The Capitals: Přistupujme ke covidu jako ke chřipce, navrhují Španělé

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


MADRID

Přistupujme ke covidu jako ke chřipce, navrhují Španělé. Vláda premiéra Pedra Sáncheze v Madridu už několik týdnů pracuje na plánu, jak změnit přístup ke covidu-19 a dále k této nemoci přistupovat jako ke chřipce a jiným onemocněním dýchací soustavy. Informaci přinesl server El País.

V praxi by to znamenalo opustit systém podrobného sledování infekcí a místo toho na základě vzorků odebraných v populaci pracovat s odhadem, jak se nemoc bude šířit.

Rozhodující slovo, jestli země tento přístup skutečně začne využívat, budou mít především epidemiologové ve specializovaném centru pro řešení zdravotních krizí.

Podle oficiálních zdrojů se Pedro Sánchez snaží otevřít stejnou debatu také na evropské úrovni. (Fernando Heller, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com a EuroEFE.EURACTIV.es)


ŘÍM

JIP jsou plné, operace se odkládají. Nedostatek kapacity jednotek intenzivní péče v italských nemocnicích způsobený pacienty s covidem-19 má za následek velkou krizi z hlediska plánovaných operací. Podle odhadů se jich kvůli pandemii musí v současné době odložit mezi 50 a 80 %, podobně jako v roce 2020. Velký problém je to především u pacientů s rakovinou, kteří kvůli tomu často dorazí do nemocnice příliš pozdě.

Na jednotkách intenzivní péče končí nejčastěji neočkovaní lidé. Proočkovanost italské populace je nyní téměř 79 %. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


LISABON

Kyberútoky v Portugalsku rostou. Průměrný týdenní počet kybernetických útoků na portugalské organizace se loni meziročně zvýšil o 81 %, přičemž jedna organizace byla napadena 881krát týdně. Nejčastějším cílem byly školství a zdravotnictví, ukazují data organizace Check Point. (Pedro Emídio and Alexandra Noronha | Lusa.pt)


VÍDEŇ

Přísnější kontroly. Od úterý budou majitelé obchodů a restaurací podléhat přísným policejním kontrolám, jestli od svých zákazníků vyžadují COVID certifikát. I když od prosince platí v Rakousku lockdown pro neočkované, dodržování pravidel dosud nebylo dostatečně kontrolováno, protože majitelé obchodů a restaurací neměli povinnost chtít od zákazníků doklad bezinfekčnosti. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


STOCKHOLM

Rusko je hrozbou, říká ministr. Ruské aktivity ohrožují celý evropský bezpečnostní řád, řekl švédský ministr obrany Peter Hultqvist v projevu na každoročním setkání švédské bezpečnostní komunity. „Švédsko musí být schopné spolupracovat s NATO a EU je pro nás nejdůležitější bezpečnostní platformou,“ dodal Hulqvist. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.