The Capitals: Portugalsko zvažuje zestátnění aerolinky TAP a posílení svého vlivu ve společnosti

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

LISABON

Zestátnění TAP je stále ve hře. Portugalský ministr infrastruktury Pedro Nuno Santos ve středu prohlásil, že státní podpora národní letecké společnosti TAP by vedla k posílení hlasu vlády v rozhodování společnosti.

Portugalsko má ve společnosti 50% podíl a neúčastní se každodenního řízení. Santos uvedl, že aerolinka TAP nebyla před koronavirovou krizí dobře vedena a nevyloučil ani její zestátnění. (Alexandra Luísa and Maria João Pereira, Lusa.pt)

MADRID

Vícerychlostní rozvolňování. Španělská vláda postupně ruší přísná karanténní opatření. Uvolňování by podle premiéra Pedra Sáncheze mohlo v některých regionech postupovat rychleji než v jiných. Koncem června premiér očekává začátek „nového normálu“. (EFE.com)

ŘÍM

Kalábrijský odpor. Guvernérka Kalábrie Jole Santelliová vydala nařízení, které od dnešního dne umožňuje místním restauracím a barům otevřít své zahrádky. Lidé nyní mohou také volně cestovat po regionu a sportovat. Kalábrie se tak vzepřela nařízením italské vlády, která je zatím v rozvolňování opatření opatrná. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

ATHÉNY

Pád helikoptéry. Na západě ostrova Korfu havaroval vrtulník organizace NATO se šesti pasažéry na palubě. Příčina havárie zatím nebyla odhalena. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Roušky vpřed. Z nejnovějších dat o pandemii covid-19 vyplývá, že po uvolnění restriktivních opatření (4. května) by mělo být zavedeno povinné nošení roušek. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Sotiris Tsiodras. Postoj ministerstva k rouškám na veřejnosti byl přitom donedávna opačný. (AMNA.gr)

ZÁPAD

BERLÍN

Obviněn z vraždy Waltera Lübckeho. Spolkoví státní zástupci obvinili hesenského nacionalistu Stephana Ernsta a jeho komplice z případu vraždy komunálního politika Waltera Lübckeho (CDU). Lübcke, starosta města Kassel, se stal terčem nenávisti ze strany krajní pravice poté, co v říjnu roku 2015 podpořil ubytování uprchlíků ve městě. Na počátku června minulého roku byl zastřelen na terase svého domu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Plány na oživení rakouské ekonomiky. Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) a vicekancléř Werner Kogler (Zelení) na středeční tiskové konferenci představili plán na oživení rakouské ekonomiky. Ten zahrnuje tři hlavní oblasti: snížení daní pro osoby s nízkým a středním příjmem, podporu pracovních míst a investice do ochrany klimatu a digitalizace. Konkrétní detaily implementace plánu ale dvojice neprozradila. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Odboráři z Amazonu. Odboráři francouzského Amazonu (CGT, CFDT, SUD) navrhují, aby společnost postupně obnovila svou činnost. Americký gigant má ve Francii znovuotevřít už 5. května. „Na rozdíl od toho, co všude tvrdíte, téměř všechny odborové organizace nemají jiný cíl než chránit zdraví zaměstnanců, dočasných pracovníků, externistů pracujících ve skladech a příbuzných všech těchto zaměstnanců,“ uvedly tři odborové organizace. (EURACTIV.FR)

SEVER

STOCKHOLM

Dočká se Olof Palme spravedlnosti? Švédský premiér Olof Palme byl zavražděn v centru hlavního města v únoru roku 1986. Nyní, 34 let poté, by mohlo dojít k průlomu ve vyšetřování.

Švédská policie zatím neposkytla podrobnosti, dva deníky se nicméně vývoji v případu intenzivně věnují. Deník Aftonbladet informoval o tom, že policie během jara nashromáždila několik vzorků DNA. Bulvární plátek Expressen označil za možného hlavního podezřelého Stiga Engströma, který byl první osobou přítomnou na místě činu. Engström byl milovníkem zbraní a zároveň kritikem zavražděného premiéra. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Romské děti obvinily strážníka z fyzického napadení. Policista zodpovědný za dozor nad uzavřenými romskými osadami v Krompachách na východním Slovensku údajně zbil skupinu 5 dětí, které si hrály a sbíraly dříví mimo vymezený prostor. Děti sdělily místní televizi, že policista použil „hůl“, nejspíše obušek, a na zadní straně nohou ukázaly modřiny. Policista vinu popírá a byl převelen do jiné lokality. Incidentem se teď zabývá inspekce ministerstva vnitra. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko začíná uvolňovat opatření. „Obranná fáze končí,“ oznámil maďarský premiér Viktor Orbán ve videu zveřejněném na facebooku. „Pokusíme se, spolu s vámi, obnovit v Maďarsku život. Musíme to ale dělat postupně a podle striktního harmonogramu“.

Orbán oznámil, že s výjimkou hlavního města a jeho okolí mohou být v Maďarsku znovu otevřeny obchody, pláže i venkovní zahrádky restaurací a kaváren. V Budapešti bude naopak nadále platit zákaz vycházení. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polsko chce zavést „daň z Netflixu“. Polsko zavede 1,5% daň z přijmu streamovacích platforem, jako je Netflix nebo Amazon. Informoval o tom ministr financí. Daň by mohla do státní kasy přinést až 3,3 milionu eur. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

PRAHA

Nejhorší sucho za 500 let. Současné sucho v České republice představuje „katastrofu“ pro sektor zemědělství, a ministerstvo životního prostředí chce investovat miliardy korun k jeho potlačení, řekl šéf resortu Richard Brabec ve středu novinářům. Objem většiny zdrojů podzemních vod je v průběhu letošního jara na nezvykle nízké úrovni, což ovlivňuje vlhkost půdy nebo růst rostlin. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Granty pro malé firmy zasažené pandemií. Celkem 88,4 milionu euro dostanou malé a nejmenší firmy, které zaznamenaly propad obratu o nejméně 20 % v porovnání se stejným obdobím vloni. Dosáhnout můžou na podporu ve výši až 5000 eur, ze které pokryjí nejzákladnější potřeby, jako jsou nájmy, materiály, mzdy a další pracovní náklady. Granty dorazí z rozpočtu EU skrze bulharský operační program Inovace a konkurenceschopnost. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Měsíce bez sportovních akcí. Obecné nařízení omezující volný pohyb je ve Slovinsku od čtvrtka zrušeno. Hromadné akce a velké sportovní soutěže jsou nicméně v Evropě nemožné, dokud nedojde o objevení vakcíny či léku na COVID-19, řekl premiér Janez Janša po jednání vlády. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Diskuze o znovuotevření hranic. Chorvatský ministr pro turismus Gari Cappelli a jeho slovinský protějšek Zdravko Pocivalsek se ve středu (29. dubna) setkali v Záhřebu, aby jednali o turistickém ruchu v souvislosti se současnou krizí. Hlavním tématem byla možnost otevření hranic pro slovinské turisty. Slovinci podle Pocivalska vlastní v Chorvatsku přibližně 110 tisíc apartmánů, a bylo by tak „vhodné, aby jim bylo umožněno domy navštívit.“ (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Netransparentní rozpočet. Organizace Transparency Srbsko zveřejnila statistiku, podle které se země v tzv. Indexu otevřeného rozpočtu (OBI) propadla o osm příček na 70. pozici ze 117 sledovaných zemí. Srbsko tak nyní patří do skupiny států poskytujících minimální informace o rozpočtu.

Útoky na novináře rostou. Počet útoků proti médiím, včetně výhrůžek smrtí novinářům, v roce 2019 vzrostl. Uvádí to každoroční zpráva platformy Rady Evropy pro podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnost novinářů. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.