The Capitals: Rozhodnutí šéfky Evropské centrální banky pobouřilo Itálii

© EPA/ARMANDO BABANI

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

ŘÍM

Italové kritizují Lagardeovou. Od prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové se očekávalo, že přijme taková opatření, která trhu pomohou vyrovnat se s krizí způsobenou koronavirem. Lagardeová se ale rozhodla ponechat stávající sazby beze změny a zároveň pobídla vlády evropských zemí k tomu, aby na současnou situaci reagovaly rozpočtovými stimuly. Uvedla přitom, že ECB tu není proto, aby snižovala rizikové prémie na trhu s vládními dluhy, a nevyloučila hrozbu recese.

Milánská burza se v reakci na to propadla o 16,9 %, což je největší jednorázový propad od roku 1998. Italští politici proto nyní vůči Lagardeové nešetří kritikou. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BRUSEL

Stav nouze. Belgie přikročila k mimořádným opatřením. Školy zůstanou od pondělí zavřené a svůj provoz musí zastavit i všechny restaurace, bary a obchody, vyjma obchodů s potravinami a lékáren. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LONDÝN

Británie veřejné akce zatím neruší. Premiér Boris Johnson se rozhodl ponechat veřejné akce bez omezení. Podle bývalého ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta je ale takový krok znepokojivý. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Školy zůstanou zavřené. Školy, univerzity a školky jsou dočasně uzavřené. Veškeré akce v interiérech s účastí nad 100 lidí budou zrušené, stejně jako venkovní akce pro více než 500 lidí. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

MADRID

Virus už postihl i španělskou vládu. Ve čtvrtek byla s covid-19 diagnostikována španělská ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová. Ministryně je považována za jednu z nejsilnějších osobností v levicové straně Unidas Podemos. Partner Monterové a místopředseda vlády Pablo Iglesias je od čtvrtka (12. března) v karanténě. (Jorge Valero, EURACTIV.com)

LISABON

Konec fotbalových zápasů. Portugalské školy budou od pondělí zavřené. Omezí se také otvírací doba barů, restaurací a obchodních center. Fotbalové zápasy budou odloženy. Portugalsko má zatím 79 potvrzených případů. (Lusa.pt)

VARŠAVA

První oběť. V Polsku už bylo potvrzeno 51 případů. Na západě Polska, v Poznańi, již nemoci podlehl první pacient – jedná se o ženu ve věku 51 let. Obchody jsou stále otevřeny a vláda zatím nemá v plánu je zavírat. Řada lidí se snaží v současné době zásobit množstvím potravin. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Nákladná opatření proti koronaviru. „Bude to drahé,“ prohlásila ministryně vnitra Denisa Saková při rozhovoru s končícím premiérem Peterem Pellegrinim. Hovořili spolu o opatřeních proti nákaze COVID-19, ale jejich rozprava byla zaznamenána na mikrofon ještě před začátkem tiskové konference. „Takže, co budeme dělat? Budou to oni, kdo za to zaplatí,“ odvětila Saková s odkazem na novou vládu, která bude muset vynaložit značné finanční prostředky na preventivní opatření. Napětí mezi Pellegrinim a Igorem Matovičem, který je pověřen sestavením nové koaliční vlády, se den ode dne stupňuje. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Stav nouze. Česká republika je ve stavu nouze. Všechny akce s účastí nad 30 lidí jsou zakázané a otvírací doba restaurací a barů omezená. Češi mají zakázáno cestovat do rizikových oblastí a země se uzavřela cizincům, kteří z nich pocházejí. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Maďaři v domácí karanténě. Řada Maďarů musela do domácí karantény a policie nyní kontroluje, zda ji opravdu dodržují. Starostové měst budou muset lidem v izolaci pomáhat. V Maďarsku se dosud potvrdilo 19 případů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Největší krize v dějinách nezávislého Slovinska. Epidemie koronaviru a její budoucí následky jsou největší krizí v dějinách nezávislého Slovinska. Prohlásil to včera nový slovinský premiér Janez Janša. V zemi bylo dosud potvrzeno 96 případů. Všechny školy by měly být od příštího týdne uzavřeny na dobu neurčitou. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Počty nakažených stoupají. Mladík, který měl podezření na nákazu koronavirem a jehož bratr byl prvním pacientem v Chorvatsku s potvrzenou nákazou, byl ve čtvrtek propuštěn z nemocnice. Oba testy, které podstoupil, totiž byly negativní. Oznámil to ministr zdravotnictví Vili Beroš. V Chorvatsku se potvrdilo dalších šest nových případů nákazy novým typem koronaviru, celkově je tak v zemi již nakaženo 254 lidí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

BERLÍN

Höckeho „křídlo“ bude pod dohledem německé kontrarozvědky. Extrémně pravicová frakce Alternativy pro Německo (AfD) známá pod označením „Křídlo“ byla Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy (BfV) klasifikována jako „případ ke sledování“. Vyplývá to z vyjádření instituce zveřejněného 12. března.

Šéf úřadu Thomas Haldenwang odůvodnil rozhodnutí tím, že skupina trvale „vykazuje extremistické tendence namířené proti svobodnému, demokratickému ústavnímu pořádku“. Vrcholné představitele, lídra AfD v Durynsku Björna Höckeho a Andrease Kalbitze, člena spolkové rady strany, označil Haldenwang za „pravicové extremisty“. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Výzvy k přijetí dětí uprchlíků sílí. Rakouští odborníci z celé země v otevřeném dopise vyzvali vládu k přijetí dětských uprchlíků z řeckých táborů. Za výzvu se postavili vědci, ale také umělci, právníci a zástupci neziskových a církevních institucí.

Kurz byl doposud jednoznačně proti přijetí dalších uprchlíků z Řecka, odmítl i apel spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena.  „Pozice vlády je jednotná, a to žádné další dobrovolné přijetí migrantů do Rakouska,“ uvedl kancléř na začátku března. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Soudní proces s Françoisem Fillonem. Jednomu z bývalých prezidentských kandidátů, Françoisi Fillonovi, hrozí trest 5 let vězení, pokuta 375 000 eur a 10 let zákazu činnosti za fiktivní zaměstnání své ženy Penelope Fillonové. Fillon, bývalý předseda vlády Nicolase Sarkozyho, se u soudu odvolal. Jednání budou 29. června předána Soudnímu dvoru v Paříži. (EURACTIV.FR)

///

BUDAPEŠŤ

Kybernetická stabilita. „Estonsko a Maďarsko spolupracují na tom, aby zajistily stabilitu kybernetického prostoru tak, aby byl v souladu s normami a mezinárodním právem,“ uvedl po setkání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem v Tallinnu estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. Při té příležitosti Reinsalu zdůraznil důležitou roli Maďarska v organizaci OBSE, která pomáhá s budováním důvěry v kyberprostoru. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Vliv Maďarska na Slovince. Slovinska vláda by neměla omezovat vysílání maďarských televizních programů v blízkosti hranic s Maďarskem. Exekutiva tím reagovala na otázku poslance Jožefa Horvata (NSi-EPP) o rostoucím vlivu Maďarska prostřednictvím nových televizních kanálů v některých obcích regionu Zámuří a o opatřeních na ochranu většinového národa a slovinského jazyka v této oblasti. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Finance z EU na modernizaci čistírny. Opozice v záhřebském zastupitelstvu žádá starostu Milana Bandiće, aby z fondů EU získal finance na modernizaci třetí fáze čistírny odpadních vod a nedával na projekt 400 milionů kun (50 milionů eur) z kapes daňových poplatníků žijících v Záhřebu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.