The Capitals: Povinné očkování v Rakousku doprovází komplikace, hrozí zpoždění

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VÍDEŇ

Povinné očkování v Rakousku doprovází komplikace, hrozí zpoždění. Technické problémy neumožní Rakušanům registrovat se k povinnému očkování dříve než v dubnu, tedy o dva měsíce později, než původně předpokládala rakouská vláda. Informovala o tom společnost ELGA, která je za technickou přípravu opatření zodpovědná.

Vláda chce zůstat u původního harmonogramu a zavést povinné očkování v únoru, slibuje však, že případné technické problémy vezme v potaz.

Odborná veřejnost mezitím povinné očkování kritizuje, a to zejména v souvislosti s výskytem varianty Omikron. Řada expertů volá po přehodnocení plánu, případně alespoň po odkladu účinnosti nového opatření. Mezi nimi je i koordinační skupina GECKO, hlavní poradní orgán vlády. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BERLÍN

Německá vláda zatím povinné očkování netlačí. Dvě největší strany nové německé vládní koalice – sociální demokraté a Zelení – zatím na zavedení povinného očkování netlačí, před volbami přitom takovému kroku vyjadřovaly podporu. Rozhodnout by podle nich měl federální parlament, dosud mu však vláda nepředložila návrh k hlasování.

Podle některých členů stran vládní koalice by se mohla diskuse o povinném očkování uzavřít až koncem března, opatření by pak cílilo na následující podzim a zimu. (Julia Dahm | EURACTIV.de)


VARŠAVA

Polské vládní koalici hrozí rozpad kvůli evropským dotacím. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) zvažuje ukončení spolupráce s euroskeptickým koaličním partnerem Solidární Polsko. Chce tak odblokovat současné spory mezi vládou a Evropskou komisí, která nadále odmítá zemi vyplatit peníze z fondu obnovy. Informoval o tom deník Gazeta Wyborcza.

Lídr Solidárního Polska a ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro odmítá jakékoliv výtky Evropské komise směrem k polské justici. Právě chabý právní stát a rozhodnutí polského ústavního tribunálu o nadřazenosti národního práva vůči evropskému je přitom důvodem, proč Komise nechce Polsku peníze z fondu vyplatit.

„Nový pořádek ve vládnoucím táboře, uvolnění miliard z evropského fondu obnovy. A to i za cenu odvolání Ziobra z vlády. Právě takové jsou plány Jarosława Kaczyńského (lídra PiS) pro rok 2022. Bez toho může PiS zapomenout na třetí kolo v úřadě,“ prohlásil politolog a bývalý poslanec Andrzej Anusz. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


SOFIE

Přednímu bulharskému novináři hrozí útok. Bulharský investigativní novinář Atanas Čobanov obdržel varování ohledně plánovaného útoku na jeho osobu, ke kterému mělo dojít na bulharském území. Varování obdržel krátce po zveřejnění další investigativní práce na serveru BIRD.bg.

„V pátek 7. ledna v 12:05 jsem obdržel telefonát od představitele zahraniční vlády, podle nějž jsem byl v bezprostředním ohrožení,“ prohlásil novinář. O varování okamžitě informoval bulharské úřady, které však neměly o něčem takovém ponětí.

Čobanov se již nachází mimo bulharské území. Jeho poslední investigace se věnovala Delyanu Peevskému, bulharskému oligarchovi, a jeho vazbám na amerického lobbistu Tonyho Podestu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


BRATISLAVA

Pracovnice ze Slovenska a Rumunska jsou v Rakousku diskriminovány. V rakouských sociálních službách pracují tisíce Slovenek a Rumunek. Podle zjištění Amnesty International zde však čelí nepřijatelným podmínkám – pracují příliš mnoho hodin, a to za značně nízkou mzdu. Navíc se mnohdy stávají terčem diskriminace a obtěžování. Nepřijatelné zacházení pro televizi Markíza potvrdily samotné pracovnice.  (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.