The Capitals: Polská vláda chce sociálním sítím zakázat mazání a blokování účtů

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

Polská vláda chce sociálním sítím zakázat mazání a blokování účtů. Ministerstvo spravedlnosti pracuje na návrhu zákona, který by znemožnil správcům sociálních sítí mazat příspěvky a pozastavovat uživatelské účty. Návrh zákona je reakcí na nejnovější rozhodnutí Twitteru, Facebooku a Instagramu zastavit soukromé účty dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Sociální sítě by podle ministerstva měly sloužit jako platformy pro svobodu projevu, stále častěji lze ale pozorovat jejich nadměrné zásahy do publikovaného obsahu. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


NOVINIKY Z BRUSELU

EU finančně pomůže státům zasaženým brexitem. Evropská komise chce uvolnit 5 miliard eur na pomoc zemím, které zasáhne odchod Velké Británie z EU. Většinu částky – 4 miliardy eur – chce státům poskytnout již během letošního roku. Největší podíl (zhruba 1 miliarda eur) by měl připadnout Irsku. ČR by měla letos z nového fondu získat necelých 38 milionů eur. Informovala o tom evropská komisařka pro reformy a kohezi Elisa Ferreirová. (EURACTIV.com, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Povinné očkování pro zdravotníky? Podle bavorského lídra Markuse Södera (CSU) by se měli němečtí zdravotníci, obzvláště pečovatelé v domovech důchodců, povinně nechat očkovat proti covid-19. Informaci přinesl deník Süddeutsche Zeitung. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Více chráněných oblastí. Francouzské ministerstvo pro ekologickou transformaci v úterý odhalilo novou národní strategii pro chráněná území, podle které by měla Francie do roku 2022 chránit 30 % svého území. Splnění cíle by nemělo být pro Francii příliš složité, protože již v současnosti tvoří chráněné oblasti 29,5 % a pod ochranou je také 23,5 % mořských oblastí. Náročnější bude pro vládu dosažení cíle, podle kterého má být 10 % oblastí pod tzv. silnou ochranou. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouští hoteliéři porušili protikoronavirová opatření. Investigativní vyšetřování reportérů veřejnoprávní ORF odhalilo, že rakouští hoteliéři poskytují pokoje turistům i přesto, že vláda pobyty přes noc zakázala. Reportéři se vydávali za turisty a podařilo se jim si takto domluvit ubytování v osmi různých zařízeních. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Vláda ztrácí důvěru korporací. Nový průzkum OP Financial Group si všímá zvětšující se propasti mezi velkými společnostmi a vládou. Z šetření vyplývá, že téměř 81 % velkých firem si spojuje současné finské politické vedení s nejistotou, pokud jde o vytváření příznivého obchodního prostředí pro růst. V roce 2019 tuto nejistotu pociťovalo pouhých 48 % společností. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Za EU vděčíme i Litevcům. Při příležitosti 30. výročí sovětského zásahu ve Vilniusu se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nechala slyšet, že kdyby se litevské obyvatelstvo 13. ledna 1991 nepostavilo za svoji nezávislost, EU by dnes vypadala jinak. „Naše Unie je litevským bojovníkům za svobodu zavázána,“ dodala. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Kdo nahradí Szájera? Předsedkyní europarlamentní skupiny Fidesz-KDNP byla zvolen Kinga Gálová. Nahradí tak Józsefa Szájera, který rezignoval poté, co se v době přísných koronavirových opatření účastnil bruselských gay orgií. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Devatenáct let vězení pro Mariána Kočnera. Nejvyšší soud potvrdil loňský rozsudek soudu nižší instance, kterým byli Marián Kočner a Pavol Rusko odsouzeni k dlouhodobým trestům odnětí svobody. Oba byli shledáni vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur, což je v historii Slovenska nevídaný zločin. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Bývalý premiér je připraven přejít do opozice. Rozpory mezi vládou a bývalým italským premiérem Matteem Renzim (Italia Viva) pokračují. Renzi zbývajícím členům vlády pohrozil, že pokud se jim nepodaří vyřešit vzájemné spory, odejde se svou stranou do opozice. Dva ministři jsou podle něj připraveni rezignovat, a vyvolat tak vládní krizi. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Ministr zdravotnictví chce bojovat proti dezinformacím o vakcíně na WhatsAppu. Španělské ministerstvo zdravotnictví už brzy spustí interaktivní kanál na WhatsAppu. Ten má pomoci v boji proti dezinformacím o očkování proti covid-19 a přesvědčit Španěly, aby se nechali naočkovat. (EUROEFE)

LISABON

Portugalsko by mělo převzít otěže reformy migrační politiky. Vysoký představitel OSN pro uprchlíky v úterý vyzval Portugalsko, které od ledna předsedá EU, aby se převzalo „vedení“ v otázce migrace a prosazovalo větší ochranu uprchlíků v Evropě. (Tiago Almeida, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecká vláda využívá „tyranské“ metody. Středopravicová vláda Kyriakose Mitsotakise se snaží utlumit hlas opozice doslova „tyranskými“ metodami, jako je například kontrola médií. Myslí si to bývalý šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias. Levicový politik varoval před oligarchizací mocenských struktur, která podle něj brání zemi v rozvoji. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Přípravy na přijetí eura. Bulharsko představilo národní plán pro přijetí společné evropské měny. Bude obsahovat podrobnosti o opatřeních, která mají bulharské orgány a podniky podniknout pro hladký průběh procesu.

„Očekáváme, že se naše země připojí k eurozóně v roce 2024. Hlavní úkoly bulharské vlády na cestě k dosažení tohoto cíle souvisejí s plněním závazků Bulharska vyplývajících z členství v ERM II (Evropský mechanismus směnných kurzů),“ uvedl v úterý ministr financí Kiril Ananjev. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko do eurozóny zatím nevstoupí. Rumunská vláda opět odložila vstup země do eurozóny. Podle vlády musí země vzhledem ke koronavirové krizi nejprve znovu vyvážit makroekonomické indikátory. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Opozice a média proti HDZ. Opoziční lídři spojili síly s médii, aby oslabili Chorvatskou demokratickou unii (HDZ), řekla chorvatská místopředsedkyně Evropské komise Dubravka Šuicová. „Nic, co se odehrálo na jednání (vedení HDZ), by vás nemělo znepokojovat, neohrozí to demokracii,“ odpověděl mluvčí Gordan Jandroković na otázku, zda není znepokojivé, že místopředsedkyně Komise obviňuje média z pokusu o podkopání HDZ. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Platy policistů zveřejněny. Slovinské ministerstvo vnitra zveřejnilo platy policistů a zaměstnanců rezortu. Rozhodlo se tak učinit poté, co jeden z policejních odborových svazů vyhlásil stávku kvůli úrovni platů a pracovních podmínek. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.