The Capitals: Porcování Středozemního moře pokračuje. Athény uzavřely dohodu s Římem

© ALESSANDRO DI MEO/EPA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ATHÉNY / ŘÍM

Porcování Středomoří. Itálie a Řecko dosáhly včera (9. června) průlomové dohody o vymezení exkluzivních ekonomických zón ve Středozemí. Řecko chce nyní podobnou dohodu uzavřít i s Egyptem.

Proč? V podstatě by to znamenalo konec kontroverzního memoranda, které nedávno podepsalo Turecko s přechodnou vládou Libye. Memorandum vymezuje společnou námořní hranici mezi Tureckem a Libyi, přičemž Turecko si v něm nárokuje část východního Středomoří včetně těsného okolí řeckých ostrovů. Řecko pakt od počátku kritizuje a obává se, že jej Turecko zneužije k rozšíření těžby ve Středozemním moři. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Di Maio je vděčný za rozhodnutí Řecka otevřít hranice italským občanům. Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio jednal se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem o restrikcích, které Řecko uvalilo na italské turisty. Dle vyjádření Di Maia budou všechna opatření, včetně povinné karantény, do konce června zrušena. „Jsem velmi spokojen s tím, že se Dendias zaručil za zrušení veškerých cestovních omezení mezi Řeckem a Itálií,“ uvedl Di Maio. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Nový španělský normál. Španělská vláda včera oznámila, že „nový normální život“, jak jej definoval španělský premiér Pedro Sánchez, potrvá spolu s posílenými zdravotními opatřeními až do doby, než bude vyvinuta vakcína proti onemocnění covid-19.

Nouzový stav ve Španělsku potrvá až do 21. června. Po jeho skončení přestanou platit opatření omezující pohyb a v červenci dojde k otevření vnějších hranic. Stále však bude povinné nošení roušek v hromadné dopravě. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


ZÁPAD

BERLÍN

Seehofer prohrál soudní spor s AfD. Německý ústavní soud v Karlsruhe včera vydal rozhodnutí ve sporu ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) s krajně pravicovou stranou Alternativa pro Německo (AfD). Podle soudu Seehofer narušil právo AfD na spravedlivou politickou soutěž, když v roce 2018 na webových stránkách ministerstva publikoval kritický rozhovor, ve kterém označil AfD za stranu podkopávající stát. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Státní zástupce vyšetřuje počínání státu v koronakrizi. Státní zastupitelství v Paříži vyšetřuje, jak si stát počínal při řešení koronavirové krize. Jedná se o první justiční reakci na stížnosti profesních organizací a rodinných příslušníků obětí koronaviru. Vyšetřování by mohlo vyústit až v obvinění z „neúmyslného zabití“ či „ohrožení života“, oznámil včera pařížský státní zástupce Rémy Heitz. (EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Navrátilci z Chorvatska už nemusí do karantény. Lidé navracející se do Rakouska z Chorvatska skrze Slovinsko byli doposud nuceni podstoupit 14denní karanténu. To představovalo problém především pro chorvatský cestovní ruch, jelikož Rakušané jsou třetí nejčastější skupinou návštěvníků.

Chorvatský premiér Andrej Plenković v úterý (9. června) zveřejnil na svém Twitteru zprávu o tom, že omezení přestane dne 16. června platit. Informaci potvrdil rakouský ministr zahraničí. Rozhodnutí ohledně otevření italských hranic padne dnes (10. června). (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Otevřené hranice. Slovenská vláda zrušila povinnou karanténu a otevřela hranice se všemi svými sousedy vyjma Ukrajiny. Vytvořila také seznam 16 evropských zemích, které jsou z epidemiologické perspektivy považovány za „bezpečné“. Navrátilci z těchto států mohou volně pendlovat. Mezi další přijatá opatření patří uvolnění povinnosti nosit pokrývku úst a nosu vztahující se nyní pouze na MHD a obchody. Ožívá také mezinárodní přeprava, a to včetně leteckého provozu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Vystrčil pojede na Tchaj-wan. Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil (ODS) navštíví koncem léta Tchaj-wan. Své rozhodnutí oznámil včera (9. června) navzdory diplomatickým tlakům z Číny, která považuje ostrov za nedílnou součást svého území.

Demonstrace proti Babišovi. V Praze a dalších desítkách českých měst se včera odehrály další protivládní demonstrace. Protestující kritizovali způsob, jakým vláda řeší koronavirovou krizi, a také se vymezovali vůči údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Prodloužení nouzového stavu? Bulharská vláda dnes s velkou pravděpodobností rozhodne o prodloužení nouzového stavu, který by měl původně skončit 15. června.

Včera bulharské úřady zaznamenaly 83 nových případů nákazy z 1 406 testovaných vzorků za 24 hodin. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Ekonomický růst. Rumunsko je jednou z mála unijních zemí, které zaznamenaly v první čtvrtině roku 2020 růst HDP. V porovnání s předcházejícím kvartálem rumunský HDP vzrostl o 0,3 % a o 2,4 % v porovnání s prvním kvartálem 2019. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Pan a paní „Velvyslancovi“. Německé velvyslanectví ve Slovinsku od srpna společně povedou manželé Natalie Kautherová a Adrian Pollmann, informoval zpravodajský web 24.ur. Jedná se o výjimečný případ sdílení diplomatických povinností a první zkušenost Slovinska s „dvojím“ zastoupením cizí země. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Bezpečné Chorvatsko. Premiér Andrej Plenković představil oficiální program své vládnoucí strany Chorvatského demokratického společenství (HDZ, EPP), se kterým půjde do červencových parlamentních voleb. Program se skládá z 10 základních bodů. Mezi sliby Plenkoviće patří například vyšší minimální mzda, snížení počtu portfolií vlády a digitalizace veřejné správy. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Vučić: Rezoluce 1244 má své nevýhody. Srbský prezident Aleksandar Vučić u příležitosti 21. výročí podpisu Kumanovské dohody, kterou bylo oficiálně ukončeno bombardování bývalé Svazové republiky Jugoslávie silami NATO, prohlásil, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 přijata den poté, obsahuje jak výhodné, tak nevýhodné body. Podle Vučiće v té době ale chyběla vhodná alternativa. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.