The Capitals: Řecký premiér vyzývá k návratu volného pohybu po Evropě

© EPA/ANTONIO BAT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

ATHÉNY

Řecko vyzývá k návratu volného pohybu po Evropě. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Evropskou komisi, aby co nejdříve přišla s plánem, který lidem umožní znovu cestovat po Evropě. Vyplývá to z informací, které médiím poskytly vládní zdroje.

Během čtvrteční videokonference předsedů vlád opakovaně zdůraznil, že evropský jednotný trh neslouží jen k volné přepravě zboží, ale také k volnému pohybu osob.

„Potřebujeme dosáhnout shody ohledně pohybu lidí,“ uvedl Mitsotakis s tím, že podpora turismu v jižní Evropě by pro místní země znamenala značnou pomoc. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

MADRID

Křivka se oplošťuje. Denní počty nových případů koronaviru a s ním spojených úmrtí postupně klesají. Podle ředitele krizového koordinačního centra španělského ministerstva zdravotnictví Fernanda Simóna se situace ve Španělsku vyvíjí správným směrem. (EFE.com)

LISABON

Výročí karafiátové revoluce. Portugalsko si v sobotu připomene výročí demokratické revoluce z 25. dubna 1974, poprvé za 46 let to však bude bez oslav v ulicích. Portugalci, kteří zůstanou ve svých domovech, byli vyzvání k tomu, aby karafiátovou revoluci oslavili alespoň písní „Grândola Vila Morena“, která se stala jejím symbolem. (José Pedro Santos, Lusa.pt)

ŘÍM

Prověrka stávajících opatření. Italská vláda 4. května rozvolní stávající karanténní opatření, a vstoupí tak do druhé fáze boje proti koronaviru. Chce proto důkladně prověřit stávající normy, které se týkají práce a dopravy, aby nedošlo k dalšímu šíření viru na pracovištích nebo ve veřejné dopravě. (ANSA.gr)

ZÁPAD

BERLÍN

10 miliard eur pro pracovníky, školy a firmy. Německá velká koalice křesťanských demokratů (CDU/CSU) a sociálních demokratů (SPD) se včera dohodla na dalším finančním balíčku ve výši 10 miliard eur. Peníze půjdou na další podporu kurzarbeitu, což by mělo firmy motivovat k tomu, aby nepropouštěly své zaměstnance v době ekonomického poklesu. Balíček obsahuje také dalších 500 milionů eur pro školy, kterým by měly peníze pomoci se zaváděním online výuky. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Nový zákon umožní vyloučit osoby z veřejných akcí. Koaliční vláda ÖVP a Zelených předložila parlamentu návrh úpravy „koronavirového zákona“. V aktualizované podobě zákon umožní vyloučení „určitých skupin osob“ z veřejných akcí. Sociální demokraté (SPÖ) se obávají, že by taková definice mohla v praxi zahrnovat osoby, které si nenainstalovaly aplikace sledující šíření koronaviru.

Návrh také počítá s plošným testováním určitých oblastí či skupin. Účast na takovém testování by však byla dobrovolná. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Karanténa chrání životy. Podle studie pozitivních dopadů společenského odstupu, která probíhala od 16. března, se Francie díky karanténním opatřením vyhnula 60 tisícům úmrtí. Ve vzduchu však stále visí otazníky ohledně plánovaného uvolnění některých opatření, ke kterému má dojít 11. května. Nejistá je například možnost cestovat z jednoho regionu do druhého nebo otevření hranic. (EURACTIV.FR)

SEVER

HELSINKY

Rusko vyšetřuje finské „koncentrační tábory“. Rusko v pondělí (20. dubna) oznámilo, že zahájí vyšetřování finských kroků v Karélii během tzv. pokračovací války. Finsko, spojenec nacistického Německa v letech 1941-1944, založilo několik zajateckých táborů v oblasti, která je v současné době na území Ruska.

Rusko na základě odtajněných dokumentů Federální služby bezpečnosti tvrdí, že Finsko mohlo v táborech provádět etnické čistky. Ředitel finského Národního archivu Jussi Nuorteva na to reagoval tvrzením, že Finsko již v minulosti otevřeně přiznalo, že v táborech docházelo k rasové segregaci, nikoliv však k etnickým čistkám. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Postupný návrat k normálu. Skotsko se bude muset naučit „žít s koronavirem“, některá opatření společenského odstupu totiž budou platit i příští rok. Uvádí to šestadvacetistránková zpráva o postupném uvolňování karanténních omezení zveřejněná ve čtvrtek.

Ačkoliv plány načrtnuté první ministryní Skotska Nicolou Sturgeonovou neobsahují žádné konkrétní termíny, skotská vláda jako první ve Velké Británii předpovídá, jak bude život v následujících týdnech a měsících vypadat. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Zelená pro státní pomoc. Evropská komise povolila polským úřadům poskytnout státní pomoc firmám v hodnotě 7,8 miliardy eur. Celý vládní protikrizový balík pro podnikatele obsahuje přímé granty, vratné zálohy, daňové výhody a úlevy, daňové odklady nebo výplaty náhrad zaměstnancům. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Opatření vlády jsou protizákonná. Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil jako nezákonná čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující kvůli současné pandemii volný pohyb osob či služby. Podle soudu na ně má právo pouze vláda skrze krizový zákon. Kabinet v reakci přijal opatření znovu právě pod tímto zákonem. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Domácí násilí trhá rekordy. Počet ohlášených případů domácího násilí v březnu dosáhl podle serveru G7 rekordních čísel, jedná se o více než 50% nárůst oproti běžnému měsíčnímu průměru. „Vláda má v tomto ohledu nulovou toleranci,“ oznámili mluvčí kabinetu a poukázali na to, že infrastruktura pomoci obětem stále funguje i v průběhu nouzového stavu, a zákaz pohybu se netýká těch, kteří hledají pomoc. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Narušitelé karantény. Během Velikonoc zastavila policie 68 552 lidí na okraji Sofie. Chtěli hlavní město opustit, ale neměli k tomu pádný důvod. Celkově bylo na kontrolních bodech v zemi zastaveno 125 072 lidí. V Bulharsku je kvůli pandemii zakázáno cestovat mezi městy z jiných než pracovních či zdravotních důvodů.

Státní zastupitelství zároveň oznámilo, že na základě pravidel nouzového stavu zahájilo 1048 vyšetřování lidí, kteří porušili karanténní opatření. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunské zemědělství zasáhlo sucho. Letošní sklizeň bude oproti loňské o hodně nižší, informoval o tom rumunský ministr zemědělství Adrian Oros. Sucho zasáhlo zhruba 2,9 milionu hektarů a produkce ozimých obilnin by se mohla propadnout až o 50-60 %. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Jak podpořit cestovní ruch? Slovinský ministr hospodářství Zdravko Počivalšek se příští týden setká se svým chorvatským protějškem Garim Cappellim. Ministři spolu chtějí diskutovat o možnostech podpory turistického sektoru. Spekuluje se o otevření vzájemných hranic a umožnění turismu. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Chorvatsko se vrací k normálu. Chorvatská vláda ve čtvrtek jednomyslně schválila plánované uvolňování opatření a znovuoživení ekonomiky. Premiér Andrej Plenković při té příležitosti upozornil, že ukončování restrikcí je pro návrat do normálního života důležité, ale neznamená to, že si země může oddychnout. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko nepotřebuje půjčky. Evropská komise nenabídla Srbsku finanční pomoc, ale jen zvýhodněné půjčky určené pro země, které mají potíže s platební bilanci. Srbsko ale žádné takové potíže nemá, uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić ve čtvrtek 23. dubna. Reagoval tak na opozici, která kritizovala jeho rozhodnutí nepřijmout unijní pomoc. (EURACTIV.rs,  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.