The Capitals: Řecko bude stíhat šíření fake news. Média nový zákon kritizují

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ATHÉNY

Nový řecký zákon umožní trestní stíhání dezinformátorů. Za šíření nepravdivých zpráv, jež vzbuzují v lidech úzkost a strach, budou v Řecku hrozit až tři měsíce za mřížemi. Legislativu ve čtvrtek schválil řecký parlament v reakci na bující dezinformace ohledně očkování proti covidu-19.

„Naši občané umírají, protože je někdo přesvědčuje, aby se nenechali očkovat. Myslíte si, že náš justiční systém by to neměl řešit?“ prohlásil řecký ministr spravedlnosti Costas Tsiaras.

Nová legislativa se stala terčem kritiky athénského svazu novinářů. Podle něj je zákon formulován příliš vágně a mohl by negativně dopadnout na svobodu médií. Informaci o kontroverzní legislativě řečtí novináři předali i Evropské novinářské federaci a Mezinárodní novinářské federaci. Informovat chtějí také Evropský parlament.

Evropská komise má za to, že národní zákony proti šíření fake news by rozhodně neměly stavět překážky před novináře a neměly by ani odrazovat zdroje od komunikace s médii. Redakci EURACTIV.gr to sdělil zdroj z unijní exekutivy.

Není to poprvé, kdy omezování svobody médií v Řecku budí mezinárodní pozornost. Podle Reportérů bez hranic je Řecko v problematické situaci a v indexu mediální svobody se řadí až na 70. místo ze 180 zemí. Pro srovnání, Maďarsko se nachází na 92. příčce. (Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


BERLÍN

Bitva o vedení německých konzervativců začíná. Němečtí konzervativci se stále vzpamatovávají ze zářijové volební porážky. Nyní je však na čase podívat se do budoucnosti a zvolit si nové vedení poté, co kandidát na kancléře Armin Laschet pohořel. Do bitvy o předsednický post se již přihlásil Helge Braun, šéf úřadu dosluhující kancléřky Angely Merkelové, a také stranický expert na zahraniční politiku Norbert Röttgen. Očekává se, že třetím zájemcem se stane Friedrich Merz, představitel konzervativnějšího křídla Křesťanskodemokratické unie (CDU). (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


HELSINKY

Americký gigant kupuje finský Wolt. Finský start-up Wolt, který se specializuje na rozvážky jídla, se stane součástí amerického giganta DoorDash. Finský byznys i politická sféra akvizici v hodnotě sedmi miliard eur uvítaly s nadšením, zemi by totiž mohla přinést zhruba 600 milionů eur na daních. Wolt si ponechá své jméno i sídlo v Helsinkách, kam společnost DoorDash přesune část svých podnikatelských aktivit. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


LISABON

EU by neměla dotovat nebezpečné jádro, říká portugalský ministr. Portugalský ministr životního prostředí João Pedro Matos Fernandes na summitu COP26 v Glasgow prohlásil, že EU by rozhodně neměla financovat jaderné elektrárny. Jsou podle něj nebezpečné, neudržitelné a příliš drahé. Stejného názoru je také Německo, Lucembursko, Rakousko a Dánsko, podle kterých má být budoucnost EU bezjaderná. Skupina zemí ma za to, že by investice měly směřovat do obnovitelných zdrojů. (Bruno Manteigas | Lusa.pt)


VARŠAVA

Krajní pravice pochodovala varšavskými ulicemi. Polsko ve čtvrtek oslavilo Den nezávislosti. Varšavskými ulicemi při té příležitosti pochodovalo zhruba 150 tisíc lidí, přestože město akci zakázalo, což následně stvrdil i městský soud. Pochod čelí ostré kritice za to, že dává prostor neofašistům, násilným projevům a způsobuje ve městě chaos. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.