The Capitals: Proevropští Poláci doufají, že Tusk zabrání polexitu

© Piotr Maciej Kaczynski, EURACTIV

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VARŠAVA

Proevropští Poláci doufají, že Tusk zabrání polexitu. Poláci v neděli vyrazili do ulic polských měst, aby vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím polského ústavního soudu. Ten označil některá ustanovení Smlouvy o EU za sporné s polskou ústavou a zpochybnil nadřazenost evropského práva nad národním.

Jen ve Varšavě se v reakci na to sešlo 100 tisíc lidí. Mezi nimi nechyběl ani Donald Tusk, bývalý polský premiér, expředseda Evropské rady a staronová tvář polské opozice. Podle Tuska je ústavní soud pod tlakem vládní strany Právo a spravedlnost, která prosazuje odchod Polska z Evropské unie.

„Není tu žádný střet mezi polskou ústavou a unijními smlouvami,“ prohlásil Tusk s upozorněním, že někteří členové varšavského soudu ani nebyli řádně nominováni do svých funkcí.

„Veškeré své naděje vkládám do Tuska. Spolu s ním se mi vrací energie. Chceme se jenom vrátit zpět do normálního stavu,“ řekla serveru EURACTIV jedna z účastnic demonstrace, Elżbieta Śpiączká. (Piotr Macej Kaczyński | EURACTIV.pl)


BUDAPEŠŤ

Budapešťský primátor nebude kandidovat na premiéra. Maďarská opozice vstupuje do druhého kola primárek, ze kterých má vzejít její společný kandidát na premiéra. Z bitvy o premiérský post překvapivě odstoupil budapešťský primátor Gergely Karácsony. Podporu si podle něj nyní zaslouží nezávislý kandidát Péter Márki-Zay, primátor města Hódmezővásárhely.

Karácsony se tak rozhodl po prvním kole primárek, ve kterém oba dva utrpěli porážku od Kláry Dobrevové, současné místopředsedkyně Evropského parlamentu. Karácsony je přesvědčen o tom, že pokud by se měla v dubnu 2022 postavit Viktoru Orbánovi právě ona, utrpěla by porážku. Kandiduje totiž za Demokratickou koalici, stranu založenou bývalým premiérem a jejím manželem Ferencem Gyurcsánym, kontroverzní postavou maďarské politiky. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


HELSINKY

Finsko bude lobovat za „udržitelné jádro“. Finská vláda bude na evropské úrovni prosazovat uznání jádra za udržitelný zdroj energie. Zatímco solární a větrné elektrárny se již tohoto zařazení dočkaly, osud jádra a zemního plynu je zatím nejasný. Přestože jaderné elektrárny samy o sobě emise neprodukují, nálepku udržitelného zdroje si zatím nevysloužily, a to zejména kvůli těžbě a transportu surovin nezbytných pro výrobu jaderné energie.

Finsko má nyní čtyři jaderné elektrárny, přičemž na výstavbě páté se již dlouhá léta pracuje. Zhruba 30 % finské energie je produkováno právě v jaderných elektrárnách. Finsko zároveň počítá s tím, že se do roku 2035 stane uhlíkově neutrálním státem. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Politici volají rozpuštění krajně pravicového hnutí. Tisíce lidí o víkendu demonstrovaly proti očkování a povinnosti prokazovat se v zaměstnání tzv. green pasem, tedy certifikátem o provedeném očkování. Protesty vyústily v útok na sídlo odborů a potyčky mezi policí a demonstranty, přičemž 12 z nich bylo zadrženo. Mezi nimi nechyběly ani klíčové postavy neofašistického hnutí Forza Nuova (Nová síla). Řada italských politiků nyní volá po tom, aby bylo hnutí zrušeno na základě zákona, který zakazuje obnovení fašistické strany. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


BĚLEHRAD

Srbsko je na tom nejhůře z celé Evropy. Epidemiologická situace v Srbsku je nejhorší v celé Evropě, upozorňuje přední srbský epidemiolog Zoran Radovanović. Podle experta je velkou chybou, že hlavní koordinační orgán pro boj s covidem-19 nepřijal restriktivní opatření, aby šíření viru zabránil. Proočkovanost populace přitom zůstává nízká, na úrovni zhruba 35 %. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com