The Capitals: Rozpustit europarlament, ukončit sbližování. Orbán představil vizi budoucí EU

© EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BUDAPEŠŤ

Viktor Orbán a budoucnost Evropské unie. Maďarský premiér Viktor Orbán přispěl do diskuse o budoucnosti Evropské unie. Odmítl úpravu zakládajících smluv směrem k dalšímu prohlubování evropské integrace a přišel s nápadem rozpuštění stávající podoby Evropského parlamentu. Místo přímo volených zástupců vzešlých z evropských voleb by v něm podle Orbána měli sedět zástupci národních parlamentů. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


NOVINKY Z BRUSELU

Generace Erasmus: Vpřed! Přišel čas, aby se generace účastníků programu Erasmus postavila za Evropu a bránila ji. Prohlásil to evropský komisař Margaritis Schinas. „Ostatně, právě vy jste Evropa,“ prohlásil eurokomisař směrem k mladším generacím. (Andre Cruz | Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN     

Německý ministr zdravotnictví varuje před cestou na londýnské finále EURO. „Fotbal je hezký, ale nemusíte být za každou cenu přímo v Londýně,“ řekl v neděli večer německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) v televizní reportáži z Berlína. Ministr varoval, že fanoušky vracející se z Londýna čeká dvoutýdenní karanténa kvůli zvyšujícímu se počtu případů mutace delta. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Nízká volební účast po prvním kole komunálních voleb. V nedělních regionálních volbách volil jen každý třetí Francouz, 66,1 % voličů k urnám nepřišlo. Vyplývá to z průzkumu Ipsos/Sopra Steria pro francouzskou televizi a jedná se o nejnižší volební účast ve Francii od roku 1958. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko končí s blokováním sankcí proti Bělorusku. Rakousko v pátek ustoupilo a přestalo blokovat zavedení bankovních sankcí EU proti Bělorusku. Rakousko bylo jediným členským státem sedmadvacítky, který byl proti sankcím namířeným proti běloruským bankám. Země je totiž po Rusku druhým největším investorem v Bělorusku a společně dominují běloruskému bankovnímu sektoru. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY / TALLINN

Finská a estonská daňová správa sdílí informace v reálném čase. Finsko a Estonsko překonaly nový historický milník a sdílejí nyní daňové údaje online v reálném čase. Jedná se o první automatickou výměnu informací mezi vnitrostátními daňovými správami na světě. Je to také další příklad toho, jak se ekonomiky obou zemí prolínají a budují jednotný ekonomický prostor. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Gay pride ve Varšavě. Největší gay pride ve střední Evropě se konal v sobotu ve Varšavě, a to navzdory vlnám odporu proti právům LGBT kominut v Polsku a Maďarsku. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski pochodoval na znamení podpory LGBT v čele průvodu.

„Za tyto dva roky se stalo mnoho věcí. Jako komunita však vystupujeme silnější v ulicích. Duchem jsme dnes také v Budapešti a Minsku,“ uvedli organizátoři. K pochodu se připojily tisíce lidí. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Nedůvěra k Matovičovi roste, stejně jako preference bývalého premiéra Fica. Trojnásobnému předsedovi vlády Robertu Ficovi – který se stal jedním z nejméně populárních politiků po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a celonárodních protestech v roce 2018, jež jej donutily rezignovat – začaly v poslední době stoupat preference, stejně tak jeho straně.

Prezidentka Zuzana Čaputová zůstává nejdůvěryhodnější političkou na Slovensku. Naopak vůdce největší vládní strany OĽaNO Igor Matovič zažívá jednoznačný propad. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Prezident: Itálie nikdy nechyběla u záchrany uprchlíků. „Ochrana lidského života, záchrana uprchlíků, podpora trpícím v humanitární krizi a přijímání těch nejzranitelnějších jsou závazky, ze kterých Italská republika ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími mezinárodními organizacemi nikdy nepolevila. A to ani v poslední době poznamenané pandemií,“ řekl v neděli italský prezident Sergio Mattarella u příležitosti Světového dne uprchlíků. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělé brzy odloží roušky. Povinné nošení roušek ve venkovních prostorách ve Španělsku skončí už za několik málo dní – 26. června. (EuroEFE)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Tento víkend překročilo hranice Chorvatska 93 000 turistů. S prvním opravdovým letním víkendem přišla očekávaná vlna turistů, informovala o tom chorvatská veřejnoprávní televize. V současné době je v Chorvatsku asi 290 000 turistů, včetně 250 000 cizinců. Více než polovina z nich zůstává na Istrii a v Kvarnerském zálivu, většinou Němci, Slovinci, Rakušané, Češi a Poláci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LJUBJANA

Premiér Janša obhájil další funkční období jako vůdce strany. Slovinský premiér Janez Janša získal další funkční období předsedy demokratů (SDS), konzervativní strany, kterou vede bez přerušení od roku 1993. Kandidoval již po osmé za sebou, a to bez oponentů. Ze 656 delegátů hlasovalo pouze šest proti mu. (Sebastijan R. Maček | STA)

BĚLEHRAD

Srbská premiérka: Region je z EU frustrovaný. Celý region západního Balkánu je z Evropské unie frustrovaný, protože některé členské státy odmítají rozšíření bloku, i když jej slovně podporují. V pátek na vídeňskému summitu západobalkánských to řekla srbská premiérka Ana Brnabićová. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.