The Capitals: Polský prezident před volbami navštíví Bílý dům. Chce tím zapůsobit na voliče

© Shutterstock/Evan El-Amin

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Duda jede do Washingtonu. Polský prezident Andrzej Duda dnes letí do Washingtonu, kde se zítra (24. června) – čtyři dny před polskými prezidentskými volbami – setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Překvapivá návštěva je považována za podporu Dudy ze strany americké administrativy a neobvyklý případ zásahu do volebního procesu. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Šéfredaktor vyhozen ze správní rady. Šéfredaktor maďarského nejpopulárnějšího zpravodajského webu Index Dull Szabolcs přišel o místo v radě kvůli tomu, že zveřejnil interní rozhodnutí. Bodolai László, předseda správní rady nadace, jež zpravodajský portál vlastní, to včera sdělil zaměstnancům. Informoval o tom web 444.hu.
Šéfredaktor Szabolcs v neděli (21. června) varoval před chystanou proměnou Indexu, která by narušila svobodu portálu a znemožnila publikaci příspěvků kritických k premiéru Viktoru Orbánovi. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Na Slovensku se opět diskutuje o potratech. Vzhledem k tomu, že z únorových voleb vzešel parlament s větším zastoupením konzervativců, Slovensko je na cestě ke změně zákona o potratech. Návrh zákona předložila bývalá europoslankyně Anna Záborská z konzervativního křídla vládního hnutí OĽaNO. Prezentuje jej jako návrh, který „ženám pomůže“. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Obvinění novináře? Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) zvažuje obvinění autora satirického článku na portálu taz z trestného činu. Na ministra se snesla kritika z narušování svobody tisku.

Ve článku z poloviny června se novinář Hengameh Yaghoobifarah zabýval teorií, co by se stalo, kdyby se snížilo financování policie. V amerických progresivních kruzích tato myšlenka nabírá na síle. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakušané součástí skandálu Wirecard. Německý poskytovatel finančních služeb Wirecard přiznal, že má ve finančních výkazech „mezeru“ 1,9 miliardy eur, která je spojená s rakouskými bankami a podnikateli – dva z nich teď mohou čelit vazbě. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Drahé Finsko. Ceny alkoholu, tabáku a potravin se dostaly na titulní strany finských médií. Řeší se především alkohol, který je zde podle Eurostatu nejdražší z celé EU.

Alespoň trochu se mohou radovat finští abstinenti, nealkoholické nápoje jsou v zemi totiž pouze o 26 % dražší než v ostatních členských státech. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Sousedská pomoc. Finsko nabízí Švédsku pomoc se zvládnutím koronavirové krize, která nadále trápí hornické komunity na severu, řekla v neděli v rozhovoru pro švédský deník Svenska Dagbladet finská ministryně vnitra Maria Ohisalová. Nabídka přichází po rozhodnutí finské vlády nerušit cestovní omezení pro Švédsko, což v sousední zemi nepřijali zrovna dobře. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

První pracovní den v „novém normálu“. Po 98 dnech nouzového stavu a karantény Španělsko od včerejška opět zažívá ruch všedního dne. Zastávky veřejné dopravy byly už v pondělí o něco plnější a ožívá i sektor služeb v porovnání s minulým týdnem, kdy ještě platila přísná opatření.

Obnova ekonomické aktivity přichází právě včas před letní sezónou, turistický sektor totiž představuje nezanedbatelných 12 % španělského HDP. Od neděle (21. června) do země mohou bez povinnosti následné 14denní karantény vycestovat turisté ze zemí schengenského prostoru kromě Portugalska, které se dočká až 1. července. (EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Nová karanténní opatření. Ode dneška platí v lisabonském regionu nová karanténní opatření kvůli nárůstu počtu nakažených. V pondělí země evidovala 259 nových případů, 63 % z nich právě v lisabonském regionu.

Lidé se tak nově nemohou shromažďovat ve skupině více než 10 lidí a všechny obchody plošně zavírají v osm hodin večer, neplatí to však pro restaurace. Portugalsko od začátku pandemie do včerejška (22. června) eviduje celkem 39 392 případů nákazy, 1 534 osob zemřelo. (Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

ŘÍM

Dočasné snížení DPH. „V diskusích s odbory a byznysem jsme projednávali možnost snížení DPH,“ uvedl italský premiér Giuseppe Conte s tím, že by se mělo jednat o dočasnou změnu. Dodal však, že by šlo o „nákladné opatření“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.