The Capitals: Rakouské tajné služby ignorovaly varování ze Slovenska. Útočník tam chtěl koupit munici

© Shutterstock/pv brothers

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

VÍDEŇ / BRATISLAVA

Rakouské tajné služby ignorovaly varování od Slováků. Pochybení úředníků mohlo přispět k neštěstí, prohlásil ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) jen pár dní po teroristickém útoku ve Vídni, který si vyžádal čtyři lidské životy. Jeden z pachatelů útoku byl již dříve ve vězení, když se tedy snažil pořídit si na Slovensku munici do automatické zbraně, přilákal na sebe pozornost místních úřadů. Slovenské informační služby (SiS) varovaly Rakousko před jeho aktivitami již v červenci, a to skrze evropskou organizaci Europol. Rakouské tajné služby ale zřejmě nekonaly tak, jak by měly.

„Něco se pak pokazilo v následné komunikaci,“ připustil rakouský ministr vnitra. Případem se nyní bude zabývat speciální komise. (Philipp Grüll | EURACTIV.de, Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PAŘÍŽ

Digitální giganti jsou „protivníci státu“, uvedl Le Maire. Digitální společnosti jako Amazon, Facebook, Google, Apple a Twitter dosáhly takové síly, která se rovná jen síle států, a proto se postupně staly protivníkem. Uvedl to francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire.

Obnova, síla, sounáležitost. Tato slova by měla být klíčová pro budoucí francouzské předsednictví v Radě EU. Vyplývá to z tiskové zprávy vydané francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem. Francie se ujme prezidenství 1. ledna 2022, tedy před Českou republikou. (Claire Stam | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Přísná opatření potrvají, „dokud nebude vakcína“, řekl předseda vlády. Dodržování přísných opatření během druhé vlny pandemie je během na dlouhou trať, uvedl premiér Alexander De Croo během návštěvy nemocnice. Dodal také, že opatření potrvají několik měsíců. (EURACTIV.com)

DUBLIN

Irsko přijalo unijní semafor pro turisty. Unijní cestovní semafor začne v Irsku platit od 8. listopadu. Uvedl to ministr turismu Eamon Ryan. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Britové se musí registrovat. Finský imigrační úřad Migri se omluvil za nepřesné informace ohledně statutu britských občanů. Pokud chtějí Britové po roce 2020 nadále pobývat ve Finsku, musí se registrovat coby stálí rezidenti a získat rezidenční permanentní kartu. Registrace je bezplatná pro držitele dokumentu prokazujícího právo pobytu v EU. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

KODAŇ

Dánsko kvůli riziku nákazy vybije norky. Dánská vláda plánuje z obavy z šíření a související mutace viru covid-19 utratit celou populaci norků. Ve středu to uvedla dánská televize TV2 s odkazem na anonymní vládní zdroje. Předsedkyně vlády Mette Frederiksenová prohlásila, že virus byl objeven nejen v lidech, ale také norcích, přičemž ukazoval zvýšenou odolnost vůči protilátkám, a tedy i možnou odolnost vůči budoucí vakcíně. (EURACTIV.com with Reuters)

VILNIUS

Litva zavádí třítýdenní lockdown. Litevská vláda ve středu oznámila, že 7. listopadu v zemi začne platit třítýdenní lockdown. Cílem je zpomalit šíření viru, který se v posledních týdnech šíří čím dál rychleji. Vláda uvedla, že by se lidé měli vyhnout sociálním kontaktům a cestování. Stejně tak by měli pracovat z domu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Třístupňový lockdown. Premiér Giuseppe Conte podepsal nový dekret, kterým od 5. listopadu do 3. prosince zavádí zákaz vycházení od 10 hodin večer do 5 hodin ráno.

Fungovat bude také třístupňový systém, který má rozlišit oblasti s nižším a vyšším počtem nakažených. Ve žluté zóně budou muset občané respektovat národní opatření. Oranžovou zónu nebude možné opustit. A v červené zóně budou platit veškerá omezení platná pro oranžové zóny spolu s distanční výukou na školách. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Dopad druhé vlny pandemie na zaměstnanost. Míra zaměstnanosti se v říjnu ve Španělsku mírně zvýšila navzdory druhé vlně pandemie a novým restriktivním opatřením. Podle středečních dat Národního statistického institutu bylo v systému sociálního zabezpečení registrováno 113 974 lidí. Špatnou zprávou je, že v říjnu bylo také zaznamenáno o 50 tisíc nezaměstnaných více. Informovalo o tom ministerstvo sociálního zabezpečení a práce. (EUROEFE)

LISABON

Portugalsko již otestovalo třetinu populace. Celá třetina populace Portugalska již byla testována na covid-19, uvedl portugalský ministr zdravotnictví Raquel Duarte. (Mariana Caeiro and Susana Oliveira, Lusa.pt)

NIKÓSIE

Kypr vyhlásil zákaz vycházení. Kypr ve středu oznámil nová opatření proti šíření viru. „Hrozí, že nákazu nebudeme mít pod kontrolou, což je velkou hrozbou pro náš zdravotnický systém, zaměstnanost a pro naše bohatství jako takové,“ uvedl kyperský prezident Nicos Anastasiades. (EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA / BUDAPEŠŤ

Maďarsko zneužívá značku V4. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová na svém facebooku uvedla, že Visegrád dosáhl nové fáze spolupráce. Vznikne totiž nová iniciativa „V4 + Professor Network and Junior Programme“, která bude poskytovat středoevropskou perspektivu v otázkách vlády práva.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Překvapuje mě to a zároveň i šokuje, protože na vytvoření takové iniciativy se země V4 nedohodly. V něčem to proto vnímám jako zneužívání značky V4,“ uvedla slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polsko zpřísňuje lockdown. Polská opatření se během lockdownu od soboty ještě přísní, a to minimálně do konce měsíce, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. Od příštího týdne se distanční výuka rozšíří na všechny třídy základních škol. Doposud do školy chodili alespoň žáci prvních, druhých a třetích tříd. V provozu tak zůstanou pouze školky. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


BALKÁN

SOFIE

Šéfka diplomacie je v karanténě. Místopředsedkyně vlády a ministryně zahraničí Ekaterina Zaharieva bude 10 dní v karanténě. Její náměstek Petko Doikov byl totiž pozitivně testován na covid-19. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko odmítá další lockdown. Rumunsko nebude muset zavést lockdown, prohlásil ministr zdravotnictví Nelu Tătaru poté, co země zaznamenala již tři dny v řadě rekord v počtu nově nakažených. Denní počet pozitivních testů na covid-19 již přesahuje 8 tisíc. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko čekají těžké časy. Letošní rok je v řadě ohledů mimořádný, uvedl premiér Andrej Plenković na půdě chorvatského parlamentu, kde prezentoval roční zprávu o práci vládního kabinetu. „Jsem si jistý, že všechny problémy společně překonáme, aby Chorvatsko, které si během těchto těžkých časů dosud vedlo lépe než větší a bohatší státy, zůstalo co nejbezpečnější,“ prohlásil premiér. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko se brání čínským investicím. Číňané by chtěli investovat do slovinských infrastrukturních projektů, místní politici a úřady se však jejich nabídkám brání. Týká se to nejen budování 5G sítí, ale také železničních tratí. Čína se tak zřejmě nebude podílet ani na  slovinském 5G, ani na novém železničním spojení Koper-Divača. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko volá po jednotném západobalkánském trhu. Již 10. listopadu spatří světlo světa nový akční plán z dílny Regionální rady pro spolupráci a dalších partnerů. Cílem plánu je vytvořit mezi státy západního Balkánu oblast společného regionální trhu. Iniciativa by jim pomohla s plněním přístupových požadavků EU. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PRIŠTINA

Bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády zadržen. Jakup Krasniqi, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády, byl zadržen. Médiím to potvrdil jeho právník, podle kterého teď bývalého velitele čeká soud v Haagu. Na jeho zadržení se podílela mise EU v Kosovu EULEX, kosovská policie a úřad zvláštního prokurátora. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.