The Capitals: Problém zlatých pasů pokračuje. Ruský oligarcha díky nim koupil finský ostrov

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


HELSINKY

Ruský oligarcha s kyperským pasem koupil finský ostrov. Problém tzv. zlatých pasů nadále obchází Evropu, na vlastní kůži jej pociťuje například Finsko. Ruský oligarcha Igor Kesaev zde díky kyperskému pasu koupil celý ostrov.

Udělování pasů odměnou za milionové investice je dosud nevyřešenou otázkou, která dlouhodobě trápí EU. Zatímco jedna skupina členských států, například Kypr či Malta, této praktiky využívá pro své vlastní obohacení, jiné země na zlaté pasy negativně doplácí.

Majitelem zlatého pasu je právě i Kesaev, jehož majetek dosahuje 1,2 miliardy eur. Podniká zejména na ruských tabákových trzích, cizí mu však není ani obchodování se zbraněmi. Podle investigativních novinářů má blízko k mafii i ruským agentům z FSB a GRU.

Kesaevovy aktivity ve Finsku budí pozornost finského ministerstva obrany. Není žádným tajemstvím, že ruský režim využívá oligarchy k posilování svého politického a strategického vlivu mimo své území. Na zakoupeném ostrově již vyrostlo ubytovací zařízení spolu s přistávací plochou pro helikoptéru, přestože to nebylo uvedeno v původních stavebních plánech. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Francouz Séjourné se zřejmě chopí vedení Renew Europe. Nizozemská europoslankyně Sophie In’t Veldová odstoupila ze své kandidatury na předsedkyni frakce Renew Europe. Zájemci o tento post se měli hlásit do úterních odpoledních hodin, její jméno se však na seznamu neobjevilo. Do čela liberální frakce tak zřejmě usedne Francouz Stéphane Séjourné z hnutí En Marche. Oficiální volba nového předsedy se uskuteční příští týden ve Štrasburku. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


ŘÍM

Italové bez očkovacího pasu nedostanou výplatu. Italský premiér Mario Draghi podepsal nový dekret, který obsahuje nová pravidla pro tzv. covidové či očkovací pasy. Ty budou od pátku povinné pro všechny pracovníky, ať už z veřejné či soukromé sféry. Pokud jej pracovníci nebudou mít, zaměstnavatel jim nemůže dát padáka, ale pouze strhnout část výplaty.

Očkování alespoň první dávkou vakcíny zatím podstoupilo 77,3 % italské populace. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


BRATISLAVA

Maďarsko již nechce skupovat slovenskou půdu. Maďarská vláda odstupuje od svého původního plánu založit zvláštní fond umožňující investovat veřejné prostředky do nákupu orné půdy v zemích střední Evropy. Informoval o tom slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který o záležitosti intenzivně jednal se svým maďarským protějškem Peterem Szijjártem. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


BUKUREŠŤ

V Rumunsku roste euroskepse. Více než dvě třetiny Rumunů jsou přesvědčeny o tom, že vláda by měla bránit zájmy země v rámci EU, přestože by to mohlo znamenat odchod z bloku. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění společnosti INSCOP. Podle čtvrtiny dotázaných by vystoupení Rumunska z EU národní zájmy nijak neohrozilo. Na druhou stranu, polovina Rumunů se nadále domnívá, že rumunské ekonomice se bude dařit lépe, když bude součástí EU. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.