The Capitals: Rivalita mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem narušuje stabilitu Arktidy

© Shutterstock/murattellioglu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

KODAŇ

Bezpečnost Arktidy v ohrožení. Rostoucí zájem a přítomnost Ruska, Číny a USA v Arktidě má destabilizační efekt na bezpečnost tohoto regionu, tvrdí analýza rizik z dílny Dánské obranné zpravodajské služby (DDIS). Napětí uvnitř Dánského království, které zahrnuje Dánsko, Grónsko a Faerské ostrovy, může být podle zprávy potenciálně zneužito, především Ruskem a Čínou. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Nová vláda spustila plný lockdown. Po více než dvou měsících od voleb se nová vláda chopila úřadu. Strmý nárůst případů nákazy během období bezvládí donutil nový kabinet okamžitě zavést plný lockdown, nouzový stav ale nevyhlásil. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


ZÁPAD

BERLÍN

Stranická konference CDU bude online. Po odkladech a debatách o podobě lednové stranické konference výkonný výbor křesťanských demokratů CDU v pondělí rozhodl, že událost, na které si strana vybere svého nového lídra, bude zcela online. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Masové testování. Francouzská vláda v pondělí zahájila vlnu masového testování na koronavirus ve městech Le Havre a Charleville-Mézières. S dneškem pak končí druhý lockdown, informovala agentura AFP. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

HAAG

V Nizozemsku začíná lockdown. Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil zavedení přísného lockdownu na následujících pět týdnů. Uzavřou se obchody i školy a rodiny budou moci pozvat k sobě domů nanejvýš dva hosty. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Nový deadline pro dohodu neexistuje. Zástupci Spojeného království a Evropské unie se vrátili k jednacímu stolu, tentokrát ovšem nemají konkrétní deadline, do kdy musí být dohoda o budoucích vztazích hotová.

Poté co se předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson o víkendu shodli na tom, že došlo k dostatečnému pokroku, aby jednání mohla pokračovat, v Bruselu se dnes znovu potkají hlavní vyjednavači David Frost a Michel Barnier. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Itálie se dočká evropských peněz až v létě. Italský eurokomisař a bývalý premiér Paolo Gentiloni se v pondělí zúčastnil Římského investičního fóra 2020, kde se rozpovídal o nástroji Next Generation EU. „Konečné rozhodnutí padlo teprve minulý týden, takže peníze (členským zemím) dorazí na konci jara nebo v létě,“ vysvětlil komisař. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Ekonomický růst není garancí dobrých životních podmínek, říká španělský premiér. Španělský socialistický předseda vlády Pedro Sánchez během pondělního 60. výročí od založení OECD zdůraznil, že „hospodářský růst negarantuje dobrý život“. Dodal také, že je třeba posilovat multilateralismus s cílem zajistit spravedlivou politiku pro všechny. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Mladí Poláci podporují protestní organizace. Nejnovější průzkumy veřejného mínění provedené společností Ipsos ukázaly, že 24 % mladých Poláků podporuje organizaci Women‘s Strike, 20 % podporuje spolek Svobodné soudy, 12 % pak souhlasí s protesty farmářů a 11 % z nich souzní s organizací Youth Climate Strike. Pro srovnání, jen 15 % mladých Poláků uvedlo, že nejblíže mají ke třem pravicovým organizacím – Ruch Narodewy, Klub Gazeta Polska a the Family of Radio Maryja. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Ženy nepotřebují stejné platy jako muži. „Nevěřte tomu, že při každé příležitosti v našich životech bychom se měli navzájem srovnávat, mít stejná postavení nebo alespoň stejné platy jako ostatní,“ prohlásila o rovnosti mezi ženami a muži maďarská ministryně pro rodinu Katalin Nováková.

Na druhou stranu, hrubé výdělky žen byly v období mezi lednem a zářím tohoto roku v průměru o 15,6 % nižší než u mužů, připomněl server Telex. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovenští lékaři žádají vytvořené stálého krizového štábu. Slovenští doktoři žádají premiéra Igora Matoviče, aby vytvořil stálý krizový štáb, který bude mít na starosti krizové řízení zejména v nemocnicích. Důvodem je zhoršující se pandemická situace. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulharské hotely jsou na pokraji bankrotu. Mnoho bulharských hotelů bude v brzké době čelit bankrotu, pokud po 21. prosinci, zejména pak během Vánoc a Silvestra, nebude povoleno otevřít restaurace. Pokud se stát rozhodne nekompenzovat těmto hotelovým restauracím ztráty, tisíce zaměstnanců budou v příštím roce čekat ve frontách před úřady práce, varovala tamní asociace hoteliérů. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Čekání na nového premiéra. Rumunský prezident Klaus Iohannis ani po konzultacích s parlamentními stranami nepověřil sestavením vlády žádného z kandidátů na předsedu vlády. „Dnes jsem obdržel řadu návrhů, ale věřte, že je třeba minimálně jedno další kolo vyjednávání,“ uvedl Iohannis. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ŘÍM / ZÁHŘEB / LUBLAŇ

Exkluzivní ekonomická zóna. Chorvatsko a Itálie vyhlásí v lednu 2021 v Jaderském moři exkluzivní ekonomickou zónu. Dohodli se na tom ministři Chorvatska, Itálie a také Slovinska, které bylo k jednání rovněž přizváno. Podle chorvatského ministra zahraničí Gordana Grliće Radmana je vyhlášení zóny výsledkem konsensu mezi třemi zeměmi. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Vládnoucí strana ztrácí podporu. Slovinská demokratická strana (SDS) ztrácí podporu voličů. Vyplývá to z průzkumu pro deník Delo, podle kterého se v porovnání s předešlým průzkumem propadla o tři procentní body. Stále však zůstává ve vedení s 16,9 %. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.