The Capitals: Rumunsko volá po vzájemném uznávání testů na covid-19

© EPA-EFE/BOGDAN CRISTEL

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko volá po jednotném evropském postupu. Rumunský prezident Klaus Iohannis vyzval EU k jednotnému postupu při vzájemném uznávání testů na covid-19. Zdůraznil také potřebu společných pravidel pro karanténu a izolaci. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

SOFIE

Velký muftí kritizuje Macrona. Úřad bulharského velkého muftího, hlavního vykladače islámského práva šaría, obvinil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z „pokračování ve stopách neofašistické politiky a rétoriky“. Satirický časopis Charlie Hebdo označil Muftí za „satanský“ a postavil se na stranu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jehož karikaturu časopis tento týden zveřejnil. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatsko očekává deficit 2,9 % HDP. Chorvatsko bude v následujícím roce hospodařit s deficitem 2,9 % HDP. Informoval o tom ministr financí Zdravko Marić. Vláda očekává, že v roce 2021 by mohla ekonomika zaznamenat 5% růst. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Alternativní vláda? Čtyři opoziční slovinské strany (LMŠ, SD, SAB a Levica) chtějí zahájit diskusi o zformování alternativní vlády s menšími koaličními partajemi (SMC, DeSUS a NSi). Opozice se již dohodla na vytvoření koalice i na klíčových politických prioritách. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Nesouhlas se zavedením nouzového stavu. Srbsko by nyní nemělo vyhlašovat nouzový stav. Myslí si to přední srbský epidemiolog Predrag Kon. Základem podle něj je, aby lidé začali respektovat již platná opatření. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Islámská komunita odsuzuje teroristické útoky. Islámská komunita Bosny a Hercegoviny odsuzuje teroristické útoky, které se odehrály v posledních dnech ve Francii. „Nemělo se to stát, bez ohledu na příčinu, islám totiž silně odsuzuje veškeré formy násilí a nespravedlnosti,“ uvedla komunita v oficiálním prohlášení. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


ZÁPAD

BERLÍN

Bundestag chce mít silnější hlas. Kancléřka Merkelová ve čtvrtek (29. října) diskutovala se Spolkovým sněmem o nových celostátních restrikcích, které vejdou v platnost 2. listopadu. Merkelová označila opatření za „vhodná, nezbytná a přiměřená“, opozice je ale k jejímu rozhodnutí kritická. Problematické nejsou samotné restrikce, jako spíše obava Bundestagu z oslabení jeho role. Opozice proto požaduje, aby vláda opatření konzultovala se Spolkovým sněmem, a nikoli s lídry spolkových zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Teroristický útok v Nice si vyžádal tři životy. Útočník s nožem včera zavraždil v kostele Nanebevzetí Panny Marie dvě ženy a jednoho muže. Provolával přitom heslo „Allahu akbar“. Francouzský prezident Emmanuel Macron událost popsal jako „islamistický teroristický čin“. Francie v reakci na útoky posílí ochranu škol a kostelů, do ulic vyšle až 7 tisíc vojáků. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Upozornění pro Českou republiku. Rakouská vláda rozšířila své stávající cestovní varování. Cestující z České republiky budou muset předložit negativní test na covid-19 provedený nejpozději 72 hodin před cestou, nebo nastoupit do karantény a nechat se otestovat hned vzápětí. Další koronavirová opatření vláda oznámí v sobotu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Horší recese, než se očekávalo. Mezinárodní měnový fond zhoršil svoji předpověď pro britskou ekonomiku v roce 2020, z poklesu HDP o 9,8 % se ve čtvrteční zprávě stalo 10,4 %. Důvodem je kromě pandemie koronaviru také odchod Spojeného království z unijního jednotného trhu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Premiér vítá další koordinaci. Irský premiér (taoiseach) Micheál Martin přivítal po čtvrtečním jednání se svými protějšky plány na lepší evropskou koordinaci při zvládání koronaviru. Ocenil závazek „sdílet informace a expertízu, prozkoumat alternativní způsoby testování, lépe trasovat a propojovat trasovací aplikace.“ (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Minimální mzdu zavádět nemusíme. Evropská komise ve středu navrhla jednotný evropský rámec pro zavedení minimální mzdy. Navržená směrnice přináší úlevu šesti zemím, které zajišťují ochranu minimální mzdy prostřednictvím kolektivních smluv. Dovoluje jim totiž pokračovat ve stávajícím systému, což chce také Finsko využít. Kromě Finska se o kolektivní smlouvy opírá také o Švédsko, Dánsko, Itálie, Rakousko a Kypr. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Prověřte ministry. Demokratická strana (PD), která je součástí italské vládní koalice, požádala premiéra Giuseppa Conteho, aby ověřil kompetentnost ministrů a jejich schopnosti řešit současnou mimořádnou situaci. Vyzval k tomu Andrea Marcucci, předseda senátorského klubu PD. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Regiony se připravují na částečný lockdown. Většina španělských regionů uzavírá před svátečním víkendem své hranice, v normální situaci by přitom Španělé v tuto dobu jezdili na výlety po celé zemi. Zdravotnické orgány za středu zaznamenaly 19 000 nových případů nákazy koronavirem. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Ministerstvo vyhrožuje univerzitám. Polský ministr školství a vědy Przemysław Czarnek varoval, že některé polské univerzity by mohly přijít o státní podporu poté, co zrušily povinné online přednášky a dovolily studentům účastnit se protestů proti rozhodnutí ústavního soudu v otázce potratů. „Nezapomínejte prosím na to, že mezi mé kompetence patří i rozdělování výzkumných a dalších grantů mezi univerzity,“ pohrozil Czarnek. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Reakce na útoky ve Francii. „Dost bylo pokrytectví! Dost bylo kritiky maďarského a polského právního státu ze strany západních politiků, kteří by místo toho měli chránit své vlastní občany před terorismem a antisemitismem,“ prohlásila maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová v reakci na teroristické útoky ve Francii. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Premiér nemá rád svou práci. „Nechtěl jsem vyhrát volby,“ nechal se slyšet slovenský premiér Igor Matovič na debatě pořádané Denníkem N. „Netoužím po tom být premiérem i v dalším období, chci jen Slovensko dostat z průšvihu, ve kterém se v současné době nachází,“ dodal. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.