The Capitals: Přepište učebnice a přestaňte nás nenávidět, vzkazuje Bulharsko Severní Makedonii

© EPA-EFE/GEORGI LICOVSK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

SOFIE

Podle bulharského vicepremiéra má Skopje přepsat učebnice. Podle bulharského vicepremiéra Krasimira Karakačanova by měla vláda Severní Makedonie přijít s plánem na uznání společné historie, přepsání učebnic a boje proti nenávistným projevům proti Bulharsku. Jedině tak se jí může podařit přesvědčit Bulharsko o tom, aby vzalo zpět své veto, kterým blokuje přístupové rozhovory mezi EU a Severní Makedonií. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Plán obnovy. Rumunský prezident Klaus Iohannis a rumunská vláda ve čtvrtek odhalili návrh národního plánu reforem pro čerpání z unijního fondu pokrizové pomoci ekonomikám. Hlavními prioritami jsou reformy a investice. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Humanitární pomoc pro pronásledované křesťany. Podle dodatku k rozpočtu na příští rok, který navrhla nezávislá poslankyně a bývalá europoslankyně Marijana Petirová podporující vládní stranu HDZ, půjde 200 tisíc eur na pomoc „pronásledovaným křesťanům a dalším lidem, kteří to potřebují“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


ZÁPAD

BERLÍN

Chatovací skupina pro konspirační teoretiky. Poslanec za stranu Alternativa pro Německo (AfD) Johannes Huber byl aktivním členem chatovací skupiny, kterou vytvořil slavný veganský kuchař a konspirační teoretik Attila Hildmann. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na webu netzpolitik.org. Hildmann využíval skupinu k šíření falešných zpráv o koronaviru a konspiračních teoriích o tom, že německá vláda plánuje s židovskými institucemi masové vraždy. Bezpečnostní orgány obvinily skupinu z porušování německé ústavy. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Počet nakažených může být dvojnásobný. Nová studie ukázala, že počty případů covid-19 v Rakousku by mohly být oproti dosavadním odhadům dvojnásobné. Rakouské úřady podle studie nezaznamenaly až 55 % nakažených. Vypracování studie zadal ministr školství Heinz Faßmann, podle kterého se jedná o jasný důkaz toho, že plošné testování v zemi, které je naplánováno na prosinec, je naprostou nutností. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie řeší policejní násilí. Francouzské sociální sítě zaplavily fotografie zobrazující extrémní projevy policejního násilí vůči místním občanům. Fotografie byly zveřejněny v reakci na nedávno schválený kontroverzní zákon, podle kterého může být šíření fotek policejních zásahů trestné. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Finsko je připraveno na energetickou transformaci. Finsko je nejlépe připravenou zemí, co se energetické transformace týče. Vyplývá to z průzkumu, na kterém se společně podílela Oxfordská univerzita, Technická univerzita v Berlíně a společnost Siemens.

Studie hodnotila celkem 36 zemí. Finsko se dostalo na špici díky vysokým cenám za uhlík i svým plánům na flexibilní energetický trh, v němž by role spotřebitelů a výrobců byla úzce provázaná. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM                                                                    

Obavy z nového volebního zákona. Slovinská komunita, politická strana slovinské menšiny v Itálii, vyjádřila obavy z návrhu nového volebního zákona. Legislativa v důsledku snížení počtu italských zákonodárců, o kterém Italové rozhodli v referendu, přepisuje stávající volební okrsky. Slovinská komunita se obává, že nová podoba okrsků nezajistí, aby měli Slovinci v parlamentu zastoupení. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Rozpočtový schodek schválen. Obě komory italského parlamentu ve čtvrtek schválily širokou většinou rozpočtový schodek ve výši 8 miliard eur. „Hlasování ukazuje, že intervence vlády má podporu všech politických stran, protože pomůže rodinám a podnikatelům,“ prohlásil po hlasování premiér Giuseppe Conte.  (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Vláda našla podporu pro návrh rozpočtu. Španělské vládě se podařilo zajistit dostatečnou parlamentní podporu pro návrh rozpočtu na příští rok. Stalo se tak díky předběžné dohodě s baskickými a katalánskými separatistickými stranami. Premiér Pedro Sánchez při té příležitosti zdůraznil, chce zajistit stabilitu menšinového středo-levicového kabinetu až do konce čtyřletého volebního období. A to zejména v tak obtížné době, kdy země již netrpělivě očekává finanční podporu z fondu obnovy EU, který má zemi pomoci s následky koronavirové pandemie. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA | BUDAPEŠŤ

Vzájemná podpora v rozpočtovém vetu. „Polsko ani Maďarsko nepřijmou takový návrh, který by byl pro jednoho z nich nepřijatelný,“ stojí ve společné deklaraci polského premiéra Mateusze Morawieckého a jeho maďarského protějška Viktora Orbána.

Podle deklarace je zapotřebí současný návrh mechanismu ochrany právního států podstatně změnit. Podle Morawieckého a Orbána je pro spojení finančních zájmů EU s dodržováním principů právního státu nutná změna Smluv EU. (Monika Mojak | EURACTIV.pl Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Kritika rezoluce Evropského parlamentu. „Rezoluce Evropského parlamentu k potratům je bezprecedentním pokusem zasahovat do vnitropolitických záležitostí Polské republiky a nemá základ v evropských Smlouvách,“ uvedla předsedkyně tribunálu polského ústavního soudu Julia Przyłębsková k rezoluci, ve které europoslanci odsoudili říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.