The Capitals: Polská vládní koalice je rozdělená v pohledu na rozpočtovou shodu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.


VISEGRÁD

VARŠAVA

Dvojí vítězství pro Polsko? Polský premiér Mateusz Morawiecki uvítal včerejší rozpočtovou dohodu uzavřenou na summitu Evropské rady jako dvojí vítězství. Polsku a Maďarsku se totiž podařilo prosadit deklaraci, podle které se začne mechanismus ochrany právního státu uplatňovat až poté, co jej podrobí přezkumu Soudní dvůr EU. Na druhou stranu, Polsko pak nebylo spokojené s debatou o klimatu a protáhlo celé jednání až do ranních hodin.

S pochvalnými komentáři premiéra nicméně nesouhlasí jeho koaliční partner, lídr strany Solidarna Polska a ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který se postavil proti stažení veta. Právně závazná deklarace v závěrech summitu podle ministra nestačí, a mechanismus propojující dodržování právního státu s vyplácením evropských fondů může vážně ohrozit suverenitu Polska a porušovat unijní Smlouvy. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com, Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Nízká popularita očkování. Téměř dvě třetiny slovenských občanů by se nenechaly očkovat proti COVID-19. Vypovídá o tom nový průzkum agentury GLOBSEC. Až pětina respondentů se pak obává, že by jim spolu s vakcínou byly vpraveny i čipy. To potvrzuje dřívější zjištění, jež vykresluje Slovensko jako národ nejvíce náchylný k víře v konspirační teorie. Nepřekvapuje ani větší ochota očkovat se u těch občanů, kteří více důvěřují vedení státu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Tvrdý lockdown se blíží. Dle deníku Süddeutsche Zeitung kancléřka Angela Merkelová a představitelé spolkových zemí pracují na plánu přísnějších protikoronavirových opatření. Podrobnosti by měly být dořešeny v průběhu víkendu nebo v pondělí (14. prosince). Politická reprezentace tak reaguje na pokračující nárůst nakažených, který Německo sužuje navzdory opatřením zavedeným na začátku listopadu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Úspěch zákona o nenávistných projevech. Kontroverzní návrh zákona o tzv. hate speech na internetu, jehož předlohou je německé opatření NetzDG, ve čtvrtek schválil rakouský parlament. Platformy jako Facebook a Twitter tak budou muset do 24 hodin odstranit veškerý obsah, který nese nálepku „nenávistný“. V nejasných případech dostanou platformy jeden týden na rozhodnutí, zda je smazat či nikoli. Zákon ovšem myslí i na výjimky, a to například komentáře v novinách. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Zákaz vycházení bude platit i na Silvestra. Francie upravila dosavadní restriktivní opatření. Od 16. prosince bude v zemi trvat zákaz nočního vycházení, který se bude vztahovat i na Silvestra. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY

Čím větší výdělek, tím větší daňová zátěž. Ze srovnání mezi osmnácti evropskými zeměmi OECD vyplývá, že Finsko je nejvíce nakloněno progresivnímu zdanění a  mezním daňovým sazbám. Studie Finské asociace daňových poplatníků (TAF) zveřejněná ve čtvrtek (10. prosince) ukazuje, že země v otázce zdanění mezd plave proti proudu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Uvolnění vánočních omezení. Kontroverzní zákaz veškerého pohybu mezi obcemi o vánočních svátcích a na Nový rok by mohl být zrušen novou vyhláškou nebo novou interpretací současného nařízení. Myšlenka, se kterou si vláda v tuto chvíli pohrává, má silnou podporu regionálních samospráv, opozice i velké části vládní koalice. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Rychlejší a levnější systém pro cestující. Španělsko změnilo své požadavky na koronavirové testy pro osoby, které do země cestují letecky. Kromě negativního PCR testu budou moci předkládat i tzv. TMA test, tedy levnější a rychlejší alternativu. (EUROEFE)

LISABON

Portugalsko začne s očkováním začátkem ledna. Národní koordinátor pro očkování Francisco Ramos odhaduje, že Portugalsko začne s očkování proti covid-19 začátkem ledna. Jako první dostanou vakcínu ohrožené skupiny. (Fernando Carneiro, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský premiér tlačí na Severní Makedonii. Skopje musí jasně garantovat, že si nedělá žádné nároky v otázce bulharské územní integrity a existence makedonské menšiny, uvedl bulharský premiér Bojko Borisov během schůzky se zvláštním zmocněncem Severní Makedonie pro Bulharsko Vladem Buchkovskim. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko je on-line. Internetový „provoz“ v Rumunsku vzrostl v první polovině roku 2020 o více než třetinu. Důvodem je pochopitelně pandemie koronaviru.

Prodloužení nouzového stavu. Rumunské úřady chtějí prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní. Stávající restrikce tak budou platit i během vánočních svátků. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Potopená plynárenská plošina nepředstavuje nebezpečí. Plynárenská plošina chorvatské těžařské společnosti INA, která skončila na dně Jadranského moře po sobotní bouři, nepředstavuje žádné nebezpečí pro námořní dopravu ani pro životní prostředí. Informovaly o tom chorvatské úřady. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB / LUBLAŇ

Boj proti nelegální migraci. Slovinský ministr vnitra Aleš Hojs hovořil se svým chorvatským protějškem Davorem Božinovićem o připravovaném zavedení evropského systému vstupu/výstupu (EES) na slovinsko-chorvatské hranici. Oba dva se shodli na tom, že je potřeba bránit nelegální migraci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

DeSUS zůstává ve vládě. Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS) zůstává ve vládní koalici, prověří ale možnosti bližší spolupráce s centristickou stranou SMC. Premiér Janez Janša má tak pokračování své vlády jisté a může se plně připravovat na slovinské předsednictví v Radě EU, které odstartuje s červencem 2021.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.