The Capitals: Polský soud zpochybnil nadřazenost evropského práva

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VARŠAVA

Polský soud zpochybnil nadřazenost evropského práva. Polský ústavní soud má konečně jasno. Po několikaměsíčních odkladech rozhodl, že některé pasáže evropského primárního práva jsou v rozporu s právem polským.

Podle ústavního soudu Varšava vstupem do EU nepředala unijním soudům ani nejvyšší právní pravomoci, ani suverenitu země. Zpochybnil také zásadu loajální spolupráce zakotvenou ve Smlouvě o EU, veškeré evropské směrnice a nařízení by tak měly být podrobeny kontrole polského ústavního tribunálu. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


BRUSEL

Dvanáct států požaduje od Komise finance na stavbu plotů. Ministři vnitra z dvanácti členských zemí EU včetně Česka vyzvali Evropskou komisi k úpravě Schengenského hraničního kodexu tak, aby EU mohla financovat fyzické bariéry na vnějších hranicích EU. Vyplývá to z dopisu, do kterého nahlédl server EURACTIV. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


BERLÍN

Laschet naznačuje odchod. „Byl bych rád, pokud by se nám podařilo v těchto zatěžkávacích časech začít znova s novými osobnostmi,“ prohlásil ve čtvrtek předseda konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet. Svůj odchod z vedení strany zatím nepotvrdil, ve straně však sílí přesvědčení o tom, že by tak měl učinit. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Konec úřadů práce na Slovensku? Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík (SaS, ECR) navrhuje zrušit úřady práce, chce tak snížit státní výdaje. Podle Sulíka by nemělo být úkolem státu hledat lidem práci, nezaměstnaní by si měli zjišťovat informace o volných pracovních místech na internetu sami. S vládní koalicí o svém návrhu zatím nediskutoval. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


LUBLAŇ

Komise zneužívá pojem právní stát, tvrdí Janša. Slovinský premiér Janez Janša, jehož země nyní předsedá Radě EU, obvinil Evropskou komisi ze zneužívání pojmu právní stát. V rozhovoru pro Euronews Janša prohlásil, že snahy Komise přimět země jako Polsko a Maďarsko k dodržování hodnot EU mají samy o sobě „blízko k narušení právního státu“. (Sebastijan R. Maček | sta.si)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.