The Capitals: Rusko podkopává snahy o usmíření mezi Bulharskem a Severní Makedonií

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SKOPJE / SOFIE

Ruská snaha nabourat usmíření. Cesta Severní Makedonie do EU vede přes Bulharsko, prohlásil v pondělí bulharský prezident Rumen Radev. „Musíme si spolu sednout – v klidu, otevřeně a dobrovolně – a vyřešit naše bilaterální problémy,“ prohlásil Radev.

Zatímco se Bulharsko snaží vylepšit své vztahy se Severní Makedonií, ruská ambasáda ve Skopje zveřejnila zprávu, která nemůže být na straně Sofie chápána jinak než jako provokace. Týká se svátku sv. Cyrila a Metoděje, který se slaví v řadě zemí včetně Bulharska, Severní Makedonie a Ruska. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg, Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


NOVINKY Z BRUSELU

Šance pro malé zemědělce. Vyjednavači Evropského parlamentu, Rady a Komise spustili další trialog, aby se pokusili dohodnout na konečné podobě nové Společné zemědělské politiky. Eurokomisař pro oblast zemědělství Janusz Wojciechowski v rozhovoru pro EURACTIV.com uvedl, že program nabídne „novou šanci“ pro malé a střední zemědělce. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ / BERLÍN / LONDÝN

Reakce na odkloněný let. „Je to zarážející a skandální záležitost, jelikož mluvíme o evropském letadle, které cestovalo mezi dvěma evropskými metropolemi, jedná se tedy o akt státního pirátství, který nesmí zůstat bez potrestání,“ prohlásil Clément Beaune, francouzský ministr pro Evropské záležitosti, zatímco Evropská Unie připravovala koordinovanou reakci na rozkaz o zadržení letadla společnosti Ryanair Alexandrem Lukašenkem.

„Únos letadla je nepřijatelný. Spolu s EU a ICAO požaduje Francie okamžité vyšetřování domnělých akcí běloruských úřadů,“ napsal na Twitter ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Běloruský velvyslanec na koberečku. Německý ministr zahraničí Heiko Maas si těsně před včerejším jednání Evropské rady předvolal běloruského velvyslance. Reagoval tak na únos letadla společnosti Ryanair běloruským režimem a zadržení novináře Ramana Prataseviče. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

Britské linky se budou vyhýbat Bělorusku. Britská vláda sdělila leteckým společnostem, aby se vyhýbaly běloruskému vzdušnému prostoru. Reagovala tak na nedělní incident, kdy běloruský režim Alexandra Lukašenka unesl letadlo společnosti Ryanair mířící z Atén do Vilniusu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Skepse vůči očkování klesá. Zatímco během pandemie Rakušané očkování příliš nevěřili, nyní se negativní trend mění. Vyplývá to z nové studie Vídeňské univerzity. V prosinci roku 2020 odmítalo očkování 32 % Rakušanů, v dubnu pouze 19 %. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

DUBLIN

Zklamaný ministr zdravotnictví. Ministra zdravotnictví Severního Irska Robina Swanna zklamalo chování jeho irského protějška Stephena Donnellyho. Ten se s ním odmítl sejít ohledně cestování napříč irskými hranicemi, místo toho trval na jednání na „úřednické úrovni“. Vztahy mezi Severním Irskem a Irskem jsou přitom v důsledku brexitu stále napjaté. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finská ekonomika „nemá brzdu“. Vládní hospodářská politika si vysloužila ostrou kritiku od výzkumného institutu blízkého finské průmyslové a obchodní komunitě. Podle institutu levicově orientovaná vláda Sanny Marinové (SDP) „ničí budoucnost Finska“.

Report „Fiskální politika bez brzdy“, který byl publikován v pondělí (24. května) Výzkumným institutem finské ekonomiky (ETLA), viní vládu z „vážného narušení důvěryhodnosti rozpočtového procesu“. V dubnu se v rozporu se svými dřívějšími závazky vláda rozhodla, že rozpočtový schodek může dosáhnout 900 milionů eur v roce 2022 a v následujícím roce 500 milionů eur. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Těžba v dole Turów bude pokračovat, tvrdí Poláci. Soudní dvůr EU na základě české žaloby rozhodl, že Polsko musí okamžitě pozastavit těžbu v hnědouhelném dole Turów. Polský premiér Mateusz Morawiecki nicméně tvrdí, že k ničemu takovému nedojde. Domlouvá se totiž s českou stranou na stažení žaloby.  (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Globální korporátní daň by mohla ohrozit maďarskou ekonomiku. Americká administrativa prezidenta Joea Bidena navrhuje zavést globální daň pro největší firmy. Korporátní daň by se mohla pohybovat až ve výši 21 %, což by však mohlo představovat problém pro Maďarsko. V Maďarsku platí korporátní daň ve výši 9 %, což je čtvrtá nejnižší úroveň zdanění v EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Slovenský kulturní sektor požaduje zásah Komise. Téměř 650 zástupců slovenského kulturního sektoru a kulturních institucí odeslalo předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a dalším zástupcům evropských institucí otevřený dopis. Žádají, aby zástupci věnovali pozornost nedostatku investic do slovenského kulturního a kreativního průmyslu a požadují, aby instituce kontaktovaly v této věci vládu Slovenské republiky. Zároveň požadují, aby byl kulturní sektor zahrnutý do reforem v rámci slovenského Národního plánu obnovy. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Zákaz propouštění budí kontroverze. Zákaz propouštění zaměstnanců ve velkých společnostech měl podle návrhu italského ministra práce Andrea Orlandy trvat až do 28. srpna. Návrh se však setkal s ostrou kritikou ze strany zaměstnavatelů, tento týden byl proto stažen. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko evropským centrem zeleného vodíku? Španělsko disponuje nejlepšími podmínkami proto, aby se stalo evropským centrem zeleného vodíku, uvedl španělský premiér Pedro Sánchez v pondělí 24. května.

Sánchez promluvil poté, co americký výrobce motorů Cummins v pondělí oznámil, že vybuduje ve Španělsku továrnu na výrobu elektrolyzérů pro produkci zeleného vodíku, jakožto paliva s nulovými emisemi uhlíku vyrobeného převážně z obnovitelných zdrojů. (EUROEFE)


BALKÁN

LUBLAŇ

Slovinsko konečně vybere své evropské žalobce. Slovinsko dlouho nebylo schopné jmenovat své zástupce do nově vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce. Nyní se však zdá, že se konečně posunulo vpřed a splní deadline pro jejich jmenování, který byl stanoven na 1. června. (Sebastijan R. Maček | STA)

BUKUREŠŤ

Rumunsko chce chránit klima. Rumunsko se chce připojit k evropským snahám o ochranu klimatu. Boj proti změně klimatu ale musí být férový. Před jednáním Evropské rady to prohlásil rumunský prezident Klaus Iohannis. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Opatření v Chorvatsku brzy padnou. Šéf chorvatského krizového štábu a ministr vnitra Davor Božinović včera potvrdil, že některá současná opatření proti šíření covid-19 budou zrušena ještě před 1. červnem. Týká se to i vnitřních prostor restaurací. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.