The Capitals: Pospolitost severských zemí je kvůli koronaviru v krizi

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

SEVER

STOCKHOLM / HELSINKY / KODAŇ / OSLO

Severská pospolitost v krizi. Dříve harmonické vztahy mezi Švédskem, Finskem, Dánskem a Norskem vykazují s postupným šířením infekce stále více problémů. Dochází k obviňování jak mezi vnitrostátními aktéry, tak i mezi zeměmi navzájem.

Dánsko v sobotu rozhodlo o uzavření hranic na období jednoho měsíce. Přístup povolí pouze dánským občanů a těm, kteří jsou v zemi zaměstnaní. Norsko následně v pondělí uzavřelo své přístavy a letiště.

Obě země se rozhodly uzavřít školy, Finsko stejné opatření přijalo v pondělí. Švédsko naopak ponechalo školy otevřené, a to včetně základních a mateřských škol. V úterý ráno ale střední a vysoké školy vyzvalo k výuce na dálku. Na rozdíl od ostatních severských zemí zůstávají hranice Švédska nadále otevřené. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Ambiciózní plány. Německá vláda představila dva balíky nových opatřeních proti šíření COVID-19. Mezi nimi jsou plány na návrat Němců pobývajících v zahraničí zpět do jejich domovů. Německo už na to vyčlenilo 50 milionů eur.

Dalším krokem má být výrazné posílení zdravotních zařízení. Včera večer k tomu spolková vláda spolu se spolkovými zeměmi přijala pohotovostní plán, díky němuž budou hotely, rehabilitační zařízení a další velké haly využity jako lékařské pohotovosti. Měl by se také zdvojnásobit počet lůžek intenzivní péče. Nyní jich je v zemi 28 tisíc.

Ke včerejšímu dni Německo potvrdilo 8 757 případů nákazy COVID-19. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Operátor poskytuje informace o pohybu občanů. Mobilní operátor A1 začal dobrovolně poskytovat vládě data svých uživatelů. Bude tak možné zjistit, zda dodržují karanténní opatření a nevycházejí z domu. Uživatelé operátora o tom však nebyli informováni.

Podle mluvčího společnosti Michala Höflera jsou sdílená data anonymizována, takže soukromí jednotlivých uživatelů nebude narušeno. Expert na ochranu dat Christof Tschohl z Centra pro lidská práva v digitálním věku nicméně tvrdí, že takový krok nemá žádný právní základ. Kritikou nešetří ani opoziční strany. Podle sociálních demokratů se jedná o „obrovský zásah do základních práv“. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Belgie se uzavírá. Belgie nejprve na pandemii reagovala zdrženlivě, za což si vysloužila kritiku. Nyní ale kvůli šíření koronaviru přistoupila k uzavření země, které bude platit od dnešního poledne až do 5. dubna. Belgie tak následuje opatření jiných evropských zemí, například sousedící Francie, která se rozhodla ke stejnému kroku minulý týden. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Záchranný balíček. Spojené království včera přišlo s bezprecedentním finančním balíčkem ve výši 350 miliard liber (400 miliard eur), který by měl podpořit „pracovní místa, příjmy a podnikatelskou činnost“, a vykompenzovat tak ekonomickou škodu způsobenou pandemií nového koronaviru.

Brexitová jednání se odkládají. Kvůli koronavirové krizi se odkládá očekávané jednání mezi EU a Velkou Británií, které se mělo odehrát během tohoto týdne. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Ticho před bouří. V úterním zvláštním vysílání premiér Leo Varadkar varoval irské občany, že situace, které Irsko v současné době čelí, „je tichem před bouří a vlna teprve přijde“.

Včera v Irsku přibylo 69 nových případů nákazy koronavirem, jejich celkový počet tak vzrostl na 292. Varadkar ve vysílání řekl, že ke konci března by v Irsku mohlo být až 15 tisíc případů nákazy a že krize bude pravděpodobně pokračovat i v létě.  (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Koronavirové dluhopisy. Premiér Giuseppe Conte naléhal na své evropské protějšky, aby zvážili mimořádná opatření zahrnující vydání tzv. koronavirových dluhopisů. Země by tak podle italského premiéra mohly přispět k nastartování ekonomiky a cestě ven ze současné krize vyvolané pandemií COVID-19. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Nová opatření k omezení šíření nákazy. Španělský ministr zdravotnictví v úterý 17. března potvrdil, že celkový počet nakažených koronavirem je 11 178. Osudný byl virus prozatím 491 osobám, což odpovídá přibližně 4% smrtnosti.

Na úterním mimořádném zasedání vláda rozhodla o hypotečním moratoriu. To dovolí rodinám nejvíce postiženým současnou krizí odložit několik měsíčních splátek hypotéky.

Airbus přerušuje výrobu ve Španělsku a Francii. Společnost Airbus na čtyři dny přerušila výrobní provoz ve svých francouzských a španělských závodech. Učinila tak v reakci na výjimečná opatření přijatá španělskou a francouzskou vládou. Airbus ve Španělsku zaměstnává přibližně 12 700 lidí napříč všemi svými divizemi. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Tábory v karanténě. Řecko uvalilo na všechny uprchlické tábory v zemi dvoutýdenní karanténu. Do táborů nesmí kvůli hrozbě šíření koronaviru žádní návštěvníci ani organizace. Výjimkou jsou pouze zaměstnanci a všichni nově přijatí migranti budou muset podstoupit  zdravotní kontrolu. (EURACTIV.com)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Kiska rezignuje na svůj mandát. Bývalý prezident Andrej Kiska a lídr nové strany Za luďí  oznámil, že se zříká svého poslaneckého mandátu. Jako důvod uvedl onemocnění srdce. Svou partaj, která v únorových volbách jen stěží překonala volební klauzuli a nyní je jednou ze stran vládní koalice, chce však vést i nadále. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Selhání. Čeští obvodní lékaři, zubaři, ale i doktoři a zdravotnický personál v nemocnicích čelí nedostatku ochranných pomůcek. Premiér Andrej Babiš se na včerejší tiskové konferenci za tento stav omluvil, zdůraznil však, že jeho vláda udělala pro zajištění pomůcek vše, co bylo v jejích silách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak za nedostatek respirátorů a plicních ventilátorů kritizoval ředitele nemocnic.

Server Neovlivni.cz přišel v ten samý den se zjištěním, že pomůcky chybí kvůli rozhodnutí vlády o centrálních nákupech. Babišova vláda je podle serveru zodpovědná i za nedostatek respirátorů ve státních hmotných rezervách. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko tají počty nakažených v regionech. Maďarské úřady nechtějí veřejnost informovat o počtech nakažených v jednotlivých regionech. Dostupné jsou pouze statistiky o počtu pacientů pro celou zemi. Veřejnost tak nemá přehled o tom, kde se onemocnění šíří.

Uzavření hranic má své důsledky. Poté, co premiér Viktor Orbán v pondělí oznámil uzavření maďarských hranic, maďarský forint ztratil vůči euru 2,3 % své hodnoty.

Dalším problémem, kterému maďarská vláda čelí, jsou fronty na hraničních přechodech. U města Hegyeshalom mezi Rakouskem a Maďarskem se včera vytvořila 20kilometrová fronta, kterou tvořili mimo jiné rumunští a bulharští turisté snažící se dostat zpět do svých domovů. Maďarsko se nakonec rozhodlo těmto lidem hranici na omezenou dobu otevřít. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Uzavření lyžařské oblasti. Město Bansko, kde je známý lyžařský areál, je od včerejška v dvoutýdenní karanténě. Ve městě uvízlo 200 cizinců, kteří dnes budou evakuováni.

Bansko je bulharskou oblastí s největší koncentrací nákazy koronavirem. Evidují zde 81 případů, jedním z posledních nakažených je třetí nejbohatší Bulhar, námořní magnát a majitel fotbalového klubu Ludogorets a bulharské TV stanice Nova, Kiril Domušjev. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Nová opatření proti pandemii. Chorvatská vláda přijala 63 opatření na podporu domácí ekonomiky v době pandemie koronaviru. Hlavním cílem je ochrana pracovních míst a udržení mezd. Na přijetí opatřeních se podle ministra financí Zdravka Mariće shodli zástupci podnikatelů a odborů a jsou také plně v souladu s úsilím, které je vyvíjeno na úrovni EU.

Premiér Andrej Plenković zároveň slíbil přijmout v nejbližší době další opatření na omezení sociálního kontaktu mezi občany. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Odklad voleb kvůli koronaviru. Pozorovatelská mise Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) dočasně omezila své aktivity v Srbsku a Severní Makedonii, kde se měly v dubnu konat předčasné volby. Obě země ale kvůli koronaviru rozhodly o jejich odkladu. (EURACTIV.rs)

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.