The Capitals: Řecko se obává další migrační vlny

© EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ATHÉNY

Další migrační krize? Na řecko-turecké hranici se shromáždilo přibližně 6 000 migrantů, včera v noci o tom informovala řecká média. Athény se nyní obávají, že Ankara zopakuje kroky, které podnikla v únoru letošního roku, kdy otevřela migrantům „bránu do Evropy„. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

ŘÍM

Itálie kritizuje Rakousko kvůli uzavřeným hranicím. Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio nesouhlasí s rozhodnutím rakouské vlády, na základě kterého zůstanou hranice mezi těmito dvěma státy nadále zavřené. (Alessandro Follis | EURACTIV.com)

MADRID

Nouzový stav prodloužen. Španělský parlament rozhodl a prodloužení nouzového stavu, a to až do 21. června. (EFE.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Sága berlínského letiště pokračuje. Po původním oznámení, že berlínské letiště Tegel zavře nadobro 15. června, se včera objevila informace, že to nakonec tak brzy nebude. S obnovením leteckého spojení se nyní zvyšují počty cestujících, a Berlín potřebuje kapacity obou svých letišť – Tegel a Schönefeld. To prvně jmenované zůstane v provozu až do 8. listopadu.

Ministr zahraničí Heiko Maas zároveň oznámil, že Německo přestane varovat před cestami do většiny evropských zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Dveře otevřeny všem kromě Itálie. Cestující z Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovenska, Slovinska, České republiky a Maďarska ode dneška nečekají na hranicích s Rakouskem kontroly.

Nicméně „v případě Itálie to statistiky nedovolují,“ prohlásil ministr zahraničí Alexander Schalleneberg na středeční tiskové konferenci. Zároveň však zdůraznil, že italská situace se stále zlepšuje a pokud bude hodnocení příští týden pozitivní, hranice se mohou otevřít i pro Italy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Doplňkový rozpočet se dívá do budoucnosti. Finská vláda v úterý odsouhlasila doplňkový rozpočet v hodnotě 5,5 miliardy eur, který se soustředí na základní veřejné služby, školství a zelenou infrastrukturu, přestože oficiální čísla říkají, že je země v recesi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Zpochybnění krizové strategie. Hlavní švédský epidemiolog a tvář strategie boje proti koronaviru, Anders Tegnell, řekl v úterý švédskému rádiu, že má pochybnosti o přístupu, s jakým Švédsko řešilo koronavirovou krizi, především na začátku.

Severská země zvolila velice odlišnou strategii v porovnání s dalšími zeměmi, a vydávala místo nařízení pouze doporučení. Například restaurace zůstaly otevřeny.

Podle švédského rádia stojí za proměnou Tegnellova pohledu vysoká smrtnost v důsledku pandemie. Ve Švédsku denně zemře na koronavirus přibližně 50 lidí, do středy se celkově jednalo o 4542 mrtvých.

V dalších potenciálních vlnách by epidemiolog volil strategii „na půli cesty“ mezi současným švédským přístupem a zbytkem světa. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nový termín voleb. Polsko zná nový termín prezidentských voleb. Hlasování se uskuteční 28. června. Lidé v karanténě budou moci volit korespondenčně, ostatní budou muset vyrazit k urnám osobně. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Rozdělená V4. Visegrádská čtyřka by měla najít společnou pozici k evropskému fondu obnovy po epidemii koronaviru. Novinářům to včera v Praze řekli premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Igor Matovič. Záležitostí se budou zabývat na summitu V4 v Lednici 11. června. Česko a Maďarsko s nynějším návrhem fondu nesouhlasí, Slovensko a Polsko ho naopak podporují. (ČTK)

BRATISLAVA 

Slovensko má ve využití fondu obnovy jasno. Elektronizace veřejné správy, příprava automobilového průmyslu na budoucí výzvy nebo ochrana klimatu. Právě na tyto priority chce Slovensko využít peníze z evropského plánu obnovy. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.