The Capitals: Rakousko chce reformovat smlouvu o Euratomu

© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VÍDEŇ

Rakouská vláda chce reformovat smlouvu o Euratomu. Rakouská ministryně pro oblast klimatu Leonore Gewesslerová (Strana zelených) v pondělí představila návrh reformy smlouvy o Euratomu. Gewesslerová podložila svůj návrh odborným názorem německého právníka, podle kterého je třeba smlouvu reformovat, aby mohla chránit Evropu před možným jaderným rizikem. Gewesslerová současné podobě smlouvy vytýká, že nevěnuje dostatečnou pozornost nebezpečím spjatým s jadernou energií a značně znevýhodňuje obnovitelné zdroje energie. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Nový cíl pro obnovitelné zdroje. Do roku 2030 by mělo 38 až 40 % energie v EU pocházet z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z uniklého návrhu Evropské komise. Dosavadní legislativa počítá s dosažením 32% podílu. (EURACTIV.com)

Průmyslová strategie čelí kritice. Evropská komise by měla ve středu 5. května představit aktualizovanou průmyslovou strategii. Očekává se, že její součástí bude vytvoření dalších průmyslových aliancí, tentokrát se zaměřením na obnovitelné zdroje a nízkouhlíková paliva. Ekologové z organizace Friends of the Earth si však stěžují, že Evropská komise do svých plánů nechává až příliš mluvit podnikatelské svazy. Požadují proto větší transparentnost a dohled nad tím, jak svazy vznik a nastavení pravidel fungování průmyslových aliancí ovlivňují. (Kira Taylor, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francouzští studenti blokují školy a žádají o zrušení závěrečných zkoušek. V rámci uvolňování ochranných opatření se včera otevřely francouzské střední školy a druhý stupeň základních škol. Studenti nicméně zablokovali několik škol a požadují, aby byla klasická maturitní zkouška letos nahrazena úřední maturitou. Podle národního studentského odboru studenti nejsou připraveni na závěrečné zkoušky z důvodu dopadů pandemie na výuku některých předmětů. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Britsko-indické vztahy dostanou nový impuls. Britský premiér Boris Johnson a indický premiér Narendra Modi dnes zřejmě oznámí nové investiční a obchodní plány v hodnotě jedné miliardy liber. Původně měl Johnson osobně přiletět do Indie, kvůli pandemii covid-19 se ale jejich setkání přesune do virtuálního prostoru. Obchodní pakt by měl usnadnit obchodování s ovocem a zdravotnickým vybavením. Očekává se, že Indie bude po Británii požadovat uvolnění pravidel vízové a migrační politiky. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN / BELFAST

Irská schůzka. Severoirský ministr zahraničí Brandon Lewis ve středu navštíví Dublin, aby se svým irským protějškem Simonem Coveneyem projednal problematickou situaci v tamním parlamentu a zmatky v Demokratické unionistické straně (DUP), která v současnosti nemá lídra. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Švédská opozice chce přísnější imigrační politiku. Čtyři opoziční strany vydaly v neděli 2. dubna společné prohlášení podporující přísnější imigrační politiku. Prohlášení je významné ze dvou důvodů. Zaprvé, pokud bude schváleno, zvrátí to tradiční liberální přístup k přistěhovalcům v zemi. Zadruhé může prorazit cestu k vládě pravicové koalici zahrnující populistické a nacionalistické švédské demokraty. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

KODAŇ

Johnson & Johnson z kola ven. Dánsko nebude očkovat vakcínou od společnosti Johnson & Johnson. Podle místních úřadů si Dánové vystačí s vakcínami od Pfizer/BioNTechu a Moderny. (EURACTIV.com, AFP)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Komise nemůže zasáhnout do maďarského mediálního trhu. Evropská komise v roce 2016 obdržela stížnost na rozsáhlé financování maďarských vládních médií. Další stížnost následovala v roce 2019, opět se týkala masivní státní podpory. Místopředsedkyně Evropské komise v pondělí 3. května pro Euronews přiznala, že Komise nemohla do těchto případů zasáhnout. Finanční podpora maďarské mediální skupině KESMA byla totiž příliš malá v porovnání s tím, do jakých případů státní pomoci může Komise zasahovat. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

VARŠAVA

Hlavy východoevropských států oslavily ústavu. Prezidenti Litvy, Lotyšska, Estonska, Ukrajiny a Polska se v pondělí potkali ve Varšavě, aby oslavili 230. výročí přijetí ústavy Polsko-litevské uniew. Prezidenti zdůraznili velký význam ústavy podepsáním společné deklarace o podpoře a spolupráci se zeměmi, které usilují o demokratické změny. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

600 000 podpisů pro předčasné volby. Petice s více než 600 000 podpisy za vyhlášení referenda o předčasných volbách se v pondělí dostala k rukám prezidentky Zuzany Čaputové. Řada ústavních právníků nicméně tvrdí, že referendum o předčasných volbách by bylo protiústavní. Petici iniciovaly opoziční strany Směr, Hlas a nacionalistická SNS. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

0,1 % Italů vlastní téměř 10 % národního bohatství. Nejbohatší 0,1 % Italů v letech 1995 až 2016 zdvojnásobilo svá aktiva v průměru ze 7,6 na 15,8 milionu eur a jejich vlastnický podíl národního bohatství se zvýšil z 5,5 % na 9,6 %. Vyplývá to ze studie zveřejněné v deníku La Reppublica. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko vyzývá k odblokování obchodní dohody Mercosur. Španělský socialistický předseda vlády Pedro Sánchez vyzval podle deníku El Pais Evropskou komisi, aby odblokovala dohodu Mercosur a urychlila její dokončení. Podle deníku poslal Sánchez 30. dubna dopis předsedkyní Evropské komise Ursule von der Leyen. V něm vyzval exekutivu EU, aby učinila vše, co je v jejích schopnostech, aby dohodu rozhýbala. (EUROEFE)

LISABON

Ohnisko nákazy mezi imigranty. Pozornost portugalské veřejnosti se obrací k regionu Alentejo na jihu Portugalska, kde propuklo šíření nákazy covid-19 mezi imigranty pracujícími v zemědělství a žijícími ve špatných životních podmínkách. Portugalská vláda již připustila, že situace je nebezpečná a představuje „obrovské riziko pro veřejné zdraví“. (Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Bez mojí strany se krize prohloubí, říká Borisov. Pokud novou bulharskou vládu nesestaví strana GERB, zemi čekají další a další krize, nechal se v pondělí slyšet končící premiér a lídr strany GERB Bojko Borisov.

Jeho strana sice v dubnu vyhrála volby, ale po pověření zformováním vlády si nedokázala zajistit potřebnou většinu. Partaj už své pověření vrátila, předčasné volby budou na programu pravděpodobně v červenci. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Hromadné akce na zkoušku. Rumunsko v květnu zorganizuje několik testovacích akcí pro očkované lidi, a to včetně oper a divadelních představení, aby si tak vyzkoušelo různé varianty uvolňování opatření na hromadných akcí. Úřady plánují také několik „drive-in“ akcí a venkovních událostí až pro 300 účastníků. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Čtvrtina mladých je „politicky negramotná“. Jeden ze čtyř mladých Chorvatů je podle nedávného průzkumu záhřebské Fakulty politických věd „politicky negramotný“. O pondělním představení studie informovala tisková agentura Hina. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Bělorusko prioritou předsednictví. Demokratizace Běloruska bude jednou z hlavních priorit slovinského předsednictví Rady EU, které začne v létě. Oznámil to ministr zahraničí Anže Logar po pondělní schůzce s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. (Sebastijan R. Maček | STA)

BĚLEHRAD

V Srbsku funguje „populistický průmysl“. Několik faktorů vytvořilo v Srbsku systém „populistického průmyslu“, kde jsou média „prostředky propagace, propagandy a odplaty ve službách osobní moci“, přičemž profesionální média jsou jen na okraji mediálního systému. Tvrdí to bělehradská nezisková organizace BIRODI. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.