The Capitals: První cesta nejvyšší evropské žalobkyně vede do Bulharska

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

První cesta nejvyšší evropské žalobkyně vede do Bulharska. Šéfka nového Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) Laura Kövesiová je na návštěvě Bulharska, kde se jí dostalo vřelého přivítání. Kövesiová je populární zejména mezi těmi, kdo prosazují radikální reformu bulharské justice a rezignaci současného vrchního žalobce Ivana Geševa. Téma její návštěvy je jasné – s místními úřady bude jednat o boji proti korupci. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Evropská komise vstupuje do česko-polského soudního sporu. Evropská komise se na poslendí chvíli rozhodla vstoupit do soudní pře mezi Českem a Polskem kvůli prodloužení těžby v polském hnědouhelném dole Turów. Unijní exekutiva se připojí jako vedlejší účastník sporu, a to na straně Česka. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo a Francie se dohodly na převozu německého jaderného odpadu. Německo je smluvně zavázáno převzít zpátky 157 kontejnerů s jaderným odpadem, který dříve poslala do Francie. Kvůli „technickým problémům“ byl proces několik let zastaven, ale nyní došlo k dohodě, uvádí FAZ. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Po měsících v „home office“ se pracovní život vrací do normálu. Francouzské úřady ve středu (9. června) zrušily další koronavirová omezení a posunuly zákaz vycházení na 23:00. Spolu s tím začal i návrat k normálnímu pracovnímu životu. Pravidlo „100% práce z domova“ pro zaměstnance včera definitivně skončilo. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Nová usvědčení v korupční kauze kancléře. Úřad veřejného žalobce pro hospodářské záležitosti a korupci (WKStA) odhalil nové důkazy v protikorupční kauze vedené proti kancléři Sebastianu Kurzovi. Svědectví se opět týká jeho SMS konverzace z roku 2016 vedené s Thomasem Schmidem, nynějším šéfem akciové společnosti ÖBAG. V tu dobu byl Kurz ministrem zahraničí a Schmid vedoucím jeho ministerské kanceláře.

„Dostal jsi o 30 % vyšší rozpočet! Zařídili jsme to pro tebe. Více než 160 milionů eur navíc!,“ psal Schmid v chatu Kurzovi. „Dlužíš mi to :-)))!“ dodal. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Komise žaluje Lucembursko. Evropská komise ve středu podala na Lucembursko žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli tomu, že plně netransponovalo do svého právního řádu evropská pravidla pro praní špinavých peněz. Spor mezi unijní exekutivou a Lucemburskem začal už v roce 2016, kdy pravidla měla začít plně platit napříč unijní sedmadvacítkou, dosud ale země své pochybení dostatečně nenapravila. Komise nyní proto žádá unijní soud o uvalení denního penále, které má platit do doby, dokud Lucembursko nesoulad nedořeší. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

BELFAST / LONDÝN

Hrozba obchodních sankcí za porušení severoirského protokolu. V Londýně včera poprvé zasedla tzv. Partnerská rada zřízená v rámci Obchodní a partnerské dohody mezi EU a Británií. Hlavní téma schůzky bylo více než jasné – implementace dlouhodobě problematického Protokolu o Irsku/Severním Irsku připojeného k brexitové dohodě z roku 2019. Sporným bodem je zejména mírnější režim na hranicích mezi Velkou Británií a Severním Irskem, který měl původně skončit už v dubnu tohoto roku, ale byl prodloužen do konce června. Británie jej však chce uplatňovat až do roku 2023.

V této souvislosti hlavní unijní vyjednavač pro nynější britsko-unijní vztahy, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, upozornil svého britského protějška Davida Frosta, že takové unilaterální prodloužení režimu může vést ze strany EU k odvetným opatřením. Informoval o tom deník Irish Times. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

TALLINN

Globální daň z příjmu právnických osob poškozuje malé ekonomiky. Estonská ministryně financí Keit Pentus-Rosimannusová odsuzuje plánovanou globální daň z příjmu právnických osob jako „škodlivou pro podnikání, mezinárodní soutěž a tvorbu pracovních míst“. Reagovala tak na dohodu vedoucích představitelů zemí G7, kteří o víkendu podpořili zavedení 15% globální daně ze zisku nadnárodních korporací. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko přestane očkovat vakcínou AstraZeneca. Polsko již nebude používat vakcínu proti covid-19 z výroby britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Její podání bude umožněno pouze těm, kteří již obdrželi první dávku a nyní čekají na druhou. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Evropská komise varuje Slovensko. Evropská komise doporučila Slovensku harmonizovat národní zákony o životním prostředí s evropskými zákony. Komise konkrétně požaduje, aby Slovensko a dalších 17 členských států lépe chránilo životní prostředí před invazivními druhy, jak to vyžaduje nařízení EU z roku 2014, Zelená dohoda pro Evropu a strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti. Slovensku také vyčítá, že nepřipravilo a nepředložilo akční plán prevence šíření invazních druhů. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Komise opět zasahuje. Evropská komise zahájila řízení proti Maďarsku poté, co tamní vláda zamítla žádost o udělení vysílací frekvence rozhlasové stanici Klubrádió. Unijní exekutiva své rozhodnutí opírá o argument, že zásada přiměřenosti a nediskriminace jsou ústředními prvky evropských telekomunikačních norem. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Nová národní agentura pro kybernetickou bezpečnost. Italská vláda by dnes měla schválit dekret, který dá vzniknout nové Národní agentuře pro kybernetickou bezpečnost (Acn). Ta by měla být zodpovědná za koordinaci kybernetické bezpečnosti italských úřadů veřejné správy. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko chce omezit alarmující nezaměstnanost mladých lidí. Španělská vláda si stanovila jako jednu ze svých hlavních priorit pro nadcházející roky omezení míry nezaměstnanosti mladých lidí, která patří k nejvyšším v EU.

Podle aktuálních údajů Národního statistického institutu (INE) dosahuje celková míra nezaměstnanosti ve Španělsku 15 %, podle Eurostatu je míra nezaměstnanosti mladých 37 %. (EUROEFE)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Stav pohotovosti pokračuje. Rumunská vláda schválila prodloužení stavu pohotovosti o dalších 30 dní. Zároveň s ním však potvrdila další rozvolnění protikoronavirových opatření. Rozvolnění se týká především veřejných akcí, včetně svateb či sportovních utkání. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Zatčení zkorumpovaných soudců. Chorvatští protikorupční vyšetřovatelé ve středu potvrdili, že zatkli tři soudce z východochorvatského města Osijek, kteří jsou obviněni z korupce bývalým šéfem fotbalového klubu Dinamo Zdravkem Mamićem. Ten utekl ze země a nyní pobývá v Bosně a Hercegovině. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Další srbsko-kosovské jednání pod taktovkou Unie na dohled. Příští týden se bude v Bruselu konat další kolo rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou. Včera to potvrdil mluvčí Evropské komise Peter Stano. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.