The Capitals: Polsko a Maďarsko chtějí vetovat nový evropský rozpočet

© EPA-EFE/Tibor Illyes

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA / BUDAPEŠŤ

Varování. Polský premiér Mateusz Morawiecki v dopise hlavním představitelům EU varuje, že Polsko vetuje unijní rozpočet, pokud bude čerpání evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu podle předběžně odsouhlaseného modelu. Ten by podle polské strany vedl k nadřazení politicky motivovaných a nepodložených kritérií nad věcné hodnocení. Podobný dopis odeslal již dříve i maďarský premiér Viktor Orbán, který s mechanismem ochrany právního státu rovněž nesouhlasí. (Monika Mojak | EURACTIV.pl, Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Uniklé nahrávky. Podle uniklých nahrávek z redakční rady maďarského veřejnoprávního média MTVA z května 2019 řekli členové vedení svým zaměstnancům toto: „Situace je taková, všichni víme, že na konci května budou volby do Evropského parlamentu. Jsem si jistý, že nikoho nepřekvapí, když řeknu, že naše instituce…. nepodporuje opoziční spolupráci.“ (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Zpoždění v přípravách národního plánu obnovy. Opoziční europoslanec Michal Šimečka (Renew, Progresívne Slovensko) zkritizoval slovenskou vládu za zpoždění v přípravách národního plánu obnovy, které podle něj povede k tomu, že Slovensko obdrží první část financování později než jiné země. Ministerstvo financí sice potvrdilo pravděpodobné zpoždění o čtyři měsíce, upozornilo nicméně na to, že důležitější je kvalita plánu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Ruské sankce. Rusko hodlá uvalit sankce na vybrané občany Francie a Německa v reakci na kauzu otravy aktivisty Alexeje Navalného. Rozhodnutí přišlo měsíc poté, co EU sankcionovala několik osob blízkých prezidentu Vladimiru Putinovi, což bylo přáním především Berlína a Paříže. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Opatření se zatím rozvolňovat nebudou. „Nárůst počtu nakažených sice za poslední týden zpomalil, dosavadní omezení ale raději ponecháme ještě dalších 15 dní,“ uvedl premiér Jean Castex na tiskové konferenci. Ve Francii klesl počet nakažených za posledních sedm dní o 16 %. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Kauza spojená se stíhačkami Eurofighter u soudu končí. Vídeňský soud rozhodl o předčasném ukončení soudního procesu o údajném podvodu, při kterém měl Airbus v roce 2002 podplatit rakouské úředníky, aby rozhodli o koupi stíhaček Eurofighter namísto stíhaček Gripen od švédského výrobce Saab. Soud došel k závěru, že vláda nedokázala nashromáždit dostatečné důkazy, které by obvinění podpořily. Ministryně obrany Klaudia Tanner rozhodnutí soudu odsoudila. Dle jejího názoru zůstane spousta informací pod kobercem. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Omluva za brexitovou politiku. Vnitřní spory Labouristické strany se opět dostaly na povrch, když členové stínové vlády bývalého lídra Jeremyho Corbyna Ian Lavery a Jon Trickett vyzvali k tomu, aby strana vydala „plnohodnotnou omluvu“ za svůj postoj k brexitu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Biden chce dohodu mezi EU a Británií. Irský premiér Micheal Martin se ve čtvrtek nechal slyšet, že vláda nastávajícího amerického prezidenta Joe Bidena by ocenila obchodní dohodu mezi EU a Spojeným královstvím, a britská vláda by na tom měla začít intenzivně pracovat. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Hodnoty místo geopolitiky. Finská zahraniční politika už se nadále nebude koncentrovat pouze na geopolitické aspekty a realpolitiku, tak jako to dělala v uplynulých letech kvůli své poloze, ale rozšíří své aktivity také o hodnotový přístup, řekl ministr zahraničí Pekka Haavisto bulvárnímu listu Iltalehti.

„Sdílíme stejné hodnoty jako například Lucembursko, Benelux nebo Francie, i když neležíme ve stejné oblasti. Mluvit o hodnotách je velice důležité, protože jde o způsob, jak si Finsko dokáže najít partnery z různých geografických oblastí,“ dodal Haavisto. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Zákaz nočního prodeje alkoholu. Zatímco v první vlně se Švédsko karanténním opatřením bránilo, ve druhé vlně přijímá přísné restrikce podobně jako ostatní evropské země. Jedním z nich je zákaz nočního prodeje alkoholu v barech a restauracích, který má trvat od 20. listopadu až do konce února 2021. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Nelidské podmínky v centrech pro uprchlíky. Organizace Human Rights Watch odsoudila podmínky v centru pro migranty zřízeném na ostrově Gran Canaria. Organizace zdůraznila, že zařízení „nerespektuje důstojnost a základní práva lidí“ a vrhá na Španělsko špatné světlo. (EUROEFE)

ŘÍM

Tvrdší opatření v regionech. Tři italské regiony se rozhodly přijmout přísnější opatření, a to navzdory tomu, že byly označeny za tzv. žluté zóny, které v klasifikaci představují nejméně rizikové oblasti. Veneto a Emilia-Romagna přistoupily k nedělnímu uzavření obchodů. Friuli přikročilo k podobnému opatření, a navíc vyhradilo zvláštní otvírací dobu obchodů seniorům. Regiony se tak snaží předejít zavedení ještě tvrdších opatření, která mohou přijít z vládní úrovně. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

NIKÓSIE

Setkání tří ministrů. Ministři obrany Řecka, Kypru a Izraele se setkali v Nikósii, aby zde jednali o bezpečnosti regionu, například o společných cvičeních nebo výměně informací. Reagují tak na agresivní chování Turecka v oblasti východního Středomoří. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

ATHÉNY

Může za to mládež. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis si vysloužil kritiku za ostrá slova vůči mladým Řekům, které pronesl na půdě parlamentu. Mladí a nezodpovědní lidé podle něj narušují vládní plány zaměřené proti šíření koronaviru. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Zákaz nočního vycházení. V Řecku platí ode dneška zákaz nočního vycházení. Dosavadní opatření proti šíření koronaviru totiž nepřinášejí požadované výsledky. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Nová vojenská plavidla. Bulharský ministr obrany a lídr strany IMRO Krasimir Karakačanov podepsal kontrakt s německou společností Lurssen Werft na stavbu dvou nových hlídkových lodí v hodnotě téměř půl miliardy eur. Vojenská plavidla vzniknou přímo v bulharské loděnici Varna, kterou vlastní domácí společnost Delfín. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Stav nouze. Rumunsko prodlouží nouzový stav o dalších 30 dní. Počet nových denních případů covid-19 se nadále drží okolo 10 tisíc a kapacity nemocnic jsou již téměř vyčerpány. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vládní daňová reforma čelí kritice. Vláda navrhuje snížit daň z příjmu, naráží ale na odpor opozičních stran. Podle nich je daňová reforma nakloněna bohatým a prohloubí ekonomickou nerovnost ve společnosti. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko zpřísní karanténní opatření. Slovinsko na dva týdny uzavře obchody a zastaví hromadnou dopravu. Zavřené budou také školy a školky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Pokuty za nedodržování opatření. Srbští policisté budou moci rozdávat okamžité pokuty těm, co nedodržují opatření proti šíření covid-19. Vyplývá to z nově schváleného zákona. Za nenošení roušek hrozí pokuta ve výši 43 eur.

6 tisíc migrantů. V srbských azylových a přijímacích centrech se nyní nachází zhruba 6 tisíc migrantů a uprchlíků, dalších tisíc je mimo centra. Uvedla to vyslankyně UNHCR v Srbsku Francesca Bonelli. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

TIRANA

Krevní msty si vyžádaly již 10 tisíc obětí. V Albánii se již po staletí udržuje zákon krevní msty. Od pádu komunistického režimu si spory mezi albánskými skupinami a rodinami vyžádaly již 10 tisíc životů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Ruské štěně. Srbský prezident Aleksandar Vučić podkopává stabilitu a bezpečnost regionu. Myslí si to kosovská ministryně zahraničí Meliza Haradinaj-Stubllaová, která Vučiće označila za „ruské štěně“. Ostrým slovům předcházelo Vučićovo rozhodnutí posílit srbskou armádu kvůli obavám z možné eskalace zamrzlého konfliktu, stejně jako se to stalo mezi Arménií a Ázerbájdžánem. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.