The Capitals: Předsednictví bez sponzorů? Francouzská vláda čelí tlaku neziskovek

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ

Předsednictví bez sponzorů? Francouzská vláda čelí tlaku neziskovek. Neziskové organizace vyzývají francouzskou vládu, aby odmítla nabídky sponzorství pro francouzské předsednictví v Radě EU. Toho se má Francie chopit v lednu 2022.

Využívání sponzorů při předsednictví není neobvyklé. Společnosti nabízejí vládám výměnou za jistou viditelnost například zajištění řidičů a aut nebo občerstvení. Zkušenosti s tím mají Rakušané, kteří uzavřeli spolupráci se společnostmi Porsche, Audi a Microsoft. Poslední jmenovaná firma podporovala i maltské či slovenské předsednictví.

„Nemůže tu být žádný důvod pro to, aby vláda přijímala pozornosti od korporací. Pokud Francie potřebuje potraviny, nápoje, dopravu nebo jakékoli další zboží či služby během svého předsednictví v EU, tak by měla jednoduše postupovat normálními způsoby a zaplatit za to. Ošemetné sponzorské dohody musí skončit,“ prohlásila Suzy Sumnerová z organizace Foodwatch international.

Podle informací serveru Seznam Zprávy se sponzorům nebrání ani české předsednictví, které navazuje na to francouzské. Vláda podle serveru předběžně jednala se společností Škoda Auto. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


BERLÍN

Německý příspěvek do EU vzrostl. Německý příspěvek do společného unijního rozpočtu letos činil 38 miliard eur. Za loňský rok přitom německá vláda poslala do evropské kasy 32 miliard. Vyšší příspěvek vyvolal znepokojení mezi německými poslanci, kteří se začali vlády vyptávat, co za tím stojí.

Odpovědí by měl být podle vládního kabinetu brexit, kvůli kterému odvádí Německo do evropského rozpočtu o 3 miliardy eur více. Druhým důvodem je solidní stav německé ekonomiky. Na druhé straně unijních penězovodů stojí Polsko, největší příjemce z evropského i německého rozpočtu. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Rakousko zatím nepřijalo evropská protiteroristická pravidla. Evropská komise zahájila řízení proti Rakousku, Finsku, Lucembursku a Chorvatsku. Země totiž dosud nepřijaly evropskou legislativu pro boj proti terorismu. Unijní pravidla mimo jiné kriminalizují a stanovují sankce za financování terorismu nebo trénování teroristů. Rakouská vláda nyní čelí kritice od opozice za to, že dosud nová pravidla nepřijala. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


ŘÍM

Itálie zkracuje trestní řízení, aby si sáhla na evropské fondy. Italský senát ve čtvrtek schválil úpravu trestního řízení, která je součástí rozsáhlé justiční reformy. Tu po Itálii požaduje Brusel. Pokud by země požadavek EU neschválila, mohla by přijít o podporu z evropského fondu obnovy.

Itálie je svými dlouhými soudními řízeními nechvalně znává. EU nyní požaduje, aby je zkrátila o 25 %.  (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


BRATISLAVA

Sbal si kufry a dej si jointa, vzkazuje Fico nizozemské europoslankyni. Bývalí slovenští premiéři – Robert Fico a Peter Pellegrini – se ostře pustili do členů kontrolní mise Evropského parlamentu. Skupina poslanců se vydala do země ověřit fungování právního státu a promluvit si s kolegy zavražděného novináře Jána Kuciaka. Expremiéry přitom pobouřilo, že se nesetkali s opozicí.

„Měla by jet domů a dát si jointa,“ vzkázal Fico na Facebooku nizozemské europoslankyni Sophie in t’Veldové. Podobný komentář zazněl od Pellegriniho, podle kterého by si měla poslankyně sbalit kufry a odjet. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.