The Capitals: Potrestá EU Turecko za jeho chování ve Středomoří? Borrell představí možná řešení

© Shutterstock/Alexandros Michailidis

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

INSTITUCE EU

Nejen sankce. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell představí možnosti, kterými může EU přispět k řešení krize ve východním Středomoří. Podle zdrojů serveru EURACTIV.com se přitom nebude jednat pouze o sankce vůči Turecku, ale o širší spektrum různých opatření.

Ministři zahraničí EU budou o sporu mezi Tureckem a Řeckem jednat na setkání v Berlíně, které se uskuteční 27. a 28. srpna. Řešit budou nejen turecké nelegální průzkumné vrty poblíž Kypru, ale také zapojení Ankary do krize v Libyi a Sýrii. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

BRUSEL

Cestovatelé o testy nestojí. Od 1. srpna se z rizikových zemí do Belgie vrátilo zhruba 13 tisíc cestovatelů. Otestovat na koronavirus se však nechalo pouze 40 % z nich. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Roušky pro studenty nebudou zdarma. Francouzští žáci a studenti budou muset ve škole nosit roušky, stát jim je však zadarmo neposkytne. V úterý ráno o tom rozhodli prezident Emmanuel Macron a premiér Jean Castex navzdory požadavkům opozice. Rozhodnutí by měl dnes oficiálně stvrdit kabinet. Ministr zdravotnictví Olivier Véran nicméně minulý víkend uvedl, že distribuci 53 milionů roušek zdarma pro osoby v tíživé situaci zajištuje pošta. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

LONDÝN

Odkud máte palmový olej? Britské firmy budou muset na základě nového zákona prokázat, že jejich produkty a dodavatelské řetězce nejsou spojeny s nelegálním odlesňováním. Návrh donutí velké firmy prokázat, odkud pocházejí jejich suroviny jako kakao, sója, kaučuk nebo palmový olej. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Čínský ministr zahraničí navštívil Itálii. Ministr Wang I se včera v Římě setkal se svým italským protějškem Luigim Di Maiem a zahájil svou týdenní návštěvu Evropy. V následujících dnech zamíří také do Francie, Německa, Nizozemí a Norska. Jedná se o Wangovu první zahraniční návštěvu poté, co v Číně vypukla koronavirová pandemie. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Další nouzový stav nebude. Po prvním setkání kabinetu po letní pauze španělský premiér Pedro Sánchez vyloučil opětovné vyhlášení nouzového stavu. Sánchez nicméně potvrdil, že lokální vlády k tomu v rámci regionu v případě nutnosti přistoupit mohou. (EFE)


SEVER

HELSINKY

Finská ekonomika se vrací do normálu. V květnu ekonomové předpovídali přibližně 10% propad finské ekonomiky. Nyní, na konci měsíce srpna, se tyto predikce zdají být příliš pesimistické. Jak vyplývá z dat Finského statistického úřadu, sézónně očištěný HDP klesl v druhém čtvrtletí jen o 3,2 %. V mezinárodním srovnání bylo finské hospodářství na základě údajů Eurostatu po jarním chaosu jedničkou v EU. Hladký přechod k práci z domova a digitální dovednosti hrály hlavní roli. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litva se vyvarovala „vojenské krize“ s Běloruskem. Poradce litevského prezidenta uvedl, že se země vyhnula „vojenské krizi“, když nereagovala na běloruský vojenský vrtulník, který v neděli údajně přeletěl do litevského vzdušného prostoru. Mělo se tak stát potom, co více než 50 tisíc lidí vytvořilo řetěz k hranicím Běloruska jako vyjádření solidarity s protesty v sousední zemi. Několik účastníků akce přitom vypustilo k nebi nafukovací balónky. Litva informovala o předání diplomatické nóty, zatímco Bělorusko přišlo s vysvětlením, že bylo nuceno vyslat helikoptéry Mi-24, aby zabránilo proniknutí balónků na území země. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Bratislava zpřísňuje protikoronavirová opatření. Slovenská metropole reaguje na nedávné zvýšení počtu potvrzených případů koronaviru tím, že zpřísňuje restriktivní opatření. Z posledních dat vyplývá, že se v druhé vlně Bratislava stala epicentrem. Zpřísnila proto podmínky pro návštěvy v domech pro seniory, zavedla testování klíčových zaměstnanců a posílila sociální služby. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Ministr zahraničí čelí obvinění z úplatkářství. Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí a obchodu, strávil dovolenou na jachtě provládního miliardáře Lászla Szíjje na Jadranském moři, zatímco na sociálních sítích zveřejňoval fotografie, na kterých je zvěčněn při práci. S informací přišel portál Átlátszó.hu věnující se investigativní žurnalistice. Szijjártó nedopověděl na otázky novinářů ohledně financování výletu a opakovaně upozorňoval na to, že „má právo na soukromý život.“ (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Noví ministři. Polský prezident jmenuje do funkce dva nové členy vládního kabinetu. Ministrem zdravotnictví se stane ekonom a strategický manažer Adam Niedzielski. Resortu diplomacie se ujme Zbigniew Rau, dosavadní poslanec z vládní strany Právo a spravedlnost. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


BALKÁN

LUBLAŇ

Předsedkyně strany ztratila důvěru. Demokratická strana penzistů Slovinska (DeSUS), která má od roku 1996 nemalý vliv na sestavování vlád, vyslovila nedůvěru předsedkyni a současné ministryni zemědělství Aleksandře Pivecové 19:33 hlasy proti, což odkrylo rozštěpení ve straně. Poslanci, kteří hlasovali proti Pivecové slíbili premiérovi Janezi Janšovi, který bude muset začít hledat nového ministra zemědělství, že vládu podpoří. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Smiřování pokračuje. Chorvatský prezident Zoran Milanović při úterní památeční akci prohlásil, že masakr šesti srbských civilistů v Grubori v návaznosti na operaci Bouře byl morální katastrofou. Letos je to poprvé, co se členové chorvatské vlády památeční akce zúčastnili. Chorvatsko tak pokračuje ve smiřování historických sporů Srbů a Chorvatů žijících v zemi. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Dohoda se Srbskem. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier se dohodl se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem na spolupráci a dalším propojování srbského trhu s jednotným trhem EU. Dohoda by podle Altmaiera mohla podpořit dodavatelské řetězce a udržitelné investice. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PODGORICA

Premiér sbírá hlasy na poslední chvíli. Černohorský premiér Duško Marović včera slavnostně otevřel pět kilometrů nového silničního úseku mezi Podgoricou a Danilovgradem. Na poslední chvíli se tak snažil oslovit voliče před nedělními volbami. Otvírání silnic a dalších dopravních projektů před volbami se stalo v posledních letech oblíbeným zvykem západobalkánských politiků. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Bez víz to nepůjde. Německá europoslankyně Viola von Cramonová na svém Twitteru uvedla reakci německého ministerstva vnitra na otázku týkající se zavedení bezvízového styku s Kosovem. Cramonová uvedla, že v uvolnění vízového režimu brání korupce, organizovaný zločin a migrační hrozby. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.