The Capitals: Přestaňte nás špehovat, vzkazuje bulharský premiér Rusku

© EPA-EFE / ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Přestaňte nás špehovat! Bulharský premiér Bojko Borisov vyzval Rusko, aby ukončilo své špionážní aktivity v zemi. Stalo se tak poté, co bulharská policie v pátek zatkla šest osob za působení v ruské špionážní síti. „Vyzývám lídry ruských diplomatů, přestaňte v Bulharsku špehovat,“ vzkázal premiér Moskvě. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Sputnik V nepotřebujeme. Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton je přesvědčen o tom, že Evropa ruskou vakcínu Sputnik V nepotřebuje. Komise chce totiž v následujících měsících členské státy konečně zasypat vakcínami proti covid-19. „Máme kapacitu dodat 300 až 350 milionů dávek do konce června. Ještě před 14. červencem bychom tak mohli dosáhnout imunity napříč kontinentem,“ prohlásil Breton v rozhovoru pro televizi TF1.

Zatímco dříve počítala Evropská komise s tím, že EU proočkuje 70 % dospělé populace do konce léta, nyní se zdá, že jsou unijní plány ambicióznější. Proč by měla EU dosáhnout imunity právě 14. července? Bretonova rodná Francie si připomíná dobytí Bastily a začátek Velké francouzské revoluce. Komisař tak chtěl zřejmě přidat Francouzům další důvod k oslavám. (EURACTIV.cz, Reuters)


ZÁPAD

BERLÍN

Rozvolňování se nekoná. Německo dnes zřejmě rozhodne o opětovném zpřísnění a prodloužení stávajících koronavirových opatření. Trvat by měla až do poloviny dubna. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com a EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Regiony nesouhlasí s odložením voleb. Deset zástupců francouzských regionů z různých politických stran nesouhlasí s dalším možným odložením regionálních voleb kvůli koronavirové pandemii. Uvedli to v neděli v deníku Le Figaro. „Veškeré volby jsou základem demokratického fungování. Není možné, aby jej vědecká rada omezovala!,“ uvedli.

Původně se volby měly konat v březnu, nyní je první a druhé kolo regionálních voleb naplánováno na 13. a 20. června. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Do Belgie až po Velikonocích. Belgie prodloužila zákaz cestování do země až do 18. dubna. Výjimku mají neodkladné či nezbytné cesty do zaměstnání. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Radikálové protestovali proti vládním opatřením. Ve Vídni se minulý týden odehrály protesty radikálních skupin, zejména pak příznivců krajní pravice, kteří demonstrovali proti koronavirovým opatřením. Protestující zároveň využili demonstrace k tomu, aby zde šířili nenávistná hesla mířená proti vybraným skupinám společnosti. Ministr vnitra to označil za nepřijatelné a vyzval k boji proti podněcování nenávisti. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Cesty do Británie budou zřejmě možné až v létě. Britští ministři upozornili, že mezinárodní cesty do země by se nemusely obnovit od 17. května, jak se původně očekávalo. Důvodem není nic jiného než strach z toho, že cizinci by mohli do Spojeného království zavléct nové varianty koronavirové nákazy, což by mohlo vést k dalšímu nárůstu nově nakažených. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Obnovení důvěry ve vakcínu AstraZeneca. Irský premiér Micheal Martin prohlásil, že by se určitě nechal naočkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca. Učinil tak poté, co Evropská léková agentura (EMA) potvrdila, že látka je bezpečná a nepředstavuje vyšší riziko krevních sraženin. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Čínští hackeři jsou zodpovědní za kybernetický útok na parlament. Finská bezpečnostní a zpravodajská služba (Supo) identifikovala skupinu, která stojí za kybernetickým útokem proti IT systému finského parlamentu z loňského podzimu.

Podle tiskové zprávy Supo z minulého čtvrtka si skupina hackerů říká APT31 a její stopy vedou do Číny. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polští medici budou očkovat zaměstnance NATO. Více než 20 polských mediků ve čtvrtek poletí do Bruselu, kde budou očkovat 3 500 zaměstnanců tamního ředitelství NATO. Poslouží jim k tomu vakcína od firmy AstraZeneca z polských zásob. V sobotu o tom informoval polský premiér Mateusz Morawiecki. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Šéf maďarské diplomacie posloužil k propagaci Sputniku V. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu využilo rozhovor maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta se státní televizní stanicí RT k propagaci vakcíny Sputnik V na sociálních sítích s hashtagem „Rusko pomáhá“. Szijjártó obdržel první dávku ruské vakcíny v pátek, a stal se tak prvním evropským politikem, který se nechal Sputnikem V naočkovat. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Když vy, tak já taky, vyzval premiér ministry k rezignaci. Slovenský premiér Igor Matovič (OL’aNO) se konečně odhodlal k řešení vládní krize, která již třetím týdnem zmítá Slovenskem. Matovič oznámil, že je ochotný odstoupit, požaduje ale, aby to samé udělali i ministři, jež jej kritizují. Trvá zejména na rezignaci ministra hospodářství Richarda Sulíka (Svoboda a solidarita). (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Učitelé i studenti chtějí zpátky do škol. Koronavirová situace v Itálii zůstává nadále kritická. Každý den přibude 20 tisíc nakažených, a v zemi je proto omezeno cestovní i školní výuka. Přesto se učitelé, žáci, rodiče i organizace sešli ve 34 italských městech, aby protestní akcí vyjádřili svůj zájem o obnovení prezenční výuky.

Stávka Amazonu. Italské odbory svolaly na dnešek stávku celého místního dodavatelského řetězce Amazonu. Odbory se obávají, že až 40 tisíc zaměstnanců v dodavatelském řetězci by mohlo přijít o své místo. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Finanční záchrana španělských společností. Přibližně třicet španělských společností, které byly negativně zasaženy koronavirovou krizí, požádalo o vládní půjčku v rozmezí 3 až 3,3 miliardy eur, která by jim měla pomoci přežít a udržet si svou konkurenceschopnost.

Mezi strategickými společnostmi, které mají být zachráněny veřejnými financemi, je například aerolinka Air Europe, která se nedávno spojila se společností Iberia, a letecká společnost Plus Ultra Líneas Aéreas. Na seznamu je i cestovní agentura Ávoris nebo energetická společnost Duro Felguera. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATÉNY

Testy na koronavirus zdarma. Řecko se stane první zemí, která bude poskytovat zdarma antigenní samotesty na covid-19. Od dubna by je měly distribuovat lékárny. Ti, co si je budou chtít koupit, se budou muset prokázat dokladem totožnosti a budou mít nárok na jeden test týdně. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Bukurešť v karanténě? V rumunském hlavním městě se během posledních dnů prudce zvýšil počet nakažených. Čísla během posledních 14 dnů vypovídají o téměř 6 pozitivních případech na 1 000 obyvatel, což předznamenává blížící se lockdown. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Pro euro se vyslovilo 45 % Chorvatů. V únoru podporovalo přijetí společné měny euro 45 % Chorvatů, což je oproti loňskému roku nárůst o 4 procentní body. Vyplývá to z průzkumu Chorvatské národní banky (HNB). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Dokončil poslanec vysokou školu? Slovinský poslanec Branko Simonovič se chlubí vysokoškolským diplomem. Není však vůbec jisté, zda si ho skutečně zasloužil. „Pan Branko Simonovič byl na Fakultě zahraničního obchodu v Záhřebu přihlášen, nikdy však nesložil závěrečné zkoušky,“ uvedla Fakulta ekonomie v Záhřebu pro TV Slovinsko ohledně studia poslance Simonoviče. V jeho životopise na webových stránkách parlamentu je přitom uvedeno, že studium fakulty dokončil v roce 1978. Simonovič během víkendu sice zveřejnil kopii svého diplomu, odmítl ji však zaslat médiím. Odkázal je místo toho na svého právníka. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.