The Capitals: Rusko nabízí „chudému“ Bulharsku nový kontrakt s Gazpromem

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


SOFIE

Rusko nabízí „chudému“ Bulharsku nový kontrakt s Gazpromem. Ruská velvyslankyně v Bulharsku Elena Mitrofanová tlačí Sofii do podpisu nového dlouhodobého kontraktu se společností Gazprom na dodávky zemního plynu.

„Ukázalo se, že obzvláště v kontextu rostoucích spotových cen dosahujících astronomických hodnot mají stabilní a dlouhodobé kontrakty velký význam,“ uvedla velvyslankyně v rozhovoru pro RIA Novosti.

„Bulharsko je stále chudou zemí,“ prohlásila s tím, že ceny elektřiny a plynu jsou pro Bulhary velice důležitým tématem. Sofie zatím na pobídku nijak nereagovala, v čele země totiž stojí úřednická vláda. Jednání o kontraktu by se měla podle zdrojů serveru EURACTIV zhostit až nová vláda, která vznikne po listopadových volbách. (Emilya Milcheva, Antonia Kotseva, Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


BERLÍN

CDU změní vedení. Konzervativní strana CDU změní po debaklu v zářijových volbách vedení. Rozhodl o tom stranický výbor. Personální změny by se měly týkat i lídra CDU Armina Lascheta.

Podle analytiků tím CDU dává najevo, že již nevěří svému možnému vstupu do vlády. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Nový rakouský kancléř hodlá úzce spolupracovat s Kurzem. Dosavadní ministr zahraničí Alexander Schallenberg se po rezignaci Sebastiana Kurze chopil úřadu rakouského kancléře. Schallenberg již avizoval, že chce pokračovat v „úspěšné cestě“ vyšlapané svým předchůdcem. „Jsou za námi náročné a turbulentní dny,“ prohlásil během své inaugurační řeči.

„Samozřejmě budu úzce spolupracovat se Sebastianem Kurzem,“ zdůraznil nový kancléř. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Předseda parlamentu vyhrožuje odchodem z vlády. Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár nesouhlasí s reformami v oblasti justice a zdravotnictví, které jsou součástí národního plánu obnovy. Vládní kabinet již varoval, že pokud budou reformy schváleny, jeho strana Sme rodina opustí koaliční vládu. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)


BUKUREŠŤ

Cioloș má složit novou vládu. Rumunský prezident Klaus Iohannis překvapil celou zemi, když pověřil Daciana Cioloșe, bývalého eurokomisaře a expředsedu europarlamentní frakce Renew Europe, zformováním nové vlády. O Cioloșově návratu do rumunské politiky se rozhodlo již dříve poté, co odstoupil z vedení Renew, aby se mohl postavit do čela rumunské strany USR. Iohannisův tah však málokdo očekával, prezident totiž patří k dlouhodobým kritikům USR. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.