The Capitals: Rusko se snaží zdiskreditovat misi EU v Mali

© EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Rusko se snaží zdiskreditovat misi EU v Mali. Rusko se snaží přesvědčit Malijce o tom, že výcviková mise Evropské unie v jejich zemi je okupace. Upozorňuje na to náměstek ministra obrany ČR Jan Havránek.

Problém podle něj spočívá v tom, že Malijci mají nízké povědomí o unijní angažmá v této západoafrické zemi.

„Třeba Rusko je v tomto ohledu velmi aktivní a snaží se skrze komunikační aktivity Malijce přesvědčit, že EU Mali okupuje. To ale není v žádném případě pravda. Musíme místním obyvatelům více vysvětlovat, proč tam jsme a co tam děláme,“ zdůraznil Havránek.

Evropa by se podle něj měla více zaměřit na cíleně zaměřenou strategickou komunikaci. Ta patří mezi české priority a ministerstvo by ji dle informací EURACTIV.cz chtělo zařadit mezi hlavní témata českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022.

Výcviková mise EU v Mali trvá již od roku 2013. Účastní se jí právě i Armáda ČR, která stála ve vedení mise v druhé polovině roku 2020. Podle Havránka zůstává Mali pro ČR i nadále prioritou. Armáda by navíc mohla v Mali využít své čerstvé zkušenosti z Afghánistánu.

„Je nutné zlepšit třeba poskytování kvalitního vybavení místním silám, k čemuž může přispět Evropský mírový nástroj,“ prohlásil náměstek. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Polské anti-LGBT zóny bez evropských dotací? Pokud chcete nadále čerpat dotace, přestaňte se prezentovat jako „LGBT-free“. Právě tak zní vzkaz Evropské komise směrem k pěti polským regionům, které se začaly označovat jako zóny bez LGBT. Informaci médiím potvrdil mlvučí jednoho z dotčených vojvodství.

Evropská komise polské úřady o možném odstřižení od peněz varovala dopisem. V něm uvedla, že deklarace LGBT-free zón a další aktivity zaměřené proti LGBT komunitám je v rozporu s článkem 2 Smlouvy o EU.

„V současné době to (dopis) analyzujeme, abychom mohli připravit odpověd,“ uvedl mluvčí Lublinského vojvodství. (EURACTIV.com a Reuters)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com