The Capitals: Řecko se pouští do nového experimentu, chce mít svůj zelený ostrov

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

ATÉNY

Řecko se pouští do nového experimentu, chce mít svůj zelený ostrov. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes představí detaily nového projektu, jehož cílem je přeměnit řecký ostrov Astypalaia v doslova zelenou oázu. Ostrov by měl být poháněn čistě obnovitelnými zdroji energie, a to i v dopravním sektoru. Na území ostrova se dnes pohání zhruba 1 500 vozů, které budou již brzy nahrazeny elektromobily. Občané dostanou dotace na pořízení bezemisních vozů či kol a do roku 2026 by se měly po místních silnicích prohánět autonomní autobusy bez řidičů. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Nová pravidla pro nadnárodní korporace. Členské země se dohodly s Evropským parlamentem na nových pravidlech, která donutí nadnárodní korporace přiznávat jejich výnosy získané na území EU a v daňových rájích. Uvádět budou i výše zaplacených daní a počet zaměstnanců. S návrhem přišla Evropská komise již v roce 2016, dosažení dohody se však protáhlo na několik let. Pravidla se budou týkat společností, které mají roční obrat vyšší než 750 milionů eur. (EURACTIV a Reuters)


ZÁPAD

BERLÍN

Moratorium na Nord Stream 2? Bez komentáře. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas před konferencí ministrů zahraničí zemí NATO veřejnost znovu ujistil, že Německo chce přispět k politickému řešení situace na Ukrajině.

„Právo Ukrajiny na sebeobranu nezpochybňujeme,“ uvedl ministr a připomněl novinářům, že Německo bylo jejím největším bilaterálním dárcem a od roku 2014 darovalo na tamní civilní projekty 2 miliardy eur.

Na otázku, zda by moratorium na Nord Stream 2 nemohlo být vhodným gestem, Maas reagoval odkazem na probíhající jednání s USA na toto téma. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Zdravotníci dostanou přidáno. Francouzská vláda včera informovala o „bezprecedentním a zaslouženém“ zvýšení mezd celkem 1,5 milionu pracovníků ve zdravotnictví, a to o 183 eur měsíčně. Vláda tak dle svého prohlášení „uznává jejich zásluhy“ a „narovnává nespravedlnost“. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Nový daňový úřad zaujme tvrdší postoj vůči Lucembursku. Do čela nové Evropské daňové observatoře byl jmenován francouzský ekonom Gabriel Zucman, mezinárodně uznávaný odborník na daňové ráje. Zucman je zároveň jedním z velkých kritiků lucemburských daňových systémů.

Zemi kritizoval například začátkem letošního roku v souvislosti s kauzou OpenLux. Společné vyšetřování více než tuctu mediálních skupin tehdy dospělo k závěru, že lucemburské zákony o finanční transparentnosti jsou neúčinné. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Hofer už není lídrem krajně pravicové FPÖ. Bývalý ministr dopravy Norbert Hofer rezignoval na post předsedy strany FPÖ. Učinil tak po narůstajícím napětí mezi ním a jeho stranickým kolegou a bývalým ministrem vnitra Herbertem Kicklem. Ten nedávno oznámil, že chce stranu vést do příštích voleb. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LONDÝN

Po 10 měsících bez úmrtí na covid-19. Spojené království nezaznamenalo poprvé za posledních 10 měsíců žádné úmrtí na onemocnění covid-19. V posledních dnech však výrazně roste počet nakažených, zejména pak indickou mutací. Zůstává tedy otázkou, jestli vláda odloží rozvolnění zbývajících opatření, ke kterému má dojít 21. června. Expertům nové případy nákazy dělají vrásky a doporučili, aby kabinet s rozvolněním počkal ještě další měsíc. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Titulním stranám novin vévodí premiérčiny snídaně. Finská veřejnost již více než týden žije „snídaňovou aférou“. V jejím centru je premiérčina rodina a její snídaně hrazené z kapes daňových poplatníků. O kauze poprvé informoval 25. května bulvární plátek Iltalehti. Dle jeho informací premiérka Sanna Marinová utrácí za své snídaně ze státní kasy 300 eur měsíčně. Premiérka se od problému distancovala a uvedla, že pouze dodržuje zvyklosti, které byly zavedeny jejími předchůdci. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polský prezident podepsal zákon posilující rady mládeže. Prezident Andrzej Duda podepsal při příležitosti Mezinárodního dne dětí zákon, který posiluje roli mládežnických rad v komunální politice. Rady budou mít nově konzultační a poradní funkce a budou moci přijímat rezoluce. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Budapešť na protest proti čínské univerzitě přejmenovala ulice. Ulice Dalajlámy či ulice Ujgurských obětí – to jsou nové názvy ulic v maďarské metropoli. Nové jméno dostaly ulice v místě, kde vláda plánuje vybudovat čínskou Fudanskou univerzitu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


JIH

ŘÍM

Itálii se nelíbí nový zákaz jednorázových plastů. Evropská komise v pondělí představila nová vodítka pro užívání jednorázových plastů. Ty však přicházejí s povinnostmi, se kterými nepočítala ani směrnice z roku 2019 o zákazu jednorázových plastů. Podle nových pravidel mají státy snížit spotřebu talířků, sklenic a papírových obalů potažených plastovou vrstvou, což vyvolalo silné reakce italského průmyslu, který do výroby právě těchto produktů značně investoval. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Cestovní ruch utrpěl na začátku roku značnou ztrátu. V prvním čtvrtletí uvítalo Španělsko pouhých 1,8 milionu zahraničních turistů, což představuje pokles o celých 82,6 % ve srovnání se stejným období roku 2020. Odvětví turismu je hlavní hnací silou španělské ekonomiky a v roce 2019 činilo přibližně 12,4 % HDP. V témže roce byla země druhou nejoblíbenější destinací na světě. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko vyšetřuje ruského ropného giganta Lukoil. Policie začne s vyšetřováním ruského Lukoilu, konkrétně jeho ropného přístavu poblíž města Burgas. Úřady mají zjistit, zda Lukoil správně odvádí korporátní daň. Zajímat je bude také obchod s ruskou ropou, existují totiž podezření, že ropa míří z přístavu nejprve do jiného státu a až poté se vrátí do Bulharska, avšak za vyšší cenu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko začíná očkovat děti. Rumunští rodiče mohou od středy své děti ve věku 12 a více let zaregistrovat k očkování. Děti dostanou vakcínu firem Pfizer/BioNTech, jejíž použití po 12 až 15leté schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Uber ve Slovinsku. Slovinský parlament v úterý odhlasoval novelu zákona, která umožní společnostem zajišťujícím přepravu pasažérů, jako je Uber a Lyft, fungovat v zemi. Řidiči budou muset stejně jako taxikáři získat licenci, o dalších pravidlech pak mohou rozhodnout města, ve kterých bude služba poskytována. (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.