The Capitals: Pragmatické křídlo německých Zelených posiluje svůj vliv na úkor levice

© EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Pragmatické křídlo německých Zelených posiluje svůj vliv na úkor levice. Budoucí německá vláda už má jasno v tom, která strana obsadí jaký rezort. Zelení se chopí hned několika klíčových ministerstev, větší slovo přitom bude mít jejich pragmatické křídlo v čele s Annalenou Baerbockovou.

Ministerstvo hospodářství a klimatu by mělo padnout do rukou spolupředsedy strany Robertu Habeckovi, zatímco Cem Özdemir by se měl chopit zemědělského rezortu. Novou ministryní zahraničí by se měla stát samotná Baerbocková.

Na levicovější křídlo Zelených tak zřejmě zbydou méně důležitá ministerstva, jako je ministerstvo ochrany přírody či ministerstvo pro rodinné záležitosti.

Zelení nyní musí účast ve vládě se sociálními demokraty a liberální FDP stvrdit hlasováním. Pokud by se na potvrzení vstupu do vládního kabinetu nenašla potřebná většina, jednání o koalici by musela začít znovu. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Francie lockdown neplánuje. Zatímco řada evropských zemí se nyní postupně vrací do lockdownu, Francie chce jít jinou cestou. Přestože počet případů v zemi roste a jen za středu bylo evidováno 32 591 nových případů, vláda se chce spíše než na restrikce zaměřit na očkovací kampaň. Země podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana volí cestu souladu mezi svobodou a zodpovědností. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV France)


ŘÍM

Vražd žen v Itálii přibývá. Italská míra femicid za poslední rok vzrostla ze 106 případů v roce 2020 na zatím 109 případů v roce 2021. Do konce roku přitom ještě zbývá více než měsíc. Upozornila na to italská kriminální policie. Jen za letošek bylo doma zavražděno 93 žen, v 63 případech byl pachatelem jejich partner či expartner. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


LISABON

Portugalsko přijímá nová opatření. Míra proočkovanosti v Portugalsku patří k nejvyšším v Evropě, vláda přesto musela přijmout přísnější opatření proti šíření covidu-19. Očkovaní lidé se musí v Portugalsku nově prezentovat negativním testem, jinak jim bude odepřen přístup na sportoviště či kulturní akce. V uzavřených prostorách budou opět povinné roušky. V zemi za poslední dny přibyly zhruba tři tisíce případů denně, 691 lidí je nyní kvůli covidu v nemocnicích, z nichž 103 je na jednotkách intenzivní péče. (Lusa.pt)


SOFIE

Bulharský poslanec vyhrožuje konkurentům lágrem. Lídr proruské krajně pravicové strany Vazrazhdane (Obnova) Kostadin Kostadinov začal své první zasedání v parlamentu kontroverzním projevem. Svým kolegům pohrozil, že pokud se budou stavět proti dostavbě jaderné elektrárny Belene, pošle je do pracovních táborů.

Strana Obnova se do sněmovny dostala na základě své proticovidové rétorice. Nyní svou působnost rozšířila i na sektor energetiky a čím dál častěji se vyjadřuje k rostoucím cenám elektřiny. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.