The Capitals: Prezident Zeman odepírá médiím přístup k informacím

© EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA

Prezident Zeman odepírá médiím přístup k informacím. Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana nebude poskytovat informace vybraným českým médiím. Kancléř Vratislav Mynář o tom informoval v oficiálním prohlášení. Omezení přístupu k informacím se týká týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, Deníku N a investigativních reportérů České televize. Mezinárodní tiskový institut (IPI) rozhodnutí prezidentské kanceláře okamžitě odsoudil. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Mimořádný summit, mimořádné téma. Předsedové vlád zemí EU se dnes odpoledne setkají v Bruselu. Tématem jednání budou vztahy mezi EU a Ruskem, očkování a nové cíle EU v oblasti ochrany klimatu. Na mimořádném programu summitu včera večer přibylo mimořádné téma, a to únos letadla společnosti Ryanair běloruským režimem. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Scholz navrhuje „klimatický klub“. Podle německého ministra financí Olafa Scholze by měla Evropská unie vytvořit mezinárodní klimatický klub, který by spolu s ní tvořily Spojené státy, Japonsko nebo Čína. Klub by měl za úkol zamezit obchodním sporům v souvislosti se zavedením plánového uhlíkového cla. (EURACTIV a Reuters)

PAŘÍŽ

Francouzský ústavní soud zrušil část regionálního jazykového zákona. Ústavní soud zrušil měsíc před komunálním volbami články, které se týkaly výuky v regionálních jazycích ve veřejných školách a užívání diakritiky v oficiálních dokumentech, například „ñ“ užívaného v baskičtině. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouští koaliční partneři nesouhlasí s rozvolňováním. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v pátek informoval o „uvolnění současných bezpečnostních standardů“, za což se na něj snesla vlna kritiky z úst koaličního partnera. Podle Zelených jeho krok není v souladu s dohodnutými postupy. Nelíbí se jim ani to, že o Kurzových plánech nebyli informování. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY | TALLINN | BUDAPEŠŤ| MOSKVA

Světový ugrofinský kongres obviněn z kritiky Ruska. V pořadí osmý kongres se má konat od 16. do 18. června v estonském Tartu. Asociace Ugrofinů Ruské federace jej však obvinila z nepodložené kritiky namířené vůči Rusku, povýšeného a arogantního přístupu a vměšování se do ruských vnitřních záležitostí. Asociace se proto kongresu nezúčastní. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS | VARŠAVA

Běloruský opoziční novinář zatčen po nouzovém přistání. Běloruská vláda přinutila letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu, aby v neděli odpoledne nouzově přistálo v Minsku, kde režim zatkl jednoho z pasažérů, opozičního novináře a aktivistu Romana Prataseviče.

Litevské generální prokurátorství v neděli večer v reakci na dění oznámilo, že zahájilo vyšetřování unesení letadla běloruským režimem. „Bylo zahájeno vyšetřování únosu a zakázaného zacházení s lidmi podle mezinárodního práva,“ řekla vedoucí komunikace úřadu Elena Martinonienėová v neděli pro BNS. (Benas Gerdžiūnas, Justinas Šuliokas | LRT.lt/en, Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Růst maďarské ekonomiky vázne. Maďarsko skončilo pod průměrem EU v indexu udržitelnosti, který vydává Maďarská národní banka (MNB). Index se zaměřuje na 108 indikátorů, mezi nimiž je například environmentální udržitelnost, finanční udržitelnost, sociální udržitelnost či udržitelnost růstu. Zpráva o udržitelnosti byla publikována na webu MNB minulý týden. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Bývalý premiér útočí na současnou vládu. Současná vládní koalice vytvořila systém informátorů, kteří mají omezit opozici a přehodit na ni korupční skandály. Na nedělní tiskové konferenci to prohlásil bývalý premiér Robert Fico. Podle něj bylo toto téma hlavním bodem schůzky vysokých ústavních činitelů v sídle Slovenských tajných služeb (SIS) z minulého týdne. Veškeré spekulace však vyvrátil současný premiér Eduard Heger. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Tragická nehoda na lanovce v Piedmontu si vyžádala 14 obětí. Nehoda se stala v neděli na trase spojující město Stresa s horou Mottarone u jezera Maggiore, 90 kilometrů severozápadně od Milána. Jedna z kabin se utrhla a zřítila k zemi. Nepřežilo 14 lidí včetně britského turisty. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Návrat do turistického normálu. Španělsko se chystá uvolnit protikoronavirová cestovní omezení pro občany deseti méně rizikových zemí, mezi něž se řadí i Spojené království či Japonsko. Snahou je nastartovat cestovní ruch, který byl negativně zasažen koronavirovou krizí, a připravit jej tak na nadcházející letní sezónu. (Euroefe)


BALKÁN

SOFIE

Vyšetřování korupce bývalé vlády. V Bulharsku se nacházejí společnosti napojené na bývalého premiéra Bojka Borisova, které drží miliardy eur v hotovosti, místo toho, aby je uložily do bank. Peníze navíc využívají ke „korupci a nakupování voličských hlasů“. Během nedělního rozhovoru na národním rádiu to prohlásil ministr financí nové úřednické vlády Asen Vasilev. V současné době podle něj probíhá vyšetřování. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Na cestě z koronakrize. Rumunská vláda se chystá oznámit nová uvolnění protikoronavirových omezení. Potvrdil to sám premiér Florin Citsu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Výhled pozitivního ekonomického růstu. Úvěrová agentura Fitch Ratings v pátek potvrdila stabilní výhled chorvatské ekonomiky. Zdůraznila zároveň velká krátkodobá rizika spojená s následky pandemie, ale i střednědobý výhled hospodářského růstu opřený o finanční podporu z fondů EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Bulharská menšina v Srbsku je „mostem“ mezi zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil v neděli v Dimitrovgradu na jihovýchodě Srbska, že tamní bulharská menšina je „mostem přátelství mezi Srbskem a Bulharskem“. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

SKOPJE | VÍDEŇ | PRAHA | LUBLAŇ

Středoevropská podpora unijní integrace západního Balkánu. Ministři zahraničí Rakouska, Česka a Slovinska jednomyslně podpořili zahájení přístupových vyjednávání EU se Severní Makedonií a Albánií. Zdůraznili přitom, že bilaterální otázky, jako je pokračující spor mezi Severní Makedonií a Bulharskem, by neměly být překážkou na cestě západního Balkánu do EU. Shodli se na tom během jejich společné cesty do obou kandidátských zemí o uplynulém víkendu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.