The Capitals: Proč chce Putin vyprovokovat Západ?

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


SOFIE

Proč chce Putin vyprovokovat Západ? Jedním z cílů ruského prezidenta Vladimira Putina v eskalujícím konfliktu s Ukrajinou je přimět Evropu a USA k otevření plynovodu Nord Stream 2, řekl bývalý šéf bulharské státní zpravodajské služby Dimo Gyaurov v rozhovoru pro tamní televizi Nova. Dalším důvodem jsou podle webu Europe Elects ruské průzkumy veřejného mínění.

„I při menším konfliktu Rusko jako první zavře kohoutek plynovodu přes Ukrajinu. Tím se pokusí donutit Evropu a USA otevřít Nord Stream 2. To je jeden z nepřímých cílů aktivit prezidenta Putina,“ řekl Gyaurov a připomněl, že Evropa je závislá na Rusku a na dodávkách ruského plynu.

Na druhou stranu, pro EU je osud plynovodu Nord Stream 2 spojený právě s případným konfliktem s Ruskem o Ukrajinu, přičemž Brusel naznačil, že by mohl být ochotný přidat se na stranu USA, které výstavbu kritizují.

Německo je zároveň připraveno diskutovat o zastavení plynovodu, pokud by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, řekl minulý týden kancléř Olaf Scholz v reakci na rostoucí domácí i mezinárodní tlak na zrušení projektu.

Mezi další důvody ruské agrese může podle webu Europe Elects patřit také snaha prezidenta Vladimira Putina zajistit si větší popularitu mezi ruskými voliči, která je nyní nejnižší od roku 1999 (59 %). Platí totiž, že když jde Rusko do války, podpora prezidenta raketově stoupá, což ukázala i anexe Krymu v roce 2014. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg, Europe Elects)


BERLÍN

Zastavte plýtvání jídlem, vyzývají vládu aktivisté. Klimatičtí aktivisté zablokovali v pondělí (24. ledna) několik ulic v německém hlavním městě Berlín během špičky, aby protestovali za udržitelnější zemědělství a menší plýtvání jídlem. Policie zatkla více než dvě desítky z nich. (Julia Dahm I EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Slováci chtějí, aby sociální sítě odstraňovaly falešný obsah. Velká většina Slováků (81 %) si přeje, aby sociální platformy jako Facebook odstraňovaly obsah, který je prokazatelně nepravdivý, zatímco dva ze tří věří, že sociální média jsou zodpovědná za náladu společnosti ohledně pandemie. Zjistil to nedávný průzkum, který si objednal europoslanec Vladimír Bilčík (EPP). Zároveň ale pouze každý třetí Slovák chce, aby EU v tomto ohledu stanovila pro platformy jasná pravidla, a ještě méně respondentů, konkrétně každý čtvrtý, se domnívá, že by měla zakročit slovenská vláda. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


ŘÍM

Výběr prezidenta začíná. V Itálii vládne politická nejistota, protože začíná prezidentské klání. Od pondělí (24. ledna) se zákonodárci a delegáti regionálních samospráv sjíždí do Říma, aby zvolili italského prezidenta na příštích sedm let. Současné hlavě státu Sergiu Mattarellovi formálně vyprší mandát 3. února.

I když zatím není potvrzený žádný konkrétní kandidát, mluví se o znovuzvolení současného prezidenta, ten však už dal najevo, že se chce stáhnout z politického života. Mezi další možná jména patří premiér Mario Draghi nebo eurokomisař Paolo Gentiloni. (Eleonora Vasques, Gerardo Fortuna and Luca Bertuzzi | EURACTIV.com)


ATHÉNY

Sněhovou nadílku musí řešit armáda. Poté, co Athény ochromila silná sněhová bouře, byla řecká armáda požádána, aby zasáhla a pomohla lidem, kteří byli hodiny uvězněni ve svých autech. I přes počáteční záruky, že je stát na podobné situace připraven, ztratila vláda nad situací kontrolu. (EURACTIV.gr)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.