The Capitals: Polská vláda jedná s hornickými odbory o transformaci uhelných regionů

© Shutterstock/SaskiaAcht

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

Obtížná jednání s hornickými odbory. Zástupci polské vlády se v pondělí sešli s hornickými odbory v Katovicích, aby s nimi jednali o transformaci uhelného sektoru. Podobné jednání se uskutečnilo již před měsícem, návrh polské vlády ale horníky nepřesvědčil. Nyní se obě strany sešly znovu, tentokrát nad návrhem odborů. Sedmihodinové jednání přineslo posun, stále je však potřeba dořešit některé hornické požadavky. Polská vláda chce mít nicméně jasno do poloviny února, Evropská komise totiž čeká na polský plán transformace uhelných regionů, na základě kterého si země bude moci sáhnout na peníze z nového Fondu spravedlivé transformace. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

EU se již nebude spoléhat na americké letecké úřady. Při posuzování bezpečnosti Boeingu 737 MAX se evropské úřady až příliš spoléhaly na ty americké. Před poslanci Evropského parlamentu to přiznal ředitel Agentury EU pro bezpečnost letectví (EASA) Patricky Ky.

Americká letadla Boeing 737 MAX byla uzemněna v březnu 2019 poté, co dva stroje havarovaly kvůli technickým problémům. Letadla vzápětí prošla technickou úpravou a podle EASA jsou nyní bezpečná. Tentokrát se EASA při hodnocení neopírala o předchozí zprávy amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA), ale stroje kompletně posoudila sama. Stejně chce postupovat i v budoucnu, potvrdil ředitel EASA europoslancům. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo se nechce vzdát Nord Stream 2. Německá vláda nechce vyslechnout požadavky Evropského parlamentu a ustoupit od výstavby plynovodu Nord Stream 2. Za německo-ruský projekt se postavila jak vláda, tak zástupci byznysu. (EURACTIV.com)

Krajně pravicová strana AfD poprvé za pět let přichází o své členy. Počet členů v krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD) poprvé za pět let klesl. Podle mluvčí strany je to způsobeno tím, že strana vyloučila ze svých řad osoby, které neplatily povinné příspěvky. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzský prezident naléhá na zahraniční firmy, aby investovaly ve Francii. „Jsme evropským lídrem ve všem, co se týká zahraničních investic (…) Naše strukturální reformy také přinášejí ovoce,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron během videokonference, které se zúčastnilo na 100 výkonných ředitelů největších zahraničních skupin. Macron také dodal, že korporátní daně budou sníženy na 25 %. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Belgie musí vysvětlit zákaz cestování. Země jako Belgie, které zašly dále, než je unijní doporučení v oblasti podmínek pro omezení svobody pohybu, musejí poskytnout „jasné odůvodnění proporcionality, nezbytnosti a nediskriminace“ takových opatření. V pondělí to uvedl komisař pro spravedlnost Didier Reynders. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Rakouská vláda příští týden prodlouží stávají lockdown. Šéf rakouské pravicové strany FPÖ Norbert Hofer v návaznosti na videohovor s opozičními stranami, vládou a experty uvedl, že příští pondělí bude v Rakousku prodloužen stávající lockdown. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Fond obnovy může negativně dopadnout na finskou ekonomiku. Záchranný evropský fond s rozpočtem 750 miliard eur nemusí nutně podpořit finskou a ekonomiku a export, jak je nyní veřejnosti předkládáno, varují odborníci z Helsinské univerzity. Podle nich má fond podpořit zejména chudší ekonomiky zemí jižní a východní Evropy, a to na úkor těch bohatších. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM / OSLO

Nejdelší pozemní hranice v Evropě je uzavřená. Švédsko zakázalo obyvatelům Norska vstup do země, a to kvůli vysokému počtu případů tzv. britské mutace covid-19 v norském hlavním městě a jeho okolí. Norsko přitom již své hranice se Švédskem uzavřelo. Je to vůbec poprvé od druhé světové války, kdy je nejdelší pozemní hranice v Evropě, která měří více než 1 600 km, uzavřená. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Zakázaný protest. Rusové a příznivci ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nemohli demonstrovat za jeho podporu. Pokus nahlásit akci příslušným úřadům totiž ztroskotal. Menší protesty se přitom uskutečnily v několika evropských městech, včetně Prahy. Informoval o tom server 444.hu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Hlas vede. Popularita nové strany bývalého premiéra Petera Pellegriniho roste. Podle průzkumu veřejného mínění agentury Focus pro TV Markíza má opoziční Hlas více než 24% podporu. Strana OL’aNO premiéra Igora Matoviče se propadla na 10 %. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Premiér Conte oznámí rezignaci. Italský předseda vlády Giuseppe Conte v úterý během schůze Rady ministrů oznámí svou rezignaci. Později ji předá i italskému prezidentovi Sergiu Mattarellovi. Nejpravděpodobnějším scénářem je podle analytiků tzv. kontrolovaná krize. Conte by podle nich měl získat od prezidenta nové pověření, aby se pokusil zformovat třetí vládu, tentokrát s jinými poslanci a jinou většinou. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Přednostní vakcinace budí ve Španělsku kontroverze. V čase, kdy se země potýká s nedostatkem vakcíny proti covid-19, budí v zemi kontroverze přednostní očkování osob, které nerespektují daný pořadník a pravidla. Jedná se o některé politiky, úředníky zdravotnických úřadů nebo vysoce postavené armádní velitele.

Nejnovějším případem „předbíhání“ je očkování socialistické starostky Esther Claveryové. Ta rezignovala poté, co přiznala, že se nechala přednostně naočkovat. (Fernando Heller (EuroEFE)/MADRID)

LISABON

Rebelo de Sousa se stal znovu prezidentem. Konzervativní prezident Marcelo Rebelo de Sousa byl v prezidentských volbách znovu zvolen prezidentem Portugalska. Podle předběžných výsledků ve volbách získal 60,7 % hlasů. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Rozhovory s Ankarou jedou na plné obrátky. První kolo neformálních rozhovorů mezi Athénami a Ankarou trvalo zhruba tři a půl hodiny. Obě strany se během setkání v Istanbulu dohodly na obnovení dialogu. Athény očekávají, že rozhovory by mohly přinést „hmatatelný pokrok“ při řešení vzájemných sporů. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko sází na umělou inteligenci. Rozvoj umělé inteligence bude jedním z klíčových bodů nového národního plánu obnovy, skrze který bude moci Bulharsko čerpat finance z nového fondu obnovy EU. První návrh plánu sklidil kritiku od zástupců byznysů za nedostatečné ambice v oblasti technologií, vláda se proto rozhodla jejich poznámky vzít v potaz a pasovat se do pozice budoucího lídra v oblasti umělé inteligence. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunský premiér se nových mutací koronaviru nebojí. Pokud budou lidé respektovat základní pravidla, nové mutace covid-19 pro nás nebudou představovat problém. Myslí si to rumunský premiér Florin Citu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Očkovací „vydírání“. Vakcinační diplomacie se proměnila ve vydírání, prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković před novináři. Pokud farmaceutické společnosti nesplní své závazky uvedené ve smlouvách, EU by podle něj mohla výrobce vakcín zažalovat. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Testování učitelů. Slovinsko v pondělí zahájilo masivní testování učitelů a dalších pracovníků ve vzdělávání. Týká se to i vychovatelů v mateřských školkách a učitelů prvních tří ročníků základních škol, které se dnes otvírají v několika slovinských regionech. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.