The Capitals: Požár uprchlického tábora připomněl evropským politikům nedořešenou migrační politiku

© EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


POŽÁR UPRCHLICKÉHO TÁBORA

BERLÍN / PAŘÍŽ

Pomoc dětským uprchlíkům. Po požáru v řeckém uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos se Německo a Francie dohodly, že přijmou 400 nezletilých uprchlíků bez doprovodu, kteří tam pobývali. Kancléřka Angela Merkelová podle svých slov doufá, že se další země přidají. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

ATHÉNY

Moria prokletím migrační politiky EU. „Moria Evropě připomíná, že se musíme změnit. Je nepochopitelné, že stále nemáme jednotnou a komplexní migrační politiku,“ řekl místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas během návštěvy uprchlického tábora na ostrově Lesbos, kde úterní požár vše zničil, a zanechat tisíce lidí bez přístřeší. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Požáry v uprchlickém táboře Moria jsou zkouškou koalice. Koalice ÖVP a Zelených má již od počátku problém najít shodu v jedné klíčové oblasti, a to migrační politice. Nyní, kdy má Rakousko zaujmout postoj k požárům, které sužují přelidnění řecký uprchlický tábor Moria, vyšly rozpory znovu na světlo.

Ministr zahraničí Alexander Schallenberg (nezávislý za ÖVP) v televizním rozhovoru ve středu (9. září) opět zdůraznil, že Rakousko nepřijme žádné z původních obyvatel tábora. Zelení o den později postoj koaličního partnera kategoricky odmítly. „S ÖVP neustále jednáme a pokračujeme ve vytváření tlaku,“ uvedla mluvčí Zelených pro zahraniční politiku Ewa Ernst-Dziedzic. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)


ZÁPAD

LONDÝN

Ultimátum. Brusel dal Londýnu ultimátu – buď britská vláda stáhne návrh zákona o vnitřním trhu, který je v rozporu s brexitovou dohodou, nebo krachnou stávající jednání o nových obchodních vztazích. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Martin jedná s Von der Leyenovou. Irský premiér Micheál Martin je v úzkém kontaktu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Pro stanici RTÉ uvedl, že s předsedkyní konzultuje své obavy týkající se neúspěšných jednání mezi EU a Velkou Británií. Martina znepokojují zejména snahy Britů obejít brexitovou dohodu novým zákonem o vnitřním trhu. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Uvolnění cestovních opatření. Po dlouhém dvoudenním jednání přišla finská vláda ve čtvrtek večer s upravenou koronavirovou strategií, což znamená, že opatření na hranicích budou méně přísná.

Od 19. září mohou do Finska cestovat bez následné dvoutýdenní karantény občané ze zemí, které mají 25 a méně případů nákazy COVID-19 na 100 000 obyvatel. Dosud pravidla hovořila o osmi případech. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

LISABON

Stav pohotovosti. Portugalsko v úterý 15. září vyhlásí stav pohotovosti. Důvodem je rostoucí počet nakažených koronavirem. Zkrátí se otvírací doba obchodů a lidé se budou moci shlukovat maximálně v desetičlenných skupinkách. (Patrícia Dinis, Sónia Miguel and Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

ŘÍM

Nový lockdown nepřipadá v úvahu. Další kompletní lockdown země „nepřipadá v úvahu“, nechal se slyšet italský ministr zahraničí Luigi Di Maio s tím, že „premiér Conte tuto možnost také vyloučil“. „Přijatá opatření budou spoléhat na zodpovědnost Italů. Jsme jednou ze zemí s nejnižším počtem nakažených denně, a za to vděčíme zodpovědným italským občanům,“ dodal ministr.

„Aby nebyla zapotřebí drastičtější opatření, musíme přinést další oběti v otázce roušek a společenského odstupu,“ řekl Di Maio. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Debata o právním státu. Evropský parlament bude v pondělí odpoledne debatovat o stavu vlády práva v Polsku. Tématem bude nejen kontroverzní justiční reforma, ale také LGBT-free zóny založené v některých polských regionech. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Co nám hrozí? Polovina Slováků souhlasí s tvrzením, že „západní společnost a její životní styl“ je „hrozbou pro jejich identitu a hodnoty“. Vyplývá to z dotazníkového šetření think-tanku Globsec, které se odehrálo v deseti východoevropských zemích. Průzkum dále ukázal, že USA představují hrozbu pro 53 % Slováků, EU pro 35 % z nich. Globsec dále upozornil, že ze všech zkoumaných národností jsou Slováci nejvíce náchylní k přijímání konspiračních teorii za pravdivé. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Rozdělená V4 kvůli běloruské opozici. Český předseda vlády Andrej Babiš se odmítl v rámci dnešního summitu premiérů V4 v Polsku oficiálně potkat s představiteli běloruské opozice, řekly Deníku N zdroje z Úřadu vlády.

Jednání navrhli polští pořadatelé jako gesto solidarity, a dostalo se jim podpory také ze Slovenska, Babiš ale plány vetoval. Podle svých slov nechce udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s postojem EU a nahrál běloruské propagandě. Dosud byl nicméně hlasitým podporovatelem svobodných voleb v Bělorusku a kritikem tvrdých kroků tamního režimu. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Zastavte fondy. Bulhaři opět demonstrovali proti vládě premiéra Bojka Borisova. Demonstrující se vydali i před budovu zastoupení Evropské komise, kde požadovali pozastavení evropských fondů vyčleněných pro Bulharsko. Dotování nezreformované země podle nich jen přispívá korupčnímu prostředí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Daňové ztráty. Rumunsko mělo v roce 2018 největší mezeru ve výběru DPH v EU. Informovala o tom Evropská komise. Rumunským orgánům „uniklo“ 33,8 % příjmů z DPH, což je více než trojnásobek unijního průměru. Země tak ročně přichází o zhruba 6,6 miliardy eur. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Melounový protest. Europoslanec Ivan Vilibor Sinčić před sídlem vlády vyložil z dodávky hromadu vodních melounů. Protestní gesto mělo upozornit na problémy chorvatských farmářů. Podle Sinčiće budou „letos zničeny stovky tisíc dalších melounů a ostatního ovoce a zeleniny“, a to kvůli zaplavení chorvatského trhu dovozem, který je často horší kvality a systematicky ničí domácí produkci. Ministryně zemědělství Marija Vučkovićová označila akt za pouhou divadelní scénku.

V návaznosti na to premiér Andrej Plenković požádal na vládním zasedání ministra vnitra, aby prověřil bezpečnostní opatření před vládní budovou. (EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Velká očekávání. Brusel očekává, že Srbsko bude jednat v souladu s cíli pro vstup do EU a že splní veškeré své povinnosti. Na dotaz europoslanců to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Srbsko podle něj potřebuje více sladit svou zahraniční politiku se strategiemi EU. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.