The Capitals: Povinné očkování je to nejhorší, co můžete udělat, varuje belgický virolog

© Shutterstock/Andreas Prott

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BRUSEL

Povinné očkování není ta správná cesta. „To nejhorší, co můžete udělat, je zavést povinné očkování,“ uvedl belgický virolog Marc Van Ranst pro VRT News. Podle experta by bylo povinné očkování vodou na mlýn pro různá hnutí bojující proti vakcinaci.

Vakcínou proti covid-19 by se podle průzkumu zdravotnického institutu Sciensano nechalo naočkovat 50 % Belgičanů. Zhruba 17 % lidí je proti očkování a 33 % stále váhá. Podle Van Ransta je nutné přesvědčit právě poslední jmenovanou skupinu, která zatím nemá jasný názor a zároveň tvoří výrazný podíl obyvatel. (Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Nákup vakcíny. Belgie se do pěti dnů rozhodne, zda se připojí k nákupu vakcíny proti covid-19 od firem Pfizer a BioNTech. Evropská komise, která za členské státy jedná o nákupu vakcín, má smlouvu se společnostmi BioNTech a Pfizer uzavřít dnes. (EURACTIV.com)

BERLÍN

Ministr tlačí na dohodu o „německé“ vakcíně. Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) začal na Unii vyvíjet tlak ohledně dohody o vakcíně společně vyvinuté americkým farmaceutickým gigantem Pfizer a německou společností BioNTech. Reagoval tak na oznámení o její 90% účinnosti. Dle ministra by mělo k podpisu smlouvy dojít „během následujících dní“.

„Jako německému ministru zdravotnictví by se mi jen těžko vysvětlovalo, proč je vakcína, která je produktem německé firmy, dříve využívána v ostatních částech světa, než v samotném Německu,“ dodal. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

BERLÍN / PAŘÍŽ / VÍDEŇ / HAAG

Společný boj proti terorismu. Německo, Francie, Rakousko a Nizozemsko během úterního mini summitu vyzvaly k reformě schengenského prostoru a hlubší spolupráci v boji proti islámskému terorismu. Jednání se účastnila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. (EURACTIV.comEURACTIV.de, EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY

Testování na kožešinových farmách. Finsko na popud znepokojujících zpráv ze zahraničí odstartuje testování na koronavirus v kožešinových farmách. Země se tak chce vyhnout scénáři, kterým si prošlo Nizozemí a Dánsko, kde došlo k masivnímu šíření viru a nákaze několika pracovníků od chovaných zvířat. Ve Finsku je v současnosti přibližně 700 takových zařízení, většina z nich se nachází v regionu Ostrobothnia na severozápadě země. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Švédsko zastavilo aukci 5G poté, co dal soud zelenou firmě Huawei. Švédský telekomunikační úřad PTS v pondělí (9. listopadu) zastavil aukci 5G kmitočtů. Učinil tak poté, co soud zrušil rozhodnutí, které z aukce vyřadilo čínskou firmu Huawei. (EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Itálie obdrží 40 milionů vakcín. Celkem 40 milionů dávek očkovací vakcíny společností Pfizer a BioNTech, kterých Unie objednala 300 milionů, poputují do Itálie. Alespoň to tvrdí místní úřady. „Ve chvíli, kdy skončí testovací fáze, bude mít EU k dispozici velké množství dávek a bude připravena je distribuovat,“ uvedl Walter Ricciardi, prezident Národního zdravotnického institutu (ISS). (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

20 milionů vakcín pro Španělsko. Ministr zdravotnictví Salvador Illa označil v úterý (10. listopadu) vakcínu americké společnosti Pfizer za „slibný a důležitý krok“ a vyjádřil přání, aby Španělsko získalo celkem 20 milionů dávek. Země totiž plánuje do konce prosince, případně začátkem příštího roku, naočkovat až 10 milionů občanů. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Střet radikálů s protestujícími proti potratovému zákonu nehrozí. Polsko dnes slaví den nezávislosti. Zároveň v Polsku pokračují demonstrace proti potratovému zákonu, které se v ulicích střetávaly se skupinami krajně pravicových radikálů a fotbalovými hooligans. Dnes ale střety nehrozí, protest proti potratovému zákonu se totiž přesune do on-line prostředí. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Nový návrh dodatku ústavy je dalším krokem proti LGBT+ komunitě. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová předložila návrh dodatku ústavy, který definuje, že matkou se rozumí žena a otcem muž. Návrh dále stanovuje, že „Maďarsko chrání práva dětí na identitu v souladu s jejich pohlavím při narození“ a garantuje jim vzdělání založené na hodnotách maďarské ústavní identity a křesťanské kultury. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Prodloužení nouzového stavu. Premiér Igor Matovič má v úmyslu prodloužit nouzový stav o 90 dní a spolu s tím omezit noční vycházení. Experti nicméně pochybují, zda by bylo opatření v souladu s ústavou. Koaliční strana Sloboda a Solidarita se přidala ke kritice této možnosti, uvedla však, že je ochotná kývnout na kompromis a prodloužit nouzový stav o 30 dní. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko očekává špatné úvěry. Bulharsko v následujících měsících očekává výrazný nárůst tzv. špatných úvěrů neboli úvěrů v selhání. A to kvůli ukončení moratoria, tedy odložení splatnosti úvěrů. Moratorium dosud fungovalo jako jedno z hlavních podpůrných opatření vlády. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatská vláda chce snížit počet volených regionálních zástupců. Ministr spravedlnosti a veřejné správy Ivan Malenica oznámil zahájení veřejné konzultace k sérii zákonů týkajících se místních samospráv, které snižují počty volených regionálních zástupců. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Politická přetahovaná kvůli epidemiologické situaci. Zatímco slovinský ministr zdravotnictví Tomaž Gantar potvrdil, že navrhl, aby vláda přijala přísnější koronavirová opatření, ostatní ministři jsou proti. Gantar uvedl, že kvůli tomuto sporu z vlády neodstoupí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.