The Capitals: Premiér Babiš označil auditory Evropské komise za mafii

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA

Auditorská mafie. Premiér Andrej Babiš se opřel do auditní zprávy zveřejněné v pátek Evropskou komisí. Podle auditorů je Babiš ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá společnost Agrofert. Ta je zároveň příjemcem masivních dotací z evropských fondů.

„Audit nepřináší nic nového. Jsou to opakované lži auditorské mafie organizované hlavním udavačem, Pirátem, bývalým náměstkem ministerstva financí,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v nahrávce zveřejněné na svém oficiálním Twitteru.

„Je nepřijatelné, aby nějací bruselští úředníci vykládali české zákony,“ uvedl Babiš s tím, že audit je zmanipulovaný a provedený „na objednávku“. Přestože auditoři ve zprávě uvádí, že Česko by mělo vrátit neoprávněně vyplacené dotace zpět do unijní kasy, podle Babiše se „nic vracet nebude“. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Indie žádá Brusel o pomoc. Indie se potýká s tvrdou vlnou pandemie covid-19, požádala proto Evropskou komisi o pomoc. Unijní exekutiva v reakci na to spustila mechanismus civilní ochrany a do Indie co nejdříve pošle zásoby kyslíku a léků. Řada západních členských států včetně Německa a Francie již přislíbila, že přiloží ruku k dílu. Zasažené Indii podají pomocnou ruku i Spojené státy. (EURACTIV.com, AFP, Reuters)


ZÁPAD

BERLÍN

Předvolební kampaň přitvrzuje. Německý ministr financí a kandidát na kancléře za sociální demokracii Olaf Scholz se opřel do Annaleny Baerbockové, kandidátky za stranu Zelených. Baerbocková podle Scholze nemá poltiické zkušenosti, on sám by údajně vedl Německo lépe. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Lockdown skončí 19. května. Rakouská vláda se dohodla na ukončení lockdownu. Restriktivní opatření by měla padnout 19. května, kdy by se měly otevřít restaurace i bary. Vláda umožní také konání veřejných akcí nad tisíc osob. Podnikatelé rozhodnutí vítají. (Philipp Grüll, EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Spravedlnost za oběť antisemitismu. Francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti by měl v květnu představit zákon, který má dle jeho slov zaplnit „právní vakuum“, jež zanechal francouzský nejvyšší soud. Ten na počátku dubna rozhodl, že vrah 65leté židovky Sarah Halimiové nespáchal trestní čin a tedy nemá být souzen, protože má psychické problémy. V neděli to ministr oznámil na Twitteru.

Pachatel, u něhož se po činu potvrdilo požívání marihuany, se nyní nachází v psychiatrické nemocnici. Rodina zavražděné Halimi požaduje soudní rozřešení v Izraeli. Za „spravedlnost“ pro oběť také protestovalo v neděli ve francouzských ulicích více než 26 tisíc lidí. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LUCEMBURSKO

Lucembursko vybralo kandidáta na post evropského veřejného žalobce. Lucemburské soudní orgány navrhnou „prvního ze dvou kandidátů na post zástupce evropského prokurátora“. Oznámení o předložení návrhu se objevilo v pátek jen několik hodin poté, co vypršel termín pro podávání přihlášek. Oznámení o zaplnění druhého postu bylo znovu odloženo, nyní do 14. května. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Britsko-australská obchodní dohoda na dohled. Britská ministryně pro mezinárodní obchod Liz Trussová a její australský protějšek Dan Tehan oznámili, že se blíží k uzavření nové obchodní dohody. Podle jejich pátečních informací byla „velká většina“ dohody o volném obchodu finalizována, a dohoda by tak mohla být podepsána nejpozději v červnu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Předseda vlády obvinil Sinn Féin z nezákonných kroků. Irský premiér Micheal Martin obvinil stranu Sinn Féin ze „zakrývání stop“. Stalo se tak poté, co předsedkyně strany Mary Lou McDonaldová připustila, že její strana porušuje předpisy na ochranu soukromí kvůli přesunu jejich voličské databáze do Německa. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finská koalice na pokraji zhroucení. Budoucnost koaliční vlády premiérky Sanny Marinové je nejistá. Důvodem jsou značné rozdíly v názorech koaličních stran při vyjednávání finského fiskálního plánu na období 2022 až 2025 a dalších politických záležitostí. Strana středu a Švédská lidová strana hájí přísnou fiskální politiku, naopak sociální demokraté, levicová aliance a Zelení jsou ochotni překročit rozpočtový rámec a nemají tak velké obavy z dalšího zadlužování. Koaliční vyjednávání bude pokračovat dnes. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Zahraniční politika podle opozice. Největší opoziční strana Občanská platforma (PO) představila na varšavské konferenci svou vizi polské zahraniční politiky. Program „Bezpečné Polsko“ odhalili lídr strany Borys Budka a bývalý ministr zahraničí a nynější europoslanec Radosław Sikorski. Pilířem dokumentu je přestavba polských vztahů v rámci EU, návrat k partnerství s USA a efektivní východní politika. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)


JIH

MADRID

Španělsko si je jisté svým národním plánem obnovy. Španělská vláda chce tento týden odevzdat Evropské komisi svůj národní plán obnovy. Ten obsahuje ambiciózní strukturální reformy, včetně změn důchodového či daňového systému. Plán má také zajistit zlepšení španělského pracovního trhu. Národní plány obnovy by měly členské země EU odevzdat Komisi do pátku 30. dubna.  (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Výzva lídrům k vymýcení bezdomovectví v EU do roku 2030. Více než stovka evropských osobností vyzvala v otevřeném dopise evropské lídry, aby se na sociálním summitu 7. května v portugalském Portu zavázaly k vyřešení bezdomovectví do roku 2030.

Dopis podepsali europoslanci, starostové, neziskové organizace i členové Výboru regionů. Podle nich je bezdomovectví „extrémní formou chudoby“ a „narušením lidských práv“, které nesmí být v EU „tolerováno“ nebo „ignorováno“. (Tiago Almeida, Lusa.pt)

ŘÍM

Den osvobození. „Při uctění památky těch, kteří bojovali za svobodu, si musíme připomenout, že my Italové jsme nebyli vždy ‚dobří lidé‘,“ prohlásil premiér Mario Draghi v neděli, kdy si celá Itálie připomínala 76. výročí od osvobození země za 2. světové války. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Řecká vláda sníží daně. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis představil sérii právních aktů, která má snížit daňovou zátěž a zredukovat příspěvky na sociální zabezpečení. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Borisovova strana nechce vládnout. Strana GERB končícího premiéra Bojka Borisovova odmítla po parlamentních volbách zformovat vládu. Bulharský prezident Rumen Radev tak nyní musí oslovit druhou nejúspěšnější politickou stranu „Takoví jsou lidé“ vedenou bývalým televizním bavičem Slavim Trifonovem. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Podle prezidenta není národní plán obnovy dostatečně transparentní. „Nedávná prezentace národního plánu obnovy nebyla dostatečně transparentní, a to je problematické,“ řekl chorvatský prezident Zoran Milanović v sobotu s tím, že veřejnost nemá dostatek informací o tom, jak budou evropské peníze vynaloženy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Návrh vlády neprošel. Slovinská vláda utrpěla v parlamentu velkou porážku. Kritizovaný vládní návrh na spojení osmi regulátorů do dvou velkých agentur poslanci odmítli. Pochybnosti o schopnosti vlády prosadit nové zákony jsou tak opět na stole. (Sebastijan R. Maček | STA)

BĚLEHRAD

Prezident Vučić se setkal s Lajčákem. Srbský prezident Aleksandar Vučić zahájil svou dvoudenní návštěvu Bruselu schůzkou se zvláštním představitelem EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou Miroslavem Lajčákem. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.