The Capitals: Polsko chce od Dánska získat nevyužité vakcíny firmy Johnson & Johnson

© Shutterstock/Golden Shrimp

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

Polsko chce od Dánska odkoupit nevyužité vakcíny. Polský premiér Mateusz Morawiecki oslovil dánské orgány s tím, že Polsko od nich odkoupí vakcíny proti covid-19 od společnosti Johnson & Johnson. S nimi se v Dánsku už neočkuje kvůli obavám z krevních sraženin, které se mohou podle nedávného hodnocení Evropské lékové agentury (EMA) po očkování proti koronaviru ve velmi výjimečných případech objevit. O vládním plánu informovala televize Polsat News. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

Stop financování fosilních zdrojů. Jedenáct členských států EU podepsalo výzvu požadující konec financování projektů založených na fosilních zdrojích z rozpočtu Transevropské energetické sítě (TEN-E). Legislativa TEN-E by měla již brzy projít revizí a členské státy se snaží její výslednou podobu ovlivnit. Mezi signatáři jsou bojovníci za obnovitelné zdroje energie – Rakousko, Belgie, Německo, Dánsko, Estonsko, Irsko, Lucemburk, Lotyšsko, Nizozemsko, Španělsko a Švédsko. (Kira Taylor, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo chce být do roku 2045 klimaticky neutrální. Německo šlape ve svých klimatických ambicích na pedál. Vládní koalice se dohodla na dosažení klimatické neutrality do roku 2045, tedy o pět let dříve, než má tohoto cíle dosáhnout Evropská unie jako celek. Do roku 2030 chce německá vláda snížit emise skleníkových plynů o 65 %. (Nikolaus Kurmayer | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Minimální mzda je v rukou států, nikoliv EU. Rakouský ministr práce Martin Köcher (ÖVP) nesouhlasí s návrhem společného unijního rámce pro minimální mzdy. EU podle něj nemá pro přijetí takové legislativy dostatečné kompetence, pracovní právo je totiž výlučnou pravomocí členských států.

Vyjádření ministra přichází těsně před očekávaným sociálním summitem EU, který se koná 7. a 8. května v portugalském Portu a během něhož bude vhodný unijní rámec pro stanovení minimální mzdy jedním z diskutovaných témat. Je totiž součástí tzv. Evropského pilíře sociálních práv, který má podporu současného portugalského předsednictví v Radě EU. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francouzský novinář byl unesen v Mali. Na sociálních sítích se včera objevilo krátké video, v němž francouzský novinář Olivier Dubois tvrdí, že byl 8. dubna v Mali unesen skupinou JNIM (odnož teroristické sítě Al-Káida působící v sahelské zóně). JNIM je jednou ze skupin, proti které francouzská armáda bojovala v rámci operace Barkhane. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Plán postupného rozvolňování. Premiér Xavier Bettel včera oznámil plán dalšího rozvolňování protikoronavirových opatření. K němu by mělo dojít mezi 16. květnem a 12. červnem. Návrh však ještě musí schválit tamní Poslanecká sněmovna, což se očekává příští týden. Vládní plán předpokládá, že restaurace budou moci mít otevřeny své zahrádky denně až do 10 hodin večer a zákaz vycházení bude až od půlnoci namísto dnešní jedenácté hodiny večerní. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Irská mediální komise bude řešit útoky na političky a novinářky. Irský parlament požaduje ve svém nejnovějším legislativním návrhu vznik nové mediální komise. Ta by byla složena ze zaměstnanců současného irského úřadu pro vysílání (BAI) a nově by byl jejím členem také komisař pro bezpečnost online prostředí. Ten by měl na starosti sociální sítě a zaměřoval by se zde zvláště na internetové útoky vůči političkám a novinářkám. (Paula Kenny | EURACTIV.com)

LONDÝN

Očkování se politicky vyplácí. Konzervativní strana Borise Johnsona těží s úspěšného očkovací programu. Očekává se, že zvítězí i ve čtvrtečních regionálních volbách v  Hartlepoolu, což by jim umožnilo obsadit v parlamentu křeslo dlouho obývané labouristy. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

OSLO / MOSKVA

Napětí v euro-arktické oblasti. Podpis revidované dohody mezi Norskem a USA o obranné spolupráci vyvolal tvrdou kritiku Moskvy. Dohoda podepsaná 16. dubna umožňuje USA stavět zařízení na třech norských letištích a jedné námořní základně. Veškeré americké aktivity musí být nicméně v souladu s příslušnými zákony a musí respektovat suverenitu Norska.

Na tiskovém briefingu ruského ministerstva zahraničí 29. dubna mluvčí Maria Zacharovová uvedla, že se jedná o „další důkaz toho, že Oslo postupně opouští politiku sebeomezování“. Oslo odmítá obvinění z eskalace napětí a konstatuje, že dohoda původní norskou politiku nijak nemění. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Místopředseda parlamentu odstoupil kvůli porušení pravidel. Juraj Šeliga (Za ľudí) 5. května odstoupil z funkce místopředsedy parlamentu kvůli své noční schůzce v bratislavském klubu. Navzdory uzávěře restaurací jej minulý týden bulvární list „Plus 7 dní“ zachytil s jeho stranickou kolegyní Janou Žitňanskou a hejtmanem Bratislavského kraje Jurajem Drobou v podniku. Na Slovensku navíc platí zákaz vycházení po 21. hodině a fotografie byly pořízeny mezi 21. hodinou a půlnocí. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Poslanec s covidem se dostavil do sněmovny. Dvě maďarské opoziční strany – Dialog za Maďarsko a Momentum – se rozhodli podat stížnost na poslance vládní strany Fidesz Zsolta Becsóa. Ten se totiž minulý týden osobně zúčastnil hlasování sněmovny, přestože byl nakažený koronavirem. Poslanec tvrdí, že o nákaze nevěděl. Již ten den měl však projevy onemocnění, včetně ztráty čichu a chuti. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

Mezinárodní operace proti ‘Ndranghetě. Společná operace italské, německé, španělské a rumunské policie vedla k zatčení 33 údajných členů mafiánské organizace ‘Ndrangheta. Zločinecká organizace kalábrijského původu patří k nejnebezpečnějším na světě. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

„Zelený“ plán obnovy Španělska je jeden z nejlepších v EU. Španělský plán obnovy má 31 % podíl v oblasti „zelených výdajů“, což z něj činí jeden z nejlepších v Evropské unii. Vyplývá to z hodnocení Green Recovery Tracker. Žebříčku vévodí Finsko s podílem až 42 %, zatímco nejhůře je na tom Polsko (18 %), Portugalsko (19 %) a Slovinsko (5 %). (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Předčasné volby budou v červenci. Bulharský prezident Rumen Radev vyhlásil termín předčasných parlamentních voleb. Uskuteční se 11. července. Děje se tak poté, co strany, které byly do parlamentu zvoleny teprve před měsícem, nedokázaly zformovat většinovou vládu. Do července bude vládnout úřednický kabinet, který prezident Radev jmenuje v nejbližší době. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunský konvergenční plán dostal zelenou. Rumunský premiér Florin Citsu oznámil, že vláda na svém středečním zasedání schválila Konvergenční program na léta 2021 až 2024. Co přesně program obsahuje, ale neuvedl. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Závratný rozsudek ve věci adopce dítěte stejnopohlavního páru. Správní soud v Záhřebu vydal historické rozhodnutí v případu homosexuálního páru „Kožić a Šegota“. Díky němu budou moci páry stejného pohlaví, které spolu žijí několik let, adoptovat v Chorvatsku dítě. Ve středu to oznámil Daniel Martinović, předseda asociace duhových rodin, která sdružuje LGBTIQ páry a jednotlivce, jež již mají nebo chtějí dítě. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

25 eur pro očkované. Kdo se nechá naočkovat vakcínou proti covid-19, ten obdrží od státu 25 eur. Oznámil to srbský prezident Aleksandar Vučić. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.