The Capitals: Premiér Babiš by měl jít k soudu, jeho syn chce podat trestní oznámení

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Babišovi hrozí další soud. Premiér Andrej Babiš by se mohl ocitnout před soudem. Jeho syn chce na něj podat trestní oznámení za to, že jej zatáhl do kauzy Čapí hnízdo a v době vyšetřování dotačního podvodu jej nechal zavléct na Krym. Andrej Babiš mladší to uvedl pro Deník N.

„Byly vůči mně spáchány trestné činy. Můj otec by měl nést zodpovědnost před soudem za to, co si vůči mně dovolil,“ řekl Babiš mladší Deníku N s tím, že je rozhodnut na otce podat trestní oznámení. Ve čtvrtek se premiérův syn také poprvé dočkal policejního výslechu, který se protáhl na pět hodin.

Kauza Čapí hnízdo zůstává po letech vyšetřování stále otevřena. V červnu policie opakovaně navrhla obžalovat premiéra z dotačního podvodu a poškozování zájmů EU, státní zástupce ale vrátil spis policii k dalšímu vyšetřování. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


VARŠAVA

Polexit se nechystá? Místopředseda polského Sejmu a přední politik vládní strany Právo a Spravedlnost Ryszard Terlecki způsobil poprask, když prohlásil, že Polsko by mělo začít uvažovat ve vztahu k EU o drastickém kroku, a to po vzoru Velké Británie.

Svou rétoriku však později zmírnil. Na svém Twitteru ve středu napsal, že: „Polsko bylo, je a bude členem EU. Polexit je hoax vymyšlený Občanskou platformou a TVN24.“ Proti polexitu se vymezil i mluvčí vlády Piotr Müller. „Neodejdeme z Evropské unie, protože odchod pro nás není výhodný,“ uvedl Müller. (Piotr Macej Kaczyński | EURACTIV.pl)


BRUSEL

O osudu jaderné energetiky se rozhodne po německých volbách. Je jaderná energetika udržitelná? Nebo je pro životní prostředí „významně škodlivá“? Evropská unie by tuto otázku měla již brzy oficiálně rozhodnout. Experti očekávají, že jádro nakonec dostane zelené razítko, což doporučilo i výzkumné centrum Evropské komise. Insideři osloveni serverem EURACTIV se shodují, že Komise zřejmě předloží návrh řešení v listopadu či prosinci, počká si totiž na výsledky voleb v Německu. Právě tato země patří nyní k razantním odpůrcům jaderné energetiky. (Frédéric Simon | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com