The Capitals: Rakousko opět přitvrzuje, neočkovaným chce vystavit tučné pokuty

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VÍDEŇ

Rakousko opět přitvrzuje, neočkovaným chce vystavit tučné pokuty. Rakousko se rozhodlo jít cestou povinného očkování celé populace. Kdo se rozhodne vzepřít, toho by mohla čekat tučná pokuta ve výši až 7 200 eur (zhruba 180 tisíc korun). Vyplývá to z návrhu nové legislativy, která má povinné očkování v zemi zavést.

Povinné očkování se bude dle návrhu týkat všech lidí s trvalým pobytem v Rakousku. Výjimku budou mít pouze ti, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů. Zda budou povinné i posilovací dávky a jaký bude status lidí, kteří nemoc prodělali, zatím není jasné. Návrh legislativy by měl být oficiálně představen 6. prosince. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Vznikla politická aliance na podporu Macrona. Čtyři politická hnutí tvořící prezidentskou většinu – En Marché, Demokratické hnutí, Agir a Horizonty – se rozhodly vytvořit novou alianci na podporu prezidentské kandidatury Emmanuela Macrona v dubnových volbách. Uskupení si říká „Ensemble Citoyens!“ (v překladu Společenstvo občanů). (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


STOCKHOLM

Švédská premiérka je opět na scéně. Předsedkyně švédských sociálních demokratů Magdalena Anderssonová byla již po druhé jmenována předsedkyní vlády. Poprvé vydržela v úřadě jen sedm hodin kvůli nečekanému rozpadu vládní koalice. Nyní se Anderssonová spolehla na podporu pouze svých sociálních demokratů, zatímco centristé, zelení a švédská levice se zdrželi hlasování, čímž jí zajistili tichou podporu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


MADRID

Španělsko se potýká s rekordní inflací. Španělská ekonomika v listopadu zaznamenala inflaci ve výši 5,6 %, což je nejvyšší hodnota za posledních třicet let. Vyplývá to z dat Španělského statistického úřadu (INE). Za rekordní inflací stojí rostoucí ceny energií a potravin. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


VARŠAVA

Polský prezident je proti povinnému očkování. „Nedovedu si představit, že bychom v Polsku zavedli povinné očkování,“ prohlásil v pondělí polský prezident Andrzej Duda. Jeho slova tak jsou v ostrém kontrastu s apelem českého prezidenta Miloše Zemana, podle kterého je povinná vakcinace jedinou cestou z koronavirové krize.

Polsko se mezitím stejně jako zbytek Evropy potýká s další vlnou pandemie a omezuje kapacity restaurací, kostelů, kin a sportovních utkání na polovinu. (Paulina Borowska | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.