The Capitals: Polsko chce hrát klíčovou roli v transatlantických vztazích

© EPA/THIERRY CHARLIER

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nová role pro Polsko? Polsko by podle premiéra Mateusze Morawieckého mělo být tím, kdo bude spojovat transatlantické společenství, a to obzvláště v době, kdy svět čelí kvůli koronavirové pandemii turbulentním změnám.

„Bezesporu bychom měli přehodnotit roli Polska v Evropě v rámci transatlantického společenství, měli bychom se stát integračním článkem,“ prohlásil Morawiecki během nedělního kongresu „Polsko: Velký projekt“. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Většina v parlamentu zachována. Nedělní doplňující volby ve volebním obvodu Tiszaújváros – Szerencs vyhrála s 50,9 % Zsófia Konczová. Vládní strana Fidesz má tak nadále zajištěnou dvoutřetinovou většinu v maďarském parlamentu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Orbán chce koupit letiště. Premiér Viktor Orbán chce koupit budapešťské letiště, které v současné době vlastní zahraniční investoři. Letiště bylo před pandemií jedním z nejrychleji rostoucích středně velkých letišť na světě a jeho cena je vyčíslena na 2,2 miliardy eur. Aby mohla vláda letiště od zahraničních vlastníků odkoupit, bude k tomu potřebovat partnera, sama si totiž takovou investici nemůže dovolit. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Jedinečná příležitost. EU musí být v oblasti právního státu přísnější, jinak se stane rukojmím autoritářských režimů. V rozhovoru pro Financial Times to uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vlády členských států EU mají podle ní jedinečnou příležitost ukončit financování těch zemí, které porušují unijní hodnoty. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Nová protikoronavirová opatření. S rostoucím počtem nakažených zavádí jednotlivá německá města nová opatření, která mají omezit šíření nákazy a zabránit druhé celoplošné karanténě. Berlín nebo Frankfurt, města s nejvyššími přírůstky nakažených z celé Spolkové republiky, omezila otevírací dobu barů, restaurací a obchodů. Podle Der Spiegel však nejsou nová opatření na některých místech dodržována. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Diskuse o francouzsko-německých vztazích. Dnes začíná ve Verdunu Německo-francouzský evropský týden. Diskuse o vztazích mezi Německem, Francií a Evropou povedou francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire a bývalý předseda Evropského parlamentu a poslanec spolkového sněmu Martin Schulz. Tématem bude mimo jiné terorismus či ochrana klimatu. (EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Ve Vídni vyhráli sociální demokraté. V nedělních vídeňských volbách obhájila vítězství Sociálně-demokratická strana (SPÖ) se ziskem 42 % hlasů. V porovnání s minulými volbami si navíc polepšila o 2,4 % hlasů. Oproti tomu pravicová FPÖ ve volbách ztratila 23 % hlasů. Za propadem pravice stojí zřejmě aféra „Ibiza“, jeden z největších rakouských politických skandálů posledních let. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

LONDÝN

Lokální karanténa. Vláda má dnes oznámit nový třístupňový systém protikoronavirových opatření. Ta nejpřísnější by se měla týkat hrabství Merseyside, jehož součástí je například Liverpool. Očekává se, že na hrabství bude uvalena lokální karanténa, zavřou se hospody a restaurace a lidé budou moci z oblasti a do ní cestovat pouze za prací či školou. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Zaměstnanci Facebooku se obávají nákazy. Facebookoví obsahoví moderátoři z Dublinu si stěžují na své pracovní podmínky, které podle nich nereflektují zhoršující se epidemiologickou situaci. The Sunday Times informoval o tom, že zaměstnanci musí být přítomni v kancelářích, kde nejsou dostatečně dodržovány rozestupy. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

MADRID / LISABON

„Pyrenejské projekty“ budou usilovat o financování z EU. Na sobotním „pyrenejském summitu“ v portugalském městě Guardo se španělský premiér Pedro Sánchez (PSOE) dohodl se svým portugalským protějškem Antoniem Costem (PS), že budou usilovat o společné „iberské projekty“, jež by mohly získat finance z unijního fondu obnovy. Mezi oblastmi jejich společného strategického zájmu je například rozvoj vodíku jako zdroje čisté energie, hodnotový řetězec v oblasti baterií, rozvoj sítě 5G nebo satelitní technologie. (EUROEFE)

ŘÍM

Zpřísnění protikoronavirových opatření bez celostátní karantény. Itálie zpřísňuje svá opatření proti covid-19. Zavedla například povinné nošení roušek uvnitř i venku, výjimku mají některé sportovní aktivity, jako je běhání.

„Zatímco v únoru jsme byli všichni nepřipraveni, teď můžeme nouzové situaci čelit efektivněji. Jednotky intenzivní péče mají dostatek kapacit,“ uvedl ministr zahraničí Luigi Di Maio. Podle něj by první dávky vakcíny měly být dostupné před koncem roku. Ministr zároveň vyloučil druhou celostátní karanténu. „Náš ekonomický a obchodní systém by zkolaboval,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Urážlivá rezoluce. Bulharský europoslanec Alexander Yordanov (EPP) označil rezoluci Evropského parlamentu o vládě práva a základních právech v Bulharsku za „urážlivou“. Zároveň nazval protestující Bulhary hlupáky. „V Bulharsku je vše v normálu! Jestli tam protestuje 100 až 200 lidí, tak ať protestují. To není nic zvláštního,“ uvedl v nedělním rozhovoru pro bulharské rádio europoslanec. Protestující, kteří plní bulharské ulice již od července, požadují rezignaci vlády a státních žalobců. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Koronavirová situace je vážná. Vzhledem k vysokému komunitnímu přenosu onemocnění covid-19 zůstává epidemiologická situace v zemi kritická, uvedli rumunští představitelé. Šéf složek záchranného systému Raed Arafat odhaduje, že Rumunsko by mohlo brzy evidovat mezi pěti až sedmi tisíci nově nakažených denně. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Omluva od rakouského prezidenta. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil korutanským Slovincům za „bezpráví a nedostatky při realizaci ústavou garantovaných práv“. Omluvu pronesl při příležitosti 100. výročí korutanského všelidového hlasování o ústavě v Klagenfurtu.

Nové vedení sociálních demokratů. Do čela slovinských sociálních demokratů byla zvolena europoslankyně Tanja Fajonová (S&D). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Nadprůměrná míra zaměstnanosti. Chorvatsko bude mít do roku 2030 v porovnání s ostatními zeměmi EU nadprůměrnou míru zaměstnanosti. Očekává se, že současná 66,7% zaměstnanost vzroste na 75%. Vzrůst by měla také parita kupní síly. Vyplývá to z předpovědi národní rozvojové strategie „Chorvatsko 2030“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Petković převezme Úřad pro Kosovo a Metohiji. Novým šéfem Úřadu pro Kosovo a Metohiji při srbské vládě bude Petar Petković. Ve funkci nahradí Marka Đuriće, který se stal srbským velvyslancem v USA. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PRIŠTINA

Založte Sdružení srbských obcí. Zvláštní zástupce EU pro dialog Priština-Bělehrad Miroslav Lajčák vyzval Kosovo k co nejrychlejší implementaci dohody o založení Sdružení srbských obcí. „Kdy, když ne teď? Sami jste tu dohodu podepsali,“ uvedl Lajčak v rozhovoru pro rakouské noviny Wiener Zeitung. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.