The Capitals: Rumunsko ruší webové stránky šířící fake news o koronaviru

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BALKÁN

BUKUREŠŤ

Šiřitelé fake news mají utrum. Rumunská vláda během nouzového stavu přikročila zatím k nevídanému kroku. Rozhodla se zakázat webové servery, které šíří dezinformace o pandemii koronaviru. První „obětí“ se stal již březnu web stiridemoment.ro, podle jehož nepravdivých informací byla kvůli pandemii uzavřena řada supermarketů. V dubnu přestaly na základě nařízení vlády fungovat minimálně čtyři další servery. Mezi nimi je i news-romania24.xyz, který přinesl fiktivní informaci o tom, že ruská armáda pomůže Rumunsku v boji s koronavirem. (Georgi Gotev, Sebastian Rotaru | EURACTIV.com, EURACTIV.ro)

Jourová: Dezinformací v době pandemie přibylo. Velká část je z Ruska, Čína vsází spíše na propagandu

O dezinformací v době koronavirové pandemie mluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovorech, které dnes zveřejnily německá agentura DPA a španělský list El País. EU podle ní proti fake news bojuje ověřenými fakty.

SOFIE

Nižší daně pro turistický sektor. Daň z přidané hodnoty (DPH) pro restaurace, catering a zábavní sektor se sníží z 20 na 9 %. V úterý to po schůzce se zástupci sektoru oznámil premiér Bojko Borisov, který stihl změnit svou pozici ke snižování DPH hned několikrát během jednoho dne. Ráno vláda oznámila, že od roku 2021 bude snížena DPH potravin. O 40 minut později ale přišlo prohlášení, že DPH nakonec zůstane 20%. Večer Borisov oznámil, že dojde ke snížení DPH na 9 %, a to už během tohoto roku. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Stížnost zamítnuta. Státní žalobce odmítl stížnost na prezidenta Boruta Pahora a dva členy vládního kabinetu kvůli údajnému ohrožení veřejného zdraví. Informoval o tom portál 24ur. Soukromý právník chtěl soudně napadnout politiky za to, že se na veřejnosti pohybovali ve více než pětičlenné skupině, a to bez povinných roušek. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Tlak na otevření hranic pokračuje. Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) čelí pokračujícímu tlaku na to, aby již neprodlužoval uzavírku německých hranic, která má skončit 15. května. Ministr zatím otevření hranic odmítal, o dalším postupu by mohl rozhodnout již dnes.

Mluvčí ministerstva sdělila novinářům, že resort rozumí problémům, které zavřené hranice přinášejí, se znovuotevřením ale „musí být velice opatrní“. Při rozhodování o ukončení kontrol bude hrát roli stav infekce na obou stranách hranice. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Ministři EU chtějí koordinovat letní otevření hranic turistům

Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států.

VÍDEŇ

Rakousko nabralo správný směr. Epidemie koronaviru se podle rakouského ministra zdravotnictví vyvíjí pozitivně. V nemocnicích se v současné době lečí pouze 264 pacientů, z nichž pouze 59 se nachází na jednotkách intenzivní péče.

V Rakousku v souvislosti s koronavirem zemřelo doposud 592 lidí. Z celkem 392 314 provedených testů bylo zaevidováno 15 903 pozitivních případů. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Twitter u soudu kvůli projevům nenávisti. Sdružení bojující proti diskriminaci se soudí s Twitterem kvůli údajně „přetrvávající“ neschopnosti sociální sítě usměrňovat obsah na svých stránkách. Vyplývá to z dokumentu, který získala AFP.

„Ve světle 43% nárůstu nenávistného obsahu na Twitteru po dobu trvání karantény se UEJF, SOS Racism a SOS Homophobia rozhodly podat na Twitter žalobu kvůli jeho neschopnosti dostát své právní povinnosti,“ vysvětlují společnosti ve svém prohlášení. (EURACTIV.FR)

SEVER

HELSINKY

Finové opustili své kanceláře nejrychleji. Finští zaměstnanci začali po úderu koronavirové krize pracovat z domova dříve, než jejich kolegové z ostatních členských zemí EU. Průzkum Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound) z 12. května ukázal, že v rámci EU takovou změnu učinilo 37 % zaměstnanců, ve Finsku to pak bylo až 60 %. Hranici 50 % překročilo pouze Dánsko, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

DUBLIN

Výbor posoudí reakci vlády na pandemii. Nezávislý člen parlamentu Michael McNamara bude předsedat novému parlamentnímu výboru, který bude mít za úkol přezkoumat reakci vlády na koronavirovou krizi.

Výbor, jehož první zasedání se uskutečnilo včera (12. května), bude prověřovat transparentnost rozhodovacích procesů vlády v souvislosti s přijímáním koronavirových opatření. Věnovat se bude také efektivitě irského systému sledujícího pohyb nakažených a plánům testování. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

„Neudržitelné“ instrukce. Italské úřady vydaly instrukce pro znovuotevření pláží a restaurací. Podle zástupců dotčených sektorů jsou ale „neudržitelné“ a způsobily by jim „vážnou újmu“.

Instrukce vyžadují, aby byl přístup na pláže omezený a založený na předchozí rezervaci. Lehátka mají být dezinfikována po každém použití. Restaurace a hotely nemohou podávat jídlo formou bufetu a musí kapacitně omezit prostory, přičemž na jednoho klienta by měl připadnout prostor o velikosti čtyř metrů čtverečních. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

LISABON

Změna kritérií. Portugalský ministr plánování Nelson de Souza v úterý vyzval k úpravě kritérií pro rozdělování evropského fondu obnovy tak, aby bylo možné financovat sektory nejvíce zasažené krizí. De Souza zdůraznil, že ekonomická krize, ke které dochází kvůli paralýze ekonomik, se tvrdě podepisuje na sektorech, jako je turismus a s ním spojené pohostinství nebo letecká doprava. Podobně jsou ale zasaženy i vývozní odvětví, jako například obuvnictví nebo textilní průmysl. (Maria de Deus Rodrigues, Lusa.pt)

Vzniká masivní fond obnovy. Země EU si mají rozdělit biliony eur

Fond obnovy má postavit ekonomiky členských zemí zpátky na nohy. Jak bude fond fungovat a jaký bude jeho rozpočet? Podle předsedkyně Evropské komise půjde o biliony eur. Detaily by měla představit v polovině května.

ATHÉNY

Řecko je připravené jít svou cestou. Řecko s nadějí očekává balíček unijních opatření na záchranu turistického sektoru, který má dnes zveřejnit Evropská komise. Pokud ale nebude dostatečný, Řecko přikročí k uzavírání bilaterálních dohod s jednotlivými členskými zeměmi. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Centrální banka se staví za ECB. Guvernér slovenské centrální banky (NBS) a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Petr Kažimír v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že ECB společný evropský projekt neničí, ale chrání. Reagoval tak na nedávný rozsudek německého ústavního soudu, podle kterého se ECB chová v rozporu s ústavou.

„Evropský soudní dvůr má výlučnou pravomoc rozhodovat o krocích ECB. Tímto pravidlem se řídíme, je to naše Bible,“ řekl Kažimír. „Je nutné zdůraznit, že Evropská centrální banka není v kontextu Evropy nebo evropeismu padouchem. Právě naopak!“ dodal. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Rozsudek německého soudu v kauze ECB a nákupu dluhopisů může oslabit evropské instituce, varují politici

Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom dnes německý ústavní soud.

BUDAPEŠŤ

Korespondenční válka. „Veškerou moji energii a sílu nyní pohlcuje boj proti epidemii,“ napsal premiér Viktor Orbán v odpovědi předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, který jej v dopise zval, aby ve čtvrtek přijel do Bruselu a zúčastnil se parlamentní debaty ohledně maďarského kontroverzního koronavirového zákona. Místo Orbána bude maďarskou vládu reprezentovat ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Sassoli ale v dopise namítl, že je u takových debat zvykem a vhodné, aby stát reprezentoval prezident nebo premiér. Orbán argumentoval, že ani předsednictví Rady nebude reprezentovat hlava vlády. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polská opozice hrozí zablokováním voleb. Největší polská opoziční strana Občanská platforma pohrozila vládní partaji, že zablokuje její plán na odklad prezidentských voleb. Právo a spravedlnost chce podle opozice přizpůsobit načasování voleb ve svůj prospěch. (EURACTIV.com)

PRAHA

Sucho útočí. Koronavirus není jediný problém, se kterým nyní Česko bojuje. Země zaznamenává nejhorší sucho za posledních 500 let. Ministr životního prostředí Richard Brabec proto přišel s nápadem, který má situaci zlepšit. Všechny novostavby by podle něj měly od roku 2021 disponovat systémem pro zadržování či zasakování dešťové vody. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.