méně žen.  Loni bylo ve Francii zavražděno manželi a bývalými manželi celkem 90 žen. Ve facebookovém příspěvku o tom informoval ministr spravedlnosti Eric Dupont-Moretti. Oproti roku 2019 se jedná o výrazný pokles, tehdy bylo zavražděno 146 žen. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LONDÝN

DUP vs. irský protokol. Demokratická unionistická strana (DUP) včera zahájila kampaň za zrušení irského protokolu, který je důležitou součástí dohody o vystoupení Spojeného království z EU. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Irsko se dočká stovek pracovních míst v IT. Společnosti Microsoft a Huawei rozšíří své kapacity v Irsku. Microsoft přislíbil vytvoření 200 nových pozic v Dublinu v příštích čtyřech měsících, což vřele uvítal irský taoiseach Micheàl Martin. V pondělí (1. února) zase čínský telekomunikační gigant Huawei oznámil, že svoji posádku v Irsku posílí o 110 pracovníků. Své působení v zemi navíc podpoří dalšími investicemi do výzkumu a vývoje v hodnotě 80 milionů eur. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

EU musí posílit svou energetickou nezávislost. EU by měla uvalit přísnější sankce nejen na některé ruské aktéry, ale také na energetické projekty s Ruskem. Myslí si to europoslanec Ville Niinistö, bývalý předseda finských Zelených.

Niinistö poukázal na to, že moc Vladimíra Putina je založena na finančních výhodách, které poskytuje oligarchům. „EU by proto měla uvalit na tyto jednotlivce nové sankce a také posílit svoji energetickou nezávislost,“ uvedl. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Poláci zaplnili muzea. Mnozí vtipkovali, že vládou ohlášené znovuotevření muzeí nic nezmění, protože Poláci do muzeí stejně nechodí. Opak se stal pravdou. Davy lidi se v úterý vydaly navštívit Národní muzeum ve Varšavě, které otevřelo návštěvníkům své dveře po třech měsících. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Jourová uznala práci slovenských odborníků na hybridní útoky. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová hovořila se Slovenskou sítí odborníků proti hybridním útokům (SOPHIA). Jedná se o nedávno založenou iniciativu, jejímž cílem je propojit instituce a organizace aktivní v boji proti dezinformacím. Místopředsedkyně uznala jejich přínos a uvedla, že „je pro ni nanejvýš důležité vědět, jak členské státy v boji proti dezinformacím jednají“. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Vládu sestaví bývalý šéf ECB Draghi. Bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) bude pověřen sestavením nové italské vlády. Snahy předsedy italské sněmovny Roberta Fica zmírnit napětí mezi politickými stranami dosavadní vlády Giuseppa Conteho totiž selhaly. V úterý to oznámil prezident Sergio Mattarella. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Zničující dopady pandemie na trh práce. V lednu přišlo o práci více než 218 tisíc Španělů, a to zejména v odvětví služeb, cestovního ruchu, hoteliérství a pohostinství. Na vině je přísné omezení pohybu, které má zemi pomoci zvládnout třetí vlnu pandemie covid-19. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Pomoc Portugalsku. Portugalsko se potýká s další vlnou pandemie covid-19, požádalo proto země EU o pomoc. Německo volání vyslechlo a již dnes vyšle do Portugalska 26 zdravotnických pracovníků, včetně osmi lékařů, plicní ventilátory, nemocniční lůžka i infuzní pumpy. Pomocnou ruku nabídla také Evropská komise, Španělsko a Rakousko. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Další lockdown. Řecko zaznamenalo v poslední dnech další nárůst počtu případů covid-19, schyluje se proto k vyhlášení dalšího lockdownu. Včera úřady zaznamenaly více než tisíc nově nakažených, v Athénách i Soluni se přitom potvrdil výskyt nových mutací. (EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Velká část Bulharů se nechce očkovat proti covid-19. V průzkumu sociologické agentury Trend 43 % procent Bulharů uvedlo, že se proti koronaviru očkovat nenechá. Vakcíně je nakloněno pouze 28 % lidí, nerozhodnutých je 29 %. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Školy otevřou příští týden. Rumunsko příští týden opět otevře školy. Epidemiologická situace se totiž v posledních týdnech zlepšila.  (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB | LUBLAŇ

Společně za istrijský med. Istrijský med si zaslouží ochrannou značku od Evropské unie. Shodují se na tom včelaři z Chorvatska a Slovinska, kteří kvůli tomu zahájili společnou kampaň. Včera to potvrdilo slovinské ministerstvo zemědělství, lesnictví a potravin. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Opozice odmítla prezidenta. Dvě z devíti slovinských parlamentních stran – strana bývalého premiéra Marjana Šarece LMS a radikální levicová strana Levica – odmítly pozvání prezidenta Boruta Pahora ke společné schůzce. Prezident s nimi chtěl jednat o řešení pandemie, ekonomické obnově a nadcházejícím předsednictví země v EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.